Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia grypy w Bydgoszczy. Ogromne kolejki w aptekach [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 8 GRUDNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 8 grudnia.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 8 grudnia. Archiwum Polska Press Grupa/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 8 grudnia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 8.12 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 8 GRUDNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

8 grudnia 1564 roku w Poznaniu zmarł Jan Kościelecki, starosta bydgoski w latach 1545-64.

8 grudnia 1769 roku odbyła się tzw. bitwa pod Bydgoszczą, w której konfederaci kujawscy pod dowództwem marszałka dobrzyńskiego Władysława Mazowieckiego i płk. Antoniego Morawskiego odnieśli zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi.

8 grudnia 1898 roku w tzw. domu Gambrinusa przy ul. Dworcowej 35 odbyła się patriotyczna uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

8 grudnia 1928 roku zmarł w Bydgoszczy Idzi Świtała, lekarz dentysta, wybitny działacz narodowy i społeczny z okresu zaborów, radca miejski.

8 grudnia 1930 roku Bydgoszcz została włączona do międzynarodowej sieci telefonicznej umożliwiającej połączenie m.in. z USA, Kanadą, Kubą, Meksykiem i Australią.

Piękne życzenia wigilijne. Najlepsze życzenia świąteczne [SMS i WIERSZYKI]

8 grudnia 1931 roku w Teatrze Miejskim w Bydgoszczy wystąpiła wybitna gwiazda polskiego kina Jadwiga Smosarska w gościnnym przedstawieniu komedii „Orzeł czy reszka” w wykonaniu zespołu warszawskiego Teatru Narodowego.

8 grudnia 1935 roku miała miejsce inauguracja działalności powołanej rok wcześniej Rady Artystyczno-Kulturalnej w Bydgoszczy zajmującej się działalnością na polu literatury, nauki, sztuki i muzyki. Z tej okazji odbył się uroczysty koncert w Teatrze Miejskim z okazji 75. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego.

8 grudnia 1952 roku podczas epidemii grypy w Bydgoszczy, na skutek której do aptek ustawiały się długie kolejki, zezwolono na sprzedaż leków bez recepty w drogeriach, co umożliwiło sprawniejsze zaopatrzenie się w niezbędne medykamenty.

8 grudnia 1955 roku w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki przy ówczesnych Al. 1 Maja 10 odbyło się spotkanie z popularnym krytykiem filmowym i felietonistą, Krzysztofem Teodorem Toeplitzem.

8 grudnia 1959 roku przy al. 22 Lipca (dziś ul. 11 Listopada) na terenie dawnej leśniczówki Bocianowo wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej szkoły, trzeciej w Bydgoszczy jako Pomnik Tysiąclecia. Była to Szkoła Podstawowa nr 42, od 1972 roku przekształcona w VII Liceum Ogólnokształcące.

8 grudnia 1960 roku na Torbydzie odbyły się zawody w jeździe figurowej na lodzie z udziałem czołowych zawodników z sześciu państw europejskich o Puchar Przyjaźni. Imprezę oglądał nadkomplet publiczności.

8 grudnia 1972 roku Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy podczas swojej XXI sesji podjęła uchwałę o włączeniu z dniem 1 stycznia 1973 roku miasta Fordon w granice administracyjne Bydgoszczy.

W listopadzie 2018 roku podpisana została umowa na przebudowę ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku.Przypominamy, jak wkrótce zmieni się ulica Kujawska w Bydgoszczy! Szczegóły inwestycji przedstawiamy na kolejnych slajdach >>>

Rozbudowa ul. Kujawskiej w Bydgoszczy. Ruszyły pierwsze prac...

Tego samego dnia do tragicznego wypadku doszło podczas budowy komina elektrowni w Nowym Czarnowie. Na skutek awarii windy śmierć poniosło sześciu bydgoszczan, pracowników Bydgoskiego Przedsiębiorstwa Budowy Pieców Przemysłowych.

8 grudnia 1988 roku podczas XIV Bydgoskiej Aukcji Antykwarycznej wystawiono na licytację rekordowej wartości dzieło, wydany w 1720 roku w Augsburgu atlas zawierający miedzioryty z planami miast, w tym wielu polskich.

8 grudnia 1990 roku po raz pierwszy mieszkańcy Bydgoszczy mieli okazję usłyszeć w swoich radioodbiornikach sygnał Radia Maryja, nadającego z Torunia, założonego przez tamtejszych redemptorystów. Radio nadawało na Bydgoszcz i jej okolice w promieniu ok. 40 km dzięki nadajnikowi umieszczonego na wieży kościoła pw. bł. Królowej Jadwigi na Wzgórzu Wolności.

8 grudnia 1993 roku podczas X Bydgoskich Targów Sztuki w salonie BWA na sprzedaż wystawiono m.in. cztery obrazy olejne Juliusza Kossaka oraz akwarelę „Chata” Rafała Malczewskiego. Najdrożej wyceniono „Samosierrę” Kossaka. Jej cena wywoławcza wyniosła 57 mln ówczesnych złotych.

FLESZ - Sklepy wycofują się ze sprzedaży żywych karpi

źródło: TVN/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera