Emerytura dla matek 4 dzieci [24.03.2019]. Mama 4 plus: warunki, zasady. Ile pieniędzy i od kiedy?

  • Express Bydgoski

sier

MAMA 4 plus: Emerytura dla matek z co najmniej czwórką dzieci już od marca 2019 roku! Ustawa weszła w życie. Na tak zwane matczyne emerytury MRPiPS przeznaczy kilkaset milionów złotych rocznie. Komu przysługuje emerytura dla matek. Od jakiego roku życia i ile pieniędzy dostaną mamy? Czy ze świadczenia będą mogli skorzystać również ojcowie? Przeczytaj. [Emerytura dla matek: kryteria, zasady, ile pieniędzy będzie można dostać, od kiedy matczyne emerytury; MAMA plus]

Weszła w życie ustawa o świadczeniu MAMA 4 PLUS. Jakie są założenia emerytur dla matek z co najmniej czwórką dzieci?**Ile pieniędzy dostaną mamy, kto będzie mógł skorzystać (jakie będą kryteria) z tzw. matczynych emerytur? Sprawdź w galerii poniżej:**

 Pixabay

Emerytura dla matek 4 dzieci [24.03.2019]. Mama 4 plus: waru...

Mama plus. Emerytura dla matek i ojców z co najmniej 4 dzieci

W uchwalonym projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. potwierdzono finansowanie emerytur dla matek. Projekt ustawy o tzw. matczynych emeryturach poznaliśmy kilka miesięcy temu (ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2019). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o emeryturach dla matek, świadczenie ma na celu uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci.

Projekt ustawy jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w części dotyczącej uhonorowania osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Przeczytaj:**Zmiana czasu do likwidacji? Przed godz. 9 rano może być ciemno!**

Świadczenie ma być przyznane:

  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
  • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Emerytura dla matek z 4 dzieci. Jakie będą zasady i kryteria. Ile pieniędzy można dostać z programu MAMA 4 PLUS

Rząd proponuje przyznanie tzw. matczynej emerytury osobom, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury (wówczas dostaną wyrównanie do konkretnej kwoty - więcej o tym piszemy poniżej).

Zobacz również:

 Pixabay

Dni wolne od pracy w 2019 roku. Zaplanuj sobie długi weekend!

Emerytura dla matek - kryteria, zasady

O świadczenia z programu MAMA 4 PLUS będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat;

Świadczenie przysługuje osobom zamieszkującym na terytorium Polski i mającym tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane także obywatelom Polski lub osobom, mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce bądź obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski;

Nie będzie go natomiast mogła pobierać:

  • osoba, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej;
  • w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci;
  • gdy po przyznaniu świadczenia osoba która je pobiera jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności lub przebywa w całodobowych placówkach odwykowych dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Zobacz również:

 Instagram

Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

Zobacz również: "Flesz. Emerytura dla matek z 4 dzieci

Emerytura dla matek z 4 dzieci. Od kiedy

Matczyne emerytury mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2019 roku. Emerytura miałaby być przyznawana od 60 roku w przypadku kobiet oraz od 65 roku w przypadku mężczyzn. Szacuje się, że prawo o ubieganie się o nią będzie przysługiwało około 80 tys. osób. MRPiPS chce przeznaczyć w 2019 na ten cel kilkaset milionów rocznie

MAMA 4 PLUS - ile pieniędzy dostaną mamy, jaka wysokość świadczenia

Emerytura dla matek z 4 dzieci wynosiłaby tyle samo co najniższa emerytura (od 1 marca 2019 roku będzie to 1100 zł brutto). Po wejściu w życie nowych przepisów osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia.

W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie MAMA 4 PLUS będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (1100 zł brutto). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. Zanim dojdzie do jego wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zbada m.in. sytuację dochodową danej osoby.

Zobacz również: WALORYZACJA EMERYTUR W 2019

WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019 [tabela, wyliczenia]. Renty ...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.03.2019, 09:26

A co dla tych matek co ciężko harowały za nędzne grosze i wychowywały 4 dzieci? Dzieci tych matek praktycznie nie miały dzieciństwa bo szły spać z "kurami" a wstawały skoro świt aby matki mogły je gdzieś zaprowadzić pod opiekę a same zdążyć na 6.00 rano do pracy ?I dzisiaj te matki mają raptownie 100,200 zł więcej niż te które siedziały z dupa mi w domu "wychowując "dzieci.Gdzie jest ta sprawiedliwość?Jedni dostają od rządu za nic a drudzy ciężko harują źeby sobie takie emerytury wypracować?

