Jak inspirują nas sukcesy Bronisława Malinowskiego? Zobacz film „Bronek. Historia Legendy”, część trzecia – Życie po życiu

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
Obchody Roku Bronisława Malinowskiego w województwie kujawsko-pomorskim to wyjątkowa okazja, by lepiej poznać życie i sukcesy tej niezwykłej postaci.

- Bronisław Malinowski wiedział, na co go stać i wiedział, jakie są możliwości innych. W sporcie chodzi o to, by zwyciężać i Bronek robił to profesjonalnie – mówi Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki.

Po wygraniu złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 roku, Bronisław Malinowski planował zmiany w swojej karierze. Wielką przygodę z profesjonalnym sportem chciał zakończyć zwycięstwem w maratonie. Niestety, los zdecydował inaczej. 27 września 1981 roku lekkoatleta zginął w wypadku samochodowym na grudziądzkim moście.

- O śmierci Bronka dowiedziałem się rano. Najpierw w autobusie usłyszałem w radiu jego nazwisko i zastanawiałem się, czy przypadkiem nie ustanowił znowu jakiegoś rekordu na kolejnym mitingu? Wszedłem do pracy i tam kolega powiedział: Nie żyje, zginął na moście – wspomina kolega Malinowskiego, Gabriel Mańkowski.

Choć od tego wydarzenia minęło 40 lat, lekkoatleta do dziś pozostaje inspiracją dla wielu osób, nie tylko sportowców. W szczególny sposób pamiętają o nim mieszkańcy Grudziądza. Co roku odbywa się tu m.in. „Półmaraton Grudziądz – Rulewo. Śladami Bronka Malinowskiego”, którego trasa wiedzie od stadionu centralnego, przez ulice miasta, Bory Tucholskie, do miejscowości, w której mistrz spędził młodość.

Zapraszamy do obejrzenia trzeciej części filmu „Bronek. Historia Legendy”, pt. Życie po życiu, w której zobaczymy m.in., w jaki sposób historia wielkiego sportowca obecna jest w życiu mieszkańców regionu.

Wideo