Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźny pożar w bydgoskiej Fabryce Sklejek. Płomienie strzelały na 40 metrów w górę [KALENDARIUM BYDGOSKIE - 31.01]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 31 stycznia.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 31 stycznia. Archiwum Polska Press Grupa/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 31 stycznia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 31.01 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 31 STYCZNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

31 stycznia 1667 roku wszystkie mennice koronne, w tym bydgoska, postanowieniem Sejmu zostały zamknięte. Jednocześnie podskarbi koronny podpisał umowę z Tytusem Liwiuszem Boratinim na dzierżawę mennicy w Bydgoszczy celem spłacenia zaciągniętego przez państwo długu.

31 stycznia 1920 roku naprzeciwko Teatru Miejskiego, w budynku u zbiegu ulic Mostowej i Jagiellońskiej, na pierwszym piętrze tzw. domu Pfefferkorna otwarto restaurację i kawiarnię „Wielkopolanka”. Po 1956 roku urządzono tam popularny lokal „Savoy” z dansingiem, przekształcony później w klub młodzieżowy działający pod tą samą nazwą.

31 stycznia 1926 roku w Muzeum Miejskim miało miejsce otwarcie wystawy malarzy krakowskich z pracami m.in. Juliana Fałata oraz Wojciecha i Juliusza Kossaków, Teodora Axentowicza, Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego.

31 stycznia 1937 roku o godz. 3.30 nad ranem w mroźną noc (-18 stopni C) zauważono ogień w budynku fabryki maszyn i traków Blumwego na Wilczaku. Spaliły się tokarnia z kilkudziesięcioma nowoczesnymi maszynami i elektrownia. Był to jeden z najgroźniejszych pożarów w międzywojennej Bydgoszczy. Ogień ugaszono nad ranem, ratując resztę fabryki i okoliczne domy. Straty sięgnęły 260 tys. zł, w ich rezultacie zakład zredukował znacząco zatrudnienie.

31 stycznia 1949 roku po przeprowadzeniu wyborów w podstawowych organizacjach partyjnych, wybrano pierwszy po zjednoczeniu PPR i PPS stały Komitet Miejski PZPR. Na jego czele stanął Józef Rakoczy, przedwojenny komunista z okolic Rypina, po II wojnie I sekretarz Komitetu Miejskiego w Rypinie, Chojnicach oraz Brodnicy.

31 stycznia 1951 roku podczas posiedzenia bydgoskiej Miejskiej Rady Narodowej poświęconego walce z alkoholizmem zapadła decyzja o zakazie urządzania w budynkach szkolnych zabaw z wyszynkiem alkoholu oraz niewpuszczaniu młodzieży szkolnej na tego rodzaju zabawy organizowane w innych miejscach w mieście.

W listopadzie 2018 roku podpisana została umowa na przebudowę ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku.Przypominamy, jak wkrótce zmieni się ulica Kujawska w Bydgoszczy! Szczegóły inwestycji przedstawiamy na kolejnych slajdach >>>

Rozbudowa ul. Kujawskiej w Bydgoszczy. Ruszyły pierwsze prac...

31 stycznia 1953 roku w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Okręgowej Komisji Księży przy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, na którym potępiono „zdrajców z kurii krakowskiej nadużywających godności kapłańskiej dla celów dywersji i szpiegostwa”, odnosząc się w ten sposób do głośnego procesu księży katolickich z Krakowa oskarżonych o szpiegostwo na rzecz krajów imperialistycznych i skazanych na długoletnie kary więzienia.

31 stycznia 1956 roku miał miejsce gwałtowny spadek temperatury do minus 25 stopni nad ranem. Mróz spowodował ogromne perturbacje w mieście, pozamarzała woda w rurach, powstały opóźnienia w ruchu tramwajowym, bo z powodu zimna porozrywaniu uległa sieć trakcyjna.

31 stycznia 1957 roku na specjalnym, przywiezionym ze Szwecji „lodowisku” rozłożonym na scenie w kinoteatrze przy ul. Dwernickiego (na zewnątrz panowała odwilż) wystąpiła szwedzka łyżwiarka figurowa i primadonna sztokholmskiego baletu Maj Britt. Swój występ powtórzyła 1 lutego. Łyżwiarce towarzyszyli popularni piosenkarze Tola Mankiewiczówna, Ludwik Sempoliński i Mieczysław Fogg.

31 stycznia 1958 roku rozpoczęły się wybory do miejskiej rady narodowej. Głosować poszły zbiorowo załogi zakładów pracy. Dwa dni później do urn poszli pozostali obywatele.

31 stycznia 1967 roku w Bydgoszczy honorową odznakę „Zasłużony dla woj. bydgoskiego” otrzymał marszałek Polski, minister obrony narodowej, Marian Spychalski.

31 stycznia 1972 roku nad ranem wybuchł groźny pożar w hali produkcyjnej Zakładów Sklejek i Chemicznego Przerobu Drewna nad Brdą. Płomienie sięgały 40 m w górę. Wezwano 21 jednostek straży pożarnej z całego województwa, w gaszeniu ognia wzięło też udział wezwanych z domów 120 pracowników zakładów. Trud okazał się daremny, hala spłonęła całkowicie. Szkody oszacowano wstępnie na 13 milionów złotych.

31 stycznia 1977 roku drugi plebiscyt czytelników „Dziennika Wieczornego” na „Bydgoszczanina roku 1976” przynosi zwycięstwo lekarzowi, dr Izabeli Romanowskiej. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także Zofia Krzemkowska, Lech Nowicki, Wincenty Gordon, Franciszek Wróblewski, Alojzy Bukolt, Paweł Chmielecki, Władysław Dunarowski, Henryk Gaca i Jan Szklarski.

31 stycznia 1989 roku bydgoskiej Akademii Medycznej nadano imię dr. Ludwika Rydygiera.

Pirat drogowy jedzie ul. Toruńską w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty