Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dostać się do akademika? Wady i zalety mieszkania w domu studenckim. Takie są obowiązujące ceny akademików oraz wymagane dokumenty

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Trwa rekrutacja na studia 2023/2024. Przyszli studenci myślą intensywnie o wyborze kierunku i uczelni. Bardzo ważne jest także znalezienie odpowiedniego lokum. Sporo osób decyduje się na pokój w akademiku. Co trzeba zrobić, by dostać się do akademika? Kto ma pierwszeństwo w zapisach? Jakie dokumenty należy złożyć? Cena akademika może różnić się w zależności od standardu, miasta, a także konkretnej uczelni. Sprawdź najważniejsze informacje na temat mieszkania w domu studenckim.

Spis treści

Pokój w akademiku. Dla kogo? Wady i zalety

Domy studenckie w obecnych czasach stają się tanim sposobem na zapewnienie sobie lokum podczas nauki na uczelniach wyższych. Korzystają z nich zwłaszcza osoby, spoza dużych miast, które nie chcą wydawać sporych sum na wynajęcie mieszkania lub pokoju. Życie w akademiku rządzi się swoimi prawami. Studenci sami wspominają o częstych imprezach i integracjach. Jednak nie każdy jest stworzony do funkcjonowania w takim trybie. Warto o tym pamiętać, szukając lokum na studia.

Miasteczko studenckie w Krakowie. AGH
Ceny akademików. Kto może starać się o miejsce w domu studenckim? Aneta Żurek / Polska Press

Dla kogo jest więc mieszkanie w akademiku? Z pewnością nie dla introwertyków, którzy cenią sobie prywatność i lubią mieć sporo własnej przestrzeni. Pokój w akademiku okaże się z kolei dobrym rozwiązaniem dla osób, lubiących towarzystwo. Warto jest dobrze przemyśleć nasze motywacje, związane z miejscem zamieszkania, zanim zdecydujemy się na pokój w akademiku.

Jest sporo zalet mieszkania w akademiku. Są to przede wszystkim:

  • Niskie koszty utrzymania w porównaniu z wynajęciem pokoju;
  • Możliwość integracji z innymi studentami;
  • Łatwiejszy dostęp do notatek i innych materiałów, niezbędnych na studiach;
  • Zazwyczaj korzystny dojazd na uczelnię.

Mieszkanie w akademiku ma też minusy. Oto najważniejsze wady:

  • Brak prywatności (najczęściej pokoje są kilkuosobowe);
  • Imprezy i hałas mogą utrudniać naukę;
  • Współdzielona kuchnia i łazienka;
  • Niekiedy współlokatorzy są trudni w obejściu, np. zostawiają po sobie bałagan, nie dostosowują się do zasad panujących w akademiku itd.

Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, przed podjęciem decyzji o mieszkaniu w akademiku.

Kto ma pierwszeństwo w przyznawaniu akademików?

Kryteria przydzielania miejsc w akademiku mogą się różnić w zależności od konkretnej uczelni i domu studenckiego. Zazwyczaj pierwszeństwo do zamieszkania mają jednak:

  • Osoby mieszkające daleko od uczelni (np. w mniejszej miejscowości);
  • Studenci, w których rodzinach nie panuje dobra sytuacja finansowa;
  • Wszyscy ci, którzy mają trudną sytuację życiową (np. samotnie wychowują dziecko, niepełnosprawni itd.);
  • Osoby studiujące w trybie stacjonarnym;
  • Osoby, które kontynuują mieszkanie w akademiku.

Studenci dotychczas niemieszkający w akademiku, mogą się tam przenieść. Powinni jednak pamiętać, że istotne w przyjęciu do domu studenckiego są m.in.: średnia ocen czy działania na rzecz uczelni.

Jak dostać miejsce w akademiku? Procedury i dokumenty

Procedury i dokumenty, które należy złożyć, starając się o miejsce w domu studenckim, mogą różnić się w zależności od konkretnego akademika i uczelni. Warto więc dokładnie je sprawdzić na stronie poszczególnych szkół wyższych.

