Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy światło i dźwięk bolą. Jak walczyć z migreną?

Katarzyna Słomska
Z badań wynika, że ponad 90 procent osób, które cierpią na migrenę, nie leczy się u lekarza. Na zdjęciu dr n. med. Krzysztof Nicpoń.
Z badań wynika, że ponad 90 procent osób, które cierpią na migrenę, nie leczy się u lekarza. Na zdjęciu dr n. med. Krzysztof Nicpoń. Tomasz Czachorowski
Z KRZYSZTOFEM NICPONIEM, doktorem nauk medycznych, specjalistą neurologiem rozmawia Katarzyna Słomska.

Panie doktorze, czym jest migrena, jak odróżnić ją od zwykłego bólu głowy?

Migrena nazywana jest pierwotnym bólem głowy, w odróżnieniu od bólu wtórnego, inaczej objawowego. Niestety, migrena wciąż pozostaje dla lekarzy zagadką i jej przyczyny do końca nie są nam znane. Wiemy, że towarzyszyła nam od zarania dziejów i cierpi na nią od około 5 do nawet 15 procent społeczeństwa. Migrenie towarzyszy nie tylko silny ból głowy, ale także inne objawy, takie jak: fotofobia (wstręt od światła) oraz nadwrażliwość na głośne dźwięki, a często także na intensywne zapachy.
[break]

Czy wielu z nas lekceważy objawy i nie zgłasza się do specjalisty?
Niestety tak. Wielu z nas nie wie, że choruje na migrenę i bagatelizuje objawy. Być może więcej osób zgłaszałoby się do specjalisty, gdyby nie tak duża dostępność środków przeciwbólowych, które możemy kupić już nie tylko w aptece, ale też w supermarkecie, czy przez całą dobę - na stacji benzynowej. Prawda jest jednak taka, że każdy pierwszy atak bólu głowy, który ma średnie lub silne natężenie, powinien być poddawany diagnostyce. Nigdy też nie możemy mieć pewności, czy ten ból nie jest przypadkiem objawem innej poważniejszej choroby, takiej jak wylew czy guz.

Czy ataki migreny są zależne np. od pogody lub od naszego stylu życia?
Oczywiście, że tak. Medycyna zna wiele czynników, które powodują ataki migrenowe. Rzeczywiście dużą rolę odgrywa tu pogoda. Jeśli jest kapryśna i towarzyszą jej spadki i wysokie skoki ciśnienia, to może spowodować atak. Dlatego migrena jest chorobą, która doskwiera nam szczególnie w czasie przesileń: letniego i zimowego. Osoby, które cierpią na tę przypadłość nie powinny także wyjeżdżać w góry (gdzie ciśnienie jest wyższe). Niektórzy twierdzą, że na bóle migrenowe mają także wpływ poszczególne fazy Księżyca. Ważne jest też to, jak się odżywiamy. Żółty ser, czekolada oraz alkohol (w szczególności czerwone wino) również zwiększają prawdopodobieństwo bólu głowy.
Mówi się, że migrena to choroba jedynie kobiet. Czy rzeczywiście tak jest?
Nie do końca. Rzeczywiście kobiety zapadają na migrenę pięciokrotnie częściej, ale panowie również miewają silne bóle głowy. Jak już wspomniałem, migrena jest chorobą, której przyczyną jest wiele czynników. Wiele kobiet ma migrenę w czasie okołomiesiączkowym. Czy przyczyn powinniśmy szukać w chromosomie X, a może w hormonach - pojawia się wiele hipotez, ale do końca tego nie wiemy. Zdaje się, że migrena bywa również dziedziczna.
W jaki sposób możemy leczyć migrenę?
Przede wszystkim, chcę zaznaczyć, że migrena jest chorobą nieuleczalną, ale na którą nie cierpimy całe życie. Mamy dwa typy leczenia: albo możemy zwalczać ataki bólu, albo im zapobiegać. Jeśli ataki mamy np., co weekend to doraźne przyjmowanie dużych ilości leków może okazać się dla naszego organizmu szkodliwe - warto wtedy zastosować profilaktykę. Trzeba także poznać swój organizm, dla jednej osoby lekiem na migrenę może być gorąca kąpiel, kieliszek koniaku i masaż, dla innych np. herbata z kardamonem. Silnego bólu głowy spowodowanego stresem w niektórych wypadkach pozbyć się też można dzięki wyciszeniu się i zrelaksowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!