Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio. Czy sportowcy wykorzystali szanse na medal? Jak zaprezentowali się beneficjenci PFNteam100?

Materiał informacyjny Polskiej Fundacji Narodowej
Udostępnij:
W sierpniu i wrześniu odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio. Polskę reprezentowało w sumie 300 sportowców z czego 87 to beneficjenci programu stypendialnego PFNtem100 Polskiej Fundacji Narodowej.

Przez 5 lat ciężko trenowali, żeby odnieść sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Nieraz potrzebowali wsparcia mentalnego, duchowego, sportowego czy finansowego. Na takie zapotrzebowanie odpowiada projekt Polskiej Fundacji Narodowej, którego operatorem jest Instytut Sportu- Państwowy Instytut Badawczy a nadzór nad nim sprawuje Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

„Dziękuję PFNteam100, które przez ostatnie 6 miesięcy mnie wspierało. Nigdy wcześniej przez 26 lat kariery sportowej nie miałam tak dużego wsparcia, gdzie mogłam sobie pozwolić na sprzęt, rehabilitację, odżywki, buty. Oni wyciągnęli do mnie rękę i pomogli przygotować się do Igrzysk" - przyznała Barbara Bieganowska-Zając, beneficjentka programu i złota medalistka z Tokio.

Wsparciem objętych jest 251 beneficjentów reprezentujących 29 dyscyplin olimpijskich i 12 dyscyplin paraolimpijskich. Celem projektu jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych polskich sportowców - olimpijczyków i paraolimpijczyków. Każdy z nich otrzymuje dofinansowanie w wysokości około 40 000 zł rocznie.

Program skierowany jest do zawodników objętych systemem sportu młodzieżowego, uprawiających sporty letnie i zimowe oraz będących zawodnikami kadr narodowych wszystkich polskich związków sportowych.

„Umożliwiamy młodym zawodnikom łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Środki finansowe można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, który ma uczyć sportowców odpowiedzialności za podejmowane decyzje, poprzez właśnie wybór na co przeznaczą oni środki ze stypendium". Tak o programie PFNteam100 mówi wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Od momentu rozpoczęcia programu PFNteam100 uczestniczyło w nim 427 sportowców, którzy zdobyli łącznie 547 medali na zawodach rangi olimpijskiej, paraolimpijskiej, Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy.

Szanse wykorzystane na medal!!!

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie okazały się dla naszego kraju bardzo udane. Polscy sportowcy zdobyli medale w 14 konkurencjach. Beneficjenci Polskiej Fundacji Narodowej w znaczącym stopniu przyczynili się do tego sukcesu. Siedmiu z nich zdobyło w sumie 9 medali w pięciu konkurencjach. Jeszcze lepiej Polacy zaprezentowali się w startach na Igrzyskach Paraolimpijskich. Polska uplasowała się na 17. miejscu klasyfikacji medalowej, triumfując w 25 dyscyplinach. Siedmiu spośród beneficjentów programu PFNteam100 może pochwalić się olimpijskim krążkiem.

Medale zdobyte przez beneficjentów programu PFNteam100 podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.

W sztafecie mieszanej 4 x 400 m złote medale zdobyli Natalia Kaczmarek, Dariusz Kowaluk i Kajetan Duszyński, nasz „Kapitano Kajetano”. Natalia Kaczmarek dopełniła szczęścia w sztafecie kobiet 4 x 400 m zdobywając srebrny medal. Do polskiego dorobku lekkoatletycznego brązowy medal za bieg na 800 metrów mężczyzn „dorzucił” także Patryk Dobek.

Bardzo dobrze podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich zaprezentowały się także przedstawicielki sportów wodnych. I tak Anna Puławska zdobyła srebrny i brązowy medal odpowiednio w kajakarstwie kobiet K- 2500 metrów oraz K- 4500 metrów. Brązowy medal w kajakarstwie K- 4500 metrów dołożyły Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska.

Podczas Igrzysk Paraolimpijskich wybornie wystąpili także sportowcy niepełnosprawni wśród których złoty medal w biegu na 1500 metrów zdobyły Barbara Bieganowska – Zając oraz w skoku w dal Karolina Kucharczyk, ustanawiając jednocześnie, wynikiem 6.03 metrów, nowy rekord paraolimpijski.

Srebrne medale zdobyli Adrian Castro w szermierce oraz Michał Derus w biegu na 100 metrów a brąz wywalczyli Marzena Zięba w podnoszeniu ciężarów, Oliwia Jabłońska w pływaniu oraz Maciej Lepiato w skoku wzwyż.

Spełnienie sportowych marzeń!

Każdy sportowiec marzy to tym, by wystartować w Igrzyskach Olimpijskich. Wytężona praca, ciężkie treningi i wysiłek przyniosły realizacje zamierzonych celów.

„Start w Igrzyskach Olimpijskich jest zwieńczeniem ciężkiej pracy, to najważniejsze zawody dla każdego sportowca. Sam udział w Igrzyskach jest wielkim przedsięwzięciem, bo to najważniejsza impreza czterolecia”- komentuje swój start w Igrzyskach Olimpijskich Patryk Dobek, brązowy medalista z Tokio.

„To były moje pierwsze Igrzyska. To jedno z moich spełnionych marzeń”- wspomina Natalia Kaczmarek złota i srebrna medalistka w lekkoatletycznych sztafetach.

Mamy nadzieję, że sukces polskich sportowców zostanie powtórzony za 3 lata podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu.

„Gratulujemy wszystkim Olimpijczykom i Paraolimpijczykom, a przede wszystkim beneficjentom PFNteam100 biorącym udział w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. Dziękujemy za dostarczenie wzruszeń, emocji, za rywalizację i walkę o sportowe sukcesy ale przede wszystkim za walkę z własnymi słabościami. Jesteśmy z Was dumni!!!”- dodał Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski