Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Express" radzi: jak i co jeść, by miło wspominać wielkanocne ucztowanie

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Wielkanocne stoły pełne wiktuałów to nie lada wyzwanie dla naszej silnej woli
Wielkanocne stoły pełne wiktuałów to nie lada wyzwanie dla naszej silnej woli Adam Zakrzewski/Archiwum
Nie tylko w czasie świąt nie powinno łączyć się potraw ciężkostrawnych z sałatkami z majonezem, czerwonego mięsa z czerwonym winem oraz drożdżowych ciast z czarnymi herbatami.

Jajo jest jednym z najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Zawiera m.in.: proteiny, prawie wszystkie witaminy (z wyjątkiem witaminy C), karotenoidy, cholinę, niacynę, lecytynę oraz cynk, wapń, fosfor, żelazo, selen i jod. Ponadto, białko jaja ma optymalny dla człowieka skład aminokwasów. Dlatego też niektórzy specjaliści uważają, że najlepiej jest spożywać jaja ugotowane na miękko (tzw. jaja po wiedeńsku). Są jednak i tacy, którzy przestrzegają przed zjadaniem więcej niż 2-3 jaj tygodniowo twierdząc, że zawierają za dużo cholesterolu.

Cholesterolowy straszak

- Polemiki wokół rekomendowanej, bezpiecznej dla zdrowia liczby spożywanych jaj wynikają z wysokiej zawartości w żółtku jaja cholesterolu - przyznaje dr n. med. Justyna Przybyszewska z katedry dietetyki i żywienia Collegium Medicum. - W 100 gramach żółtka jaja kurzego znajdują się aż 1062 mg cholesterolu. Żółtko średniej wielkości jaja waży około 20 g, zatem wraz z konsumpcją 1 jaja kurzego dostarczamy naszemu organizmowi ok. 205-212 mg cholesterolu. Zalecenia profilaktyki żywieniowej wskazują, że bezpieczny poziom dobowego spożycia cholesterolu nie powinien przekraczać 300 mg. W świetle najnowszych doniesień naukowych, mając na uwadze fakt, że zawartość cholesterolu w diecie nie jest związana wyłącznie z obecnością w niej jaj, przyjmuje się, że spożycie 1 jaja dziennie przez zdrową osobę jest bezpieczne i nie zwiększa ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego lub udaru mózgu. Naukowcy uważają, że osoby chore na cukrzycę lub hipercholesterolemię nie powinny jeść więcej niż 2 jaj w tygodniu.

Spożycie 1 jaja dziennie przez zdrową osobę jest bezpieczne i nie zwiększa ryzyka rozwoju chorób. - Dr Justyna Przybyszewska

Jaj, które są składnikiem różnych potraw (np. sałatek, pasztetów, ciast i panierowanych mięs) nie należy łączyć...

Mięso bez wina?

- Z tymi, które są ciężkostrawne i długo zalegają w żołądku. Na przykład tłustego mięsa (pieczona karkówka) nie powinno zjadać się razem z sałatką z majonezem - uważa Monika Ameryk, dietetyk ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela. - Warto wiedzieć, że po głównym posiłku zjedzenie ciasta z kremem może być naprawdę poważnym utrudnieniem dla procesu trawienia. Ponadto, ciast drożdżowych nie należy popijać czarną herbatą, która ogranicza wchłanianie witaminy B1. Herbaty nie powinno też łączyć się z cytryną, a czerwonego mięsa nie popijać czerwonym winem.

Herbatki i ruch

Monika Ameryk radzi, by w czasie świąt pić: wodę, zieloną herbatę, świeże soki wielowarzywne. Natomiast osoby, które odczują skutki przejedzenia, mogą sięgnąć po herbatki z mięty, kopru włoskiego lub szałwii.

- Oczywiście, osoby, które przyjmują leki, powinny zachować ostrożność w piciu takich herbatek ziołowych - przestrzega Monika Ameryk.

W dietetyce obowiązują trzy podstawowe zasady: zachowanie umiaru, spożywanie różnych potraw oraz rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb organizmu. Podczas świąt trudno jest dostosować się przynajmniej do dwóch z powyższych zasad, czyli umiaru i zaspokajania wyłącznie podstawowych potrzeb organizmu.

Ważne jest więc to, by... dobrze zaplanować menu i wybrać się na długi wielkanocny, rodzinny spacer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!