21.03.2019, 09:54

Dla mnie to chore... 3 dzieci to jest już rodzina wielodzietna, więc dlaczego matki które urodzily trójka dzieci nie mają prawa do emerytury ? Nad 3 dzieci nie j3st ciężko? Tak samo jak nad 4

21.03.2019, 09:08

wszystkim zawsze żle i niesprawiedliwie, czyli lepiej było jak nie było takiej emerytury, czy lepiej, że jest? Polakom nikt nie dogodzi, nawet jak kasę by się za nic dostało to i tak powiedzą, zże niesprawiedliwie

20.03.2019, 16:23

Czy takie proste jest wychować czworo dzieci w dzisiejszych czasach, gdy jest taka bezpłodność, dążenie do luksusu, należałoby powiedzieć, nie zazdroszczę.

20.03.2019, 11:58

A gdyby ktorejs z Waszych mam przyznano taką emeryture .. .
Wczesniej częsc kobiet siedziała w domu z dziecmi
A tym ktore pracowaly pis tez cos przygotuje nie martwcie sie

19.03.2019, 21:47

Krzywdzące? Pracując z mężem miała Pani dwie wypłaty a rodziny w których pracował np mąż miały mniej pieniędzy, to proste jak drut.

19.03.2019, 19:46

Ja również wychowałam czwórkę dzieci pracując , uważam ,że ta ustawa jest dla mnie krzywdząca.
Jeżeli już zdecydowano się na takie rozwiązanie , każda matka (ojciec), powinien do swojej emerytury otrzymać tą samą kwotę.Wychowałam moje dzieci bez 500 , a teraz mam emeryturę 1600 netto, ale moją własną wypracowaną.Czuję się naprawdę pokrzywdzoną

19.03.2019, 17:55

Nigdy nikt nie będzie zadowolony , co się nie zrobi to i tak będzie źle. Ale uważam że sprawiedliwie było by gdyby mamy które pracują i wychowują dzieci dostały podwójną emeryturę. Te które są tylko w domu z dziećmi niech mają te 1100 zł a mamy które do tego pracują niech dostaną raz tyle.

19.03.2019, 12:52

A co z matkami ktore jak ja pracowaly cale zycie i wychowaly czworke dzieci??Mam niecale 1100 zl emerytury...!!!Czy nie nalezaĺaby sie jakas podwyźka!!?Cale zycie pobierane byly skladki emeryt.Musialysmy pracować i wychowywać ,jakoś trzeba bylo sobie radzic zeby wyzywic rodzinę.Pytam ....PRAWO I SPRAWIEDLIWOSC??!!....co z Nami??

18.03.2019, 21:43

a kobiety , ktore wychowaly wiecej niz czworo dzieci i pracowaly w tym czasie...czy dostana extra emeryture ?!

18.03.2019, 15:13

Do Anita ,mama ma 55 lat w tym osiem dzieci , ile była na wychowawczym , ile na zwolnieniach bo dzieci chore ile brała dodatków o tym to cisza a babcie to chyba non-stop na etacie .Dają to niech kobiety biorą bo ich dzieci też pracują na wasze emerytury.Anitka nie bierze czasami 500 i dodatki .Rodzeństwo nie korzysta z dodatków.Ale o tym cisza.

18.03.2019, 13:00

Moja mama wychowała 8 dzieci, całe zycie pracowała i pracuje dalej mino ze zdrowie już nie to, ale do emerytury brakuje jej jeszcze 5 lat. Ojciec alkoholik więc co zarobił to przepił, często nie było co buzi włożyć ale jakoś przetrwaliśmy i dziś jako już dorosłe osoby nie możemy patrzeć na ten cały "mamy program". Kobieta, która cale życie pracowała żeby móc wyżywić rodzinę dostanie emerytury tyle co mamusia 4 dzieci bez zawodu. Śmiech...

18.03.2019, 11:24

Masz rację, najlepiej nie pracować, urodzić kilkoro dzieci i już...Mąż do żony- kochanie ile mamy dzieci? A żona - za 3500...

18.03.2019, 11:16

Nie wiesz o czym mówisz więc lepiej się nie wypowiadaj ...Sam się zwolnij z pracy i zacznij sie leczyć

17.03.2019, 20:04

a osobie ktora wychowala 5 kryminalistow i jedna,, osobe do towarzystwa,, to przysluguje emeretura 4

17.03.2019, 17:24

Urodziłam.i wychowałam 6-cioro dzieci pracowałam i do tej pory pracuje 34lata za 8 lat osiągnie wiek emerytalny a moja emerytura będzie trochę większa od średniej i co dostanę wielkie 0 kpina!!!!!!

17.03.2019, 12:00

Do szkoda słów..I życie nic Cię nie nauczyło sssssssssyczysz jak żmija .Jak tak żal to zwolnij się z pracy i siedz w domu i dostaniesz te pieniądze za nic nie robienie.Nie widzę problemu..

