Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki. Komentarze bydgoskich uczniów i nauczycielki matematyki

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W SP nr 32, gdzie egzamin ósmoklasisty w tym roku zdaje 128 uczniów, po napisaniu testu z matematyki, większość z sali wychodziła zadowolona.
W SP nr 32, gdzie egzamin ósmoklasisty w tym roku zdaje 128 uczniów, po napisaniu testu z matematyki, większość z sali wychodziła zadowolona. Dariusz Bloch
- Mamy wrażenie, że zadania na egzaminie z matematyki były trochę łatwiejsze niż na próbnym - mówili na gorąco po wyjściu z sali bydgoscy uczniowie. W drugim dniu maratonu egzaminacyjnego (26 maja) zmierzyli się z zadaniami z przedmiotu, którego najbardziej się obawiali.

Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe.

Na rozwiązanie 19 zadań, w tym czterech otwartych i 15 zamkniętych, uczniowie mieli 100 minut. Młodzież przez większość roku szkolnego uczyła się zdalnie, stąd wymagania miały być mniejsze. I zdaniem ósmoklasistów tak też się stało, ale i tak wielu przed wejściem do sali mówiło wprost, że tego egzaminu boi się najbardziej.

W całym województwie kujawsko-pomorskim egzamin zdawało 19 tys. 465 uczniów, w samej Bydgoszczy - 2913. W SP nr 35, gdzie do egzaminu przystąpiły 43 osoby, egzamin pisały Martyna Błajda i Martyna Trzcińska, ósmoklasistki, których zmagania śledzimy.

Egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki - opinie uczniów

- Przed matematyką stresowałam się najbardziej, ale chyba było trochę łatwiej niż na próbnym - mówiła Martyna Trzcińska. - Na początku wszystkie zadania wydawały mi się proste, ale jak przejrzałam dokładniej arkusz, to uznałam, że niektóre zadania wymagają zdecydowanie większej koncentracji. Pojawiły się, m.in. potęgi, pierwiastki, równania, ułamki czy bryły. Zaskoczyło mnie natomiast zadanie o podatkach, gdzie trzeba było wybrać poprawne wyrażenie arytmetyczne opisujące daną sytuację.

W sumie pojawiły się zadania i łatwe, i trudne. Cieszę się, że mam to już za sobą, bo matematyki obawiałam się najbardziej - mówi Martyna Błajda, ósmoklasistka z SP nr 35 w Bydgoszczy.

Martyna Błajda tak ocenia stopień trudności egzaminu: - W sumie pojawiły się zadania i łatwe, i trudne. Cieszę się, że mam to już za sobą, bo matematyki obawiałam się najbardziej. Z zadań zamkniętych zrobiłam wszystkie, ale z otwartych dwóch nie rozwiązałam. No i w jednym zamkniętym z pierwiastkami "strzelałam".

Co pojawiło się jeszcze na egzaminie? Przykładowo w jednym z zadań otwartych prostokąt był podzielony przekątną na dwa trójkąty i należało obliczyć wysokość trójkąta. W innym uczniowie musieli obliczyć, ile kosztuje jedna puszka karmy. Zadanie brzmiało: "Ania chciała kupić 10 jednakowych puszek karmy dla psa, ale zabrakło jej 11 zł. Kupiła 6 takich puszek karmy i zostało jej 3,40 zł. Ile kosztuje jedna puszka karmy?" (to zadanie otwarte przysporzyło uczniom trochę kłopotu).

Egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki - komentarz nauczycielki matematyki

W SP nr 32, gdzie egzamin ósmoklasisty w tym roku zdaje 128 uczniów, większość z sali wychodziła zadowolona.

- Rozmawiałam z uczniami i wielu uznało, że egzamin był łatwiejszy niż próbny - mówi Lucyna Dunst, wicedyrektor SP nr 32 i zarazem nauczycielki matematyki. - Niektórzy przyznali nawet, że trudniej było na języku polskim. Wśród zadań otwartych pojawiły się zadania z geometrii płaskiej oraz zadanie na prędkość, drogę i czas, ale to nie powinno zaskoczyć uczniów. Cały arkusz oceniam jako bardzo przyjazny uczniom. Nie było zadań podchwytliwych czy materiału, który nie byłby przerabiany na lekcjach. Przykładowo bryły pojawiły się tylko w zadaniu zamkniętym. No może to zadanie o podatkach było trochę trudniejsze dla niektórych uczniów. Podobnie jak to, gdzie trzeba było obliczyć, ile kosztuje jedna puszka karmy. Bo generalnie uczniowie mają problemy z zadaniami z tekstami.

Cały arkusz oceniam jako bardzo przyjazny uczniom. Nie było zadań podchwytliwych czy materiału, który nie byłby przerabiany na lekcjach - mówi Lucyna Dunst, wicedyrektor SP nr 32 w Bydgoszczy i zarazem nauczycielka matematyki.

Dla Martyny Trzcińskiej, uczennicy SP nr 35, to był ostatni egzamin. - Jestem laureatką konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego, więc z egzaminu z tego przedmiotu jestem zwolniona - mówi ósmoklasistka. - Teraz sobie odpocznę, bo trochę stresu mnie to kosztowało.

Tymczasem w czwartek (27 maja), w ostatnim dