Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 44
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Pierwszy koncert (18 września) był hołdem oddanym zmarłemu w...
fot. Tomasz Czachorowski

Fanfary na otwarcie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie i wielkie wzruszenie Elżbiety Pendereckiej [zdjęcia]

Fanfary na otwarcie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie i wielkie wzruszenie Elżbiety Pendereckiej

Pierwszy koncert (18 września) był hołdem oddanym zmarłemu w marcu br. Mistrzowi Krzysztofowi Pendereckiemu, który niejednokrotnie stawał za dyrygenckim pulpitem na estradzie Filharmonii Pomorskiej. Stąd też inauguracji Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie towarzyszyła wyjątkowa celebra - gościem specjalnym była Elżbieta Penderecka, która wraz z marszałkiem Piotrem Całbeckim w foyer FP symbolicznie odsłoniła portret rzeźbiarski Krzysztofa Pendereckiego, udekorowany nowym elementem – złotym wieńcem laurowym.

Elżbieta Penderecka, bardzo wzruszona, wspomniała swą ostatnią wizytę z mężem w Bydgoszczy w 2015 r., podkreślając, że z naszym miastem byli bardzo mocno związani. - Bydgoszcz pięknieje z roku na rok - przyznała.

- To rzadko się zdarza, żeby za życia odsłaniano popiersie – przywołała słowa swego męża Elżbieta Penderecka, wypowiedziane w 1979 r., gdy rzeźba dłuta Mariana Koniecznego została odsłonięta.

Elżbieta Penderecka nie szczędziła słów uznania dla Filharmonii Pomorskiej, zwracając uwagę na znakomite walory akustyczne i fakt, że nagrywały tu płyty największe wytwórnie światowe. Słowa podziękowania skierowała pod adresem dyrekcji Filharmonii Pomorskiej – Macieja Puto, ale także jego poprzedników: Andrzeja Szwalbego i Eleonory Harendarskiej. Padł też komplement pod adresem bydgoskiej - wspaniałej - publiczności.

Podczas koncertu zabrzmiały kameralne dzieła Mistrza, w tym „Lacrimosa II” - przedostatni utwór Krzysztofa Pendereckiego, napisany na zmówienie Filharmonii Pomorskiej. Jak przyznała Elżbieta Penderecka, podczas BFM w koronie usłyszała go po raz pierwszy na żywo. Warto podkreślić, że partie chóralne wykonał Żeński Chór Festiwalowy, utworzony specjalnie na potrzeby BFM w koronie. Stworzyły go chórzystki śpiewające na co dzień w różnych bydgoskich chórach – muzyka zatem łączy – nawet, a może zwłaszcza w czasach pandemii.

Przypominamy, że wszystkie dziewięć koncertów Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w koronie są transmitowane na żywo na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej i dostępne przez 24 godziny po premierze.

Drugi koncert BFM w koronie już w niedzielę (20.09.) o godz. 17 – zabrzmią najpopularniejsze piosenki francuskie w wykonaniu: Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Beaty Banasik - śpiew; Adama Lemańczyka - fortepian, kierownictwo artystyczne. Prowadzenie: Magdalena Miśka-Jackowska.

Zobacz również

Wypadek w rezerwacie w Kielcach. Mężczyzna spadł ze skały [ZDJĘCIA]

NOWE
Wypadek w rezerwacie w Kielcach. Mężczyzna spadł ze skały [ZDJĘCIA]

Pył znad Sahary dotrze do Polski w Wielkanoc - będzie brudzić i może zaszkodzić!

NOWE
Pył znad Sahary dotrze do Polski w Wielkanoc - będzie brudzić i może zaszkodzić!

Polecamy

Wraca Ekstraklasa. Górnik-Legia. Runjaić: Mamy ochotę przerwać tę passę

Wraca Ekstraklasa. Górnik-Legia. Runjaić: Mamy ochotę przerwać tę passę

Wywiad z Jakubem Lofkiem, reprezentantem Polski

Wywiad z Jakubem Lofkiem, reprezentantem Polski

Na Safari Neuville liderem po pierwszym odcinku, Kajetanowicz trzeci w WRC2

Na Safari Neuville liderem po pierwszym odcinku, Kajetanowicz trzeci w WRC2