Najczęściej jednak procedury zaczynają się od złożenia podania o przyznanie pokoju w akademiku. Taki wniosek można składać do kilku różnych domów studenckich. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje dana uczelnia. Do podania o akademik zazwyczaj trzeba dołączyć także inne dokumenty, np.:

  • Zaświadczenie o miesięcznym dochodzie przypadającym na rodzinę;
  • Zaświadczenie o składkach ZUS odprowadzanych w danej rodzinie;
  • W przypadku śmierci rodzica/rozwodu – kopia aktu zgonu lub orzeczenie o rozwodzie i przyzwanych alimentach.

Ceny akademików 2023. Czy domy studenckie są drogie?

Cena pokoju w akademiku z pewnością jest niższa niż wynajem, zwłaszcza gdy mowa o dużych miastach. Ile więc kosztuje pobyt w akademiku? Sporo zależy od standardu danego domu studenckiego, wielkości miasta czy szkoły wyższej, do której należy akademik. Poniżej przedstawiamy ceny akademików, obowiązujące w zbliżającym się roku akdemickim (przykładowe uczelnie):

  • Politechnika Gdańska: od 390 do 650 zł (w ubiegłym roku było to od 360 do 618 zł);
  • Uniwersytet Warszawski: 529 do 950 zł;
  • Uniwersytet Wrocławski: 630 do 1050 zł;
  • Gdański Uniwersytet Medyczny: ok. 400-700 zł.

Rozbieżność cen wynika ze standardu, rodzaju pokoju oraz tego, czy pokój jest jednoosobowy czy kilkuosobowy.

Jak starać się o akademik? Poradnik krok po kroku

  1. Starania o miejsce w akademiku należy zacząć jak najwcześniej. Najlepiej zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji na studia. W wielu domach studenckich obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, w związku z tym warto przesłać podanie o akademik wraz z załącznikami, możliwie jak najszybciej.
  2. Następnie czekamy na decyzję przyjęcia do akademika. Na poszczególnych stronach uczelni powinien być podany termin ogłoszenia takiej decyzji.
  3. Kiedy nasze nazwisko ukaże się na liście osób zakwalifikowanych, musimy pamiętać o dokonaniu wpłaty kaucji. Wkrótce zostaną nam też przekazane informacje na temat terminów zakwaterowania.
  4. W określonym terminie przyjeżdżamy do domu studenckiego i czekamy na możliwość zakwaterowania. Otrzymujemy wówczas kartę mieszkania oraz oświadczenia, które należy wypełnić.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja

Pokoje w akademikach. Jak wyglądają? Czy można wybrać sobie współlokatora?

Pokoje w akademikach różnią się od siebie w zależności od konkretnego domu studenckiego. Rzadko zdarza się tak, że uda nam się uzyskać pokój jednoosobowy. Zazwyczaj mamy do dyspozycji pokoje 2-, 3-, a nawet 4-osobowe. Ich standard jest bardzo różny. Coraz rzadziej zdarza się, że toalety są na piętrach, najczęściej znajdują się one przy konkretnych pokojach, co z pewnością jest komfortowe dla mieszkańców. W pokoju studenckim zazwyczaj jest też mała lodówka i blat, na którym można przyrządzić podstawowe posiłki. Kuchnia jest zazwyczaj jedna na piętro.

Wielu przyszłych studentów zastanawia się, czy można wybrać sobie współlokatora do pokoju w akademiku. Okazuje się, że tak. Jeśli w podaniu dołączymy taką informację, władze konkretnego domu studenckiego najpewniej ją uwzględnią i przydzielą nam miejsce w tym samym pokoju. Trudniej jest w przypadku osób innej płci. Małżeństwa lub osoby planujące wkrótce ślub mogą starać się przydzielenie miejsca w jednym pokoju. Dużo zależy jednak od reguł panujących w danym domu studenckim. Warto więc się z nimi zapoznać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak dostać się do akademika? Wady i zalety mieszkania w domu studenckim. Takie są obowiązujące ceny akademików oraz wymagane dokumenty - Strefa Edukacji