15.03.2019, 15:19

Ja pracowałam całe życie, urodziłam 4 dzieci i chodziłam do pracy , dzieci były same w domu , po lekcjach zostawały na swietlicy , wracały do domu i do wieczora były same póki nie wróciliśmy z mężem do domu, obie babcie pracowały więc nikt nam nie pomagał....do emerytury zostało mi 11 lat , ZUS wyliczył że dostanę 1240 zł...super co ? A te którym nie chciało się pracować dostana 1100... obecnie jestem rozwiedziona wiec nie wiem jak to będzie....pozdrawiam wszystkich nierobów i tych którzy to popierają...nic nie robienie w naszym kraju naprawdę się opłaca

15.03.2019, 15:05

Do Myślącej - a konkretnie o co Ci chodzi?

15.03.2019, 12:28

Każdy myśli, że wychować czwórkę dzieci to taka łatwizna. Ja bym w życiu za takie marne 800zł na rękę na taką harówkę się nie pisała. Zazdrościcie marnego grosza garstce kobiet, które wychowały tak dużo dzieci. A nikt już nie napisze, że sam by takiego życia nie chciał.

14.03.2019, 23:41

Dlaczego uswacie komentarze, ktore krytukuja pieniactwo i pietnuja emerytury dla matek - 4 plus?

14.03.2019, 22:37

Do Maja Rucka. Czyli dzieci w waszej rodzinie podczas, gdy matka była 18 godzin w pracy same sobą się zajmowały? Tatus był, czy tylko też na dochodne bo pracował 12 godzin?
Odpiszę ci na to pytanie. Nie, nie zajmowały się same sobą, bo miały babcie albo kogos innego, który juz dawno był na emeryturze co umozliwiala nam kochana komuna. Ponadto byly domy wielopokoleniowe. Ludzie zyli na kupie bo tak bylo wygodnie, dzieciaki tez umialy sie same soba zająć bo system temu sprzyjał. Teraz dziecko do 18 stki nie ma nic do gadania, nic samo nie zrobi,a nie daj Boże jak cos mu sie stanie, np. jak uderzy sie w głowę w szkole od razu trzeba zapitalać i odbierać dziecko bo szkołka umywa ręce. Tak, tak komuna, to był jednak dobry system, ale boli pupsko...a tego kto ma ból pupska, to nie może zniesc, ze ktos moze miec teraz dobrze z emerytura matczyna, gdzie babcia tez musi pracowac prawie do 70 tki...Pie...rzona mentalnosc polaczka.

14.03.2019, 19:34

Moja Mama wychowała czworo dzieci. Gdy najmłodszy miał 7 lat, najstarsza 10 lat Mama poszła do pracy. Harowała po 18 godzin dziennie - najpierw w pracy a potem w domu. Po nocach nam szyła ubrania. Przepracowała 30 lat. Płaciła podatki i teraz jej koleżanki, które popijały kawę w domu gdy dzieci były w szkole są uprzywilejowane. Mama ma 90 lat na leki wydaje 450 zł miesięcznie. Te darmowe to koszt 5 zł , 435 zł to leki ratujące życie.

14.03.2019, 14:03

Pewnie są osoby,które zasłużyły na taką emeryturę, ale osobiście jestem świadkiem ,kiedy młodzi wówczas ludzie,rodzice 5 dzieci po prostu nie chcieli pracować,bo w każdej pracy ,którą podjęli nie wytrwali dłużej jak 2 miesiące.Jednak pomimo, że nie pracowali stać ich było na papierosy i inne używki i wysiadywanie na ławeczce i oczernianie innych -wszystko i wszystkich widzieli tylko nie siebie.Teraz ta osoba dostanie prawie taką samą emeryturę co kobieta ,która ma 30 lat stażu pracy i w ''międzyczasie" urodziła i wychowała również 5 dzieci.Kiedyś kobiety ,które miały dzieci były jednak dyskryminowane w pracy,trudno było takiej kobiecie o awans lub podwyżkę,bo mogła być niedyspozycyjna,także nasze emerytury są lub będą naprawdę niewielkie,za to nasze zdrowie jest o wiele bardziej zrujnowane niż niż tych niepracujących.

14.03.2019, 12:13

Ja też wychowałam czworo dzieci i męczyłam się , pracowałam ,prawie sama bo mąż zmarł w młodym wieku ,emeryturę małą ,ale ciężko wypracowałam i pytam dlaczego te matki ,które nie miały możliwości pójść do pracy jak dzieci były małe, ale dlaczego nie poszły do pracy jak już ich dzieci dorosły tylko przez tyle lat siedziały w domu ..widocznie ich na to było stać ...a teraz emeryturka..