Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz daje mniej niż potrzeba

Paweł Antonkiewicz
Szpital w Nakle podpisał aneks do kontraktu na 2007 rok. W jego kasie będzie nieco więcej pieniędzy niż obecnie. Nie na tyle jednak, by razem z nimi znikły obecne problemy.

Szpital w Nakle podpisał aneks do kontraktu na 2007 rok. W jego kasie będzie nieco więcej pieniędzy niż obecnie. Nie na tyle jednak, by razem z nimi znikły obecne problemy.

Na leczenie szpitalne w przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże do Nakła 5 milionów 886 tysięcy 190 złotych, a więc ledwie o 1,1 proc. więcej pieniędzy niż obecnie. Tymczasem do końca listopada szpital przekroczył tegoroczne wydatki o 378 tys., co świadczy o jego faktycznych potrzebach.

<!** reklama left>- Aby przyjąć wszystkich pacjentów, którzy się do nas zgłaszają i nie odsyłać ich do szpitali w Bydgoszczy lub zapisywać w długich kolejkach na przyjęcie, powinniśmy mieć w przyszłym roku więcej o 1,5 miliona złotych ponad te, które nam obiecano – mówi Józef Kimber, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nakle. - 66 tysięcy więcej, które dostaniemy, nie pozwoli na to.

Więcej pieniędzy trafi na oddział chorób wewnętrznych (o ok. 66 tys.) i chirurgii ogólnej (o 44 tys.), mniej na ginekologię (o 70 tys.) i oddział noworodków (19 tys.), co jest związane ze zmniejszeniem liczby urodzeń. O prawie 115 tys. zmaleją za to wydatki na oddziale przewlekle chorych (w ciągu 11 miesięcy odnotowanowo na nim 220 tys. straty), co może mieć przykre konsekwencje dla zatrudnionych na nim osób.

- Mamy projekt i staramy się o przekształcenie go w pododdział nefrologiczny dla chorych z powikłaniami po dializie – wyjaśnia J. Kimber. - Gdyby nam się to nie udało, prace może stracić 20 osób. Takie zagrożenie było jednak także w tym roku i mam nadzieję, że znowu uda się nam tego uniknąć.

Znacząco, bo o 11,6 proc. - prawie 135 tys. - wzrośnie finansowanie poradni specjalistycznych, co też jednak nie przyczyni się do zmniejszenia kolejek pacjentów.

- Na koniec listopada mamy 168 tysięcy nadwykonania – informuje dyrektor. - I choć na wszystkie poradnie dostaliśmy więcej pieniędzy pacjenci znowu mogą mieć problemy. Aby je rozwiązać powinniśmy dostać nie 135, a 500 tysięcy więcej.

Procentowo najwięcej, bo o 118 proc. wzrosną wydatki na poradnię kardiologiczną (do 16,8 tys.), co pozwoli przyjmować nie 22 pacjentów raz w miesiącu, a 48 dwa razy, co jednak kolejek i tak nie zlikwiduje. Pocieszające jest jednak, że działalność rozpoczną trzy poradnie: diabetologiczna (po dwuletniej przerwie) alergologiczna i gastroenterologiczna.

A o pieniądze na inwestycje szpital będzie musiał, tak jak teraz, zabiegać w inny sposób. W tym roku robił to skutecznie i zdobył na nie ponad 1,2 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!