Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurodeputowani w teczkach bezpieki

PAP
IPN opublikował kolejną część swoich katalogów. Na stronach instytutu pojawiły się informacje m.in. o szefach NIK, NBP, KRRiT oraz europosłach.

IPN opublikował kolejną część swoich katalogów. Na stronach instytutu pojawiły się informacje m.in. o szefach NIK, NBP, KRRiT oraz europosłach.

<!** Image 2 align=right alt="Image 68784" sub="Archiwa IPN kryją wiele ciekawych, ale często bolesnych informacji. /Fot. Jacek Kiełpiński ">Według dokumentów, europoseł Marek Siwiec to TW „Jerzy”, Dariusz Rosati był pozyskany do współpracy z wywiadem, a Marcin Libicki jest określany jako kontakt operacyjny.

- Dzisiejsza publikacja to wynik kwerendy w archiwum IPN. Zgodnie z ustawą, publikowaliśmy informacje o zachowanych dokumentach o osobach publicznych – powiedział rzecznik IPN Andrzej Arseniak.

Europoseł Marek Siwiec (SLD) był zarejestrowany jako tajny współpracownik „Jerzy” przez SB w Krakowie w 1986 r., zrezygnował w styczniu 1990 r. Zachował się meldunek operacyjny z relacji z 1983 r. rozmowy Siwca, przebywającego w Australii, z przedstawicielem Australian Security Intelligence Office.

Sam Siwiec oświadczył, że „nie podejmował żadnej współpracy”. Napisał, że w ciągu kilkunastu lat, gdy pełnił „rozmaite funkcje publiczne”, dwukrotnie składał oświadczenia lustracyjne i „nigdy nie zostało to zakwestionowane przez rzecznika interesu publicznego”. Zapowiedział, że sprawdzi możliwości prawne, by bronić swego dobrego imienia.

Europoseł Dariusz Rosati (b. szef MSZ w rządzie SLD-PSL) był pozyskany do współpracy z wywiadem PRL w lutym 1978 r., przed wyjazdem na stypendium w USA. W maju 1978 r. zarejestrowano go w kategorii kontakt operacyjny pseud. „Buyer”. W listopadzie 1985 kontrwywiad zarejestrował Rosatiego jako „kandydata”. W grudniu 1989 roku został wyrejestrowany i zarejestrowany jako „zabezpieczenie”.

<!** reklama>Rosati zaprzeczył, że podjął zobowiązanie do współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL. Oświadczył, że nie pisał dla tych służb sprawozdań i raportów ani nie wiedział o nadaniu mu pseudonimu „Buyer”.

Europoseł PiS Marcin Libicki miał być w 1966 r. „operacyjnie wykorzystywany” przez wywiad PRL. W 1981 r. odnotowano, że wywiad wykorzystywał Libickiego „z uwagi na posiadane kontakty w Radiu Wolna Europa.” W publikowanych katalogach zachowały się też informacje na temat opozycyjnej działalności Libickiego.

Europoseł LPR Bernard Wojciechowski figurował w ewidencji kontrwywiadu jako jego tajny współpracownik o pseud. Piotr, od 1986 do 1989 roku. IPN podaje, że zachowało się jego „oświadczenie” oraz informacja o rozmowie z lutego 1986 roku, sporządzona przez podpułkownika SB.

Europoseł Samoobrony Wiesław Kuc został zarejestrowany w kwietniu 1989 r. jako kontakt operacyjny, zdjęty z ewidencji po 10 miesiącach. Materiały wybrakowano z uwagi na „brak walorów operacyjnych, historycznych i poznawczych” - czytamy w katalogu na temat Kuca.

Eurodeputowany Stanisław Jałowiecki (wybrany z listy Platformy Obywatelskiej) figuruje jako „konsultant” SB z 1973 r. W tym roku Jałowiecki został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za „kłamcę lustracyjnego”.

Członek Rady Polityki Pieniężnej Stanisław Nieckarz - w latach 1982-1986 minister finansów - był zarejestrowany przez wywiad PRL jako kontakt operacyjny w grudniu 1987 r. pod pseud. „Darg”. Kilka lat wcześniej - od kwietnia 1982 r. - był rozpracowywany w sprawie dotyczącej polityki finansowo-kredytowej Francji (zakończono ją w maju 1989 r.). Był także zarejestrowany (w listopadzie 1987 r.) w kategorii „zabezpieczenie”.

Według katalogu, 75-letni europoseł Bronisław Geremek (wybrany z listy Partii Demokratycznej - demokraci pl.) został w maju 1968 r. zarejestrowany przez SB jako „zabezpieczenie”, wtedy też zastrzeżono jego wyjazdy za granicę. Zapis ten IPN ocenił jako oznaczający „kandydata na TW” (czyli tajnego współpracownika - PAP). Jak wynika z katalogu IPN, Geremek potem był w PRL rozpracowywany i dwa razy więziony.

W IPN trwają prace nad informacjami o nowych posłach i senatorach oraz ministrach i samorządowcach.(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!