Gniewkowianie, Kłopocianki i Złotniczanki wyśpiewali główne...

Gniewkowianie, Kłopocianki i Złotniczanki wyśpiewali główne nagrody na Kujawskim Festiwalu Pieśni Ludowej

Renata Napierkowska

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Gniewkowianie, Kłopocianki i Złotniczanki wyśpiewali główne nagrody na Kujawskim Festiwalu Pieśni Ludowej

©Nadesłane

Wysoki poziom festiwalu sprawił, że jury miało spory kłopot, by wyróżnić zwycięzców. Festiwal zgromadził w Solankach licznych kuracjuszy i mieszkańców powiatu, a najbardziej znane pieśni śpiewała cała widownia.
Gniewkowianie, Kłopocianki i Złotniczanki wyśpiewali główne nagrody na Kujawskim Festiwalu Pieśni Ludowej

©Nadesłane

Nadesłane
Nadesłane
Nadesłane
Nadesłane
Nadesłane
Nadesłane


Po raz czwarty w inowrocławskich Solanach zabrzmiały pieśni i piosenki ludowe. Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy we współpracy z Kujawskim Centrum Kultury w Inowrocławiu oraz Urzędem Marszałkowskim zorganizował Kujawski Festiwal Pieśni Ludowej. Wzięło nim udział 16 zespołów i kapel ludowych z całego województwa.
Poziom występujących zespołów jest bardzo wysoki i nie ma w tym przesady gdyż chce przypomnieć, że trzy zespoły występujące na festiwalu były w ostatnim okresie uhonorowane odznaką i dyplomami ministra kultury – mówi jeden z głównych organizatorów imprezy, Henryk Sobczak prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy.

Zanim jednak przyznano nagrody i wyróżnienia najlepszym jurorzy i publiczność wysłuchali kilkudziesięciu mniej i bardziej znanych utworów. W jury zasiedli: Magdalena Janus - nauczycielka muzyki II stopnia, Michał Kwiatkowski pracownik muzeum etnograficznego we Włocławku i Anna Markiewka założycielka zespołu Liszkowianie.
- Według mojej oceny to fantastyczni byli Jezioranie, cieszy mnie też Grand Prix dla Gniewkowian, bo ten zespół zasłużył na wyróżnienie i trzecie miejsce dla Złotniczanek. Największą niespodzianką i sukcesem było dla mnie jednak pojawienie się tak dużej grupy młodzieży w strojach ludowych. Młodzi spontanicznie się bawili. Po tym festiwalu widać, że o przetrwanie tradycji możemy być spokojni – ocenia Marianna Radzięda wiceprezes związku i jednocześnie przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Złotnikach Kujawskich.

Festiwal zrobił duże wrażenie na zasiadających na widowni i przyznających puchary i wyróżnienia.
- Cieszę się, ze w tym roku nie zasiadałam w jury, bo poziom był naprawdę wyrównany. Szkoda tylko, że zaprezentowała się na tle tych zespołów tylko jedna kapela. Występ zespołu folklorystyczny Kruszynioki z Włocławka zrobił na mnie wrażenie i dlatego otrzymał Puchar Starosty, choć muszę tu się przyznać, że w duchu kibicowałam zespołom z naszego powiatu – mówi wicestarosta Mirosława Kucol.
W czasie występów widzowie mogli obejrzeć stoiska, na których dominowała twórczość ludowa i spróbować regionalnych przysmaków, bowiem w trakcie festiwalu trwał Jarmark Świętojański. Kolejny festiwal odbędzie się za rok, a organizatorzy już myślą o kolejnych elementach, które mogą imprezę uczynić jeszcze bardziej atrakcyjną.

- Zamiarem naszym w następnych latach jest zorganizowanie przy Festiwalu warsztatów dla zespołów występujących z udziałem profesjonalistów od folkloru, muzyki, tańca ludowego – dodaje Henryk Sobczak.
Patronat objęli: wojewoda kujawsko – pomorski Ewa Mes, marszałek Piotr Całbecki, starosta inowrocławski - Tadeusz Majewski, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, wójt gminy Inowrocław - Tadeusz Kacprzak, prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski.

Warto wiedzieć:
Nagrodzeni i zwycięzcy:
Grand Prix Zespół Folklorystyczny Gniewkowianie
W kategorii Zespoły Ludowe:
I miejsce Zespół Folklorystyczny Jezioranie
II miejsce Zespół Ludowy Kłopocianki z Kłopotu
III miejsce Zespół Śpiewaczy Złotniczanki ze Złotnik Kujawskich

W kategorii zespoły a capela:
I miejsce Kujawski Zespół Kruszowianki z Kruszy Duchownej
II miejsce Zespół dziecięcy Chabry z Radajewic

Kapele:
I miejsce Kapela Kruszynioki z Kruszyna k/ Włocławka
Puchary i nagrody:
Puchar Starosty Inowrocławskiego - Zespół Folklorystyczny Kruszynioki z Kruszyna k/Włocławka
Puchar Prezydenta Inowrocławia - Zespół Regionalny Pałuki z Kcyni
Puchar WZRKiOR w Bydgoszczy - Zespół Folklorystyczny Frantówki Bysławskie z Bysławia gm. Lubiewo

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kujawiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Przynajmniej jury było kompetentne.
W innych konkursach zawsze w jury zasiada powiatowa alfa i omega. Patrzeć na nią nie da się a słuchać mogą tylko powiatowi kretyni.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo