Grali ze zmiennym szczęściem

Maciej Mroczyński, Piotr Dudek
Dwie drużyny Dominet Basket Ligi z naszego regionu uczestniczyły w turniejach towarzyskich. Lepiej wypadł Polpak Świecie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 34395" sub="W niedzielnym meczu Anwil Włocławek przegrał z Czarnymi Słupsk 62:77. Kamil Michalski (z piłką) zdobył dla gospodarzy 8 punktów.">We Włocławku w turnieju Kasztelan Basketball Cup grali: gospodarze - Anwil, czeski CEZ Basketball Nymburk, Czarni Słupsk i Demon Astronauts Amsterdam. W Starogardzie Gdańskim rywalami Polpaku były drużyny Polpharmy, Kageru Gdynia i Stali Ostrów.

Czeski mistrz

Anwil sobotni mecz z mistrzem Czech rozpoczął fatalnie, w pierwszej kwarcie oddali wiele niecelnych rzutów i po pierwszych dziesięciu minutach rywal odskoczył już na 12 punktów.

W drugiej kwarcie przebudzili się podkoszowi gracze Anwilu - Seid Hajrić i Duszan Bocevski - i gospodarza niemal całkowicie zniwelowali przewagę Czechów.

Po przerwie podopieczni Dawida Dedka zdołali odrobić straty, głównie dzięki znakomitej grze w obronie, a na cztery minuty przed końcem trzeciej kwarty prowadzili sześcioma punktami. Znakomitą partię rozgrywał Hajrić, niezwykle pożyteczny zarówno w obronie, pod tablicami, jak i w ataku. Jednak końcówka tej kwarty należała do zawodników z Nymburka. W głównej roli wystąpił Savanović, były gracz Anwilu, który zdobywał punkt za punktem i Nymburk odzyskał przewagę

W ostatniej kwarcie gra toczyła się kosz za kosz i Nymburk utrzymał prowadzenie do końca.

Tego dnia drugiej porażki doznali Czarni Słupsk. Przegrana z holenderskim zespołem Demon Astronauts Amsterdam pogrzebała ich szanse na wygranie turnieju

CEZ Basketball Nymburk - Anwil Włocławek 69:62 (19:7, 15:20, 18:18, 17:17).

CEZ: Rancik 22 (2), Nikkila 12, Savanovic 9 (1), Diaz 7, Russell 4 oraz Sokolovsky 10, Meeks 3 (1), Benes 2

Anwil: Pluta 13 (1), Bocevski 9, Dickel 3, Białek 3 (1), Kurtz 3 oraz Hajrić 15 Wołoszyn 7 (1), Otasević 5 (1), Grudziński 4 (1).

<!** reklama left>Demon Astronauts Amsterdam - Czarni Słupsk 83:79 (20:19, 19:18, 20:20, 24:22).

W niedzielę Anwil uległ Czarnym 62:77, ale lepszym stosunkiem koszy zajął drugie miejsce. Najlepszą drużyną okazał się Nymburk.

Anwil - Czarni 62:77 (15:20, 17:19, 10:21, 20:17).

Anwil: Pluta 19 (1), Bocevski 10, Hajrić 8, Białek 2, Dickel 0 oraz Grudziński 10 (2), Michalski 8 (1), Kurtz 3 (1), Wołoszyn 2.

Czarni: Davis 22 (1), Cesnauskis 13 (3), Barlett 12 (1), Kudriawcew 11 (1), Frasunkiewicz 5 (1) oraz Tucker 10 (1), Radke 4, Zabłocki 0, Fliegert 0.

CB Nymburk - Demon 83:64 (17:21, 20:16, 33:14, 13:13).

W piątek: Anwil - Demon 77:52, Czarni - Nymburk 63:80.

Końcowa tabelka:

1. Nymburk    3    6    242:189
2. Anwil 3 4 201:198
3. Czarni 3 4 219:225
4. Demon 3 4 199:239

Moss mógł odpocząć

Z kolei druga drużyna z naszego regionu, Polpak Świecie, zwyciężyła w turnieju o puchar prezydenta Starogardu Gdańskiego.

Nawet wczorajsza porażka ze Stalą nie przeszkodziła podopiecznym trenera Aleksandra Krutikowa wygrać imprezę rozgrywaną na Kociewiu.

Na turnieju w Starogardzie Gdańskim Polpak testował trzech nowych graczy. Dwóch Amerykanów: Kevina Hamiltona (23 lata, 188 cm) Kenny’ego Walkera (26, 206) oraz Litwina Andriusa Vysniauskasa (33, 208).

- Decyzję podejmiemy w ciągu kilku najbliższych dni - mówi Dariusz Litwin, II trener Polpaku. - Sezon ligowy rozpoczyna się już za dwa tygodnie i na sprawdzanie zawodników jest coraz mniej czasu. Musimy to spokojnie przeanalizować.

Przypomnijmy, że ostatnio klub zrezygnował z usług Calvina Bowmana.

Ekipa ze Świecia już po dwóch dniach turnieju zapewniła sobie zwycięstwo. Dlatego w spotkaniu ze Stalą w składzie zabrakło Davida Mossa.

- Po wcześniejszych, udanych w jego wykonaniu meczach daliśmy mu wolne. Zasłużył na to - śmieje się Litwin.

Polpharma Starogard Gdański – Polpak Świecie 57:69 (15:16, 18:12, 20:20, 4:21).

Polpharma: Robinson 20, Leończyk 8, Zakrzewski 8, Harrinton 7, Kitzinger 5, Marculewicz 4, Misiewicz 3, Wiekiera 2, Ercegović 0, Neumann 0.

Polpak: Nana 21, Moss 19, Hamilton 14, Walker 10, Vysniauskas 3, Skibniewski 2, Wiśniewski 0, Valeiko 0, Kowalczuk 0, Sroka 0, Dębski 0.

Kager Gdynia - Stal Ostrów 97:78 (26:28, 23:27, 21:8, 27:15).

Polpak - Stal 64:68 (13:15, 15:23, 18:16, 18:14).

Polpak: Skibniewski 15, Sroka 14, Kowalczuk 9, Walker 9, Vysniauskas 6, Hamilton 5, Valeiko 3, Nana 3, Wiśniewski 0, Dębski 0.

Stal: Szawarski 15, Brunins 15, Żurawski 11, Wiesner 9, Ansley 8, Krzykała 5, Oberstas 3, Bender 2, Piński 0, Brown 0;

Polpharma - Kager 66:79 (15:29, 13:19, 15:18, 23:13).

W piątek Polpak Świecie pokonał Kagera 76:69, a Polpharma zwyciężyła Stal 71:60.

1. Polpak        3    5    209-194
2. Kager 3 5 245-220
3. Polpharma 3 4 194-208
4. Stal 3 4 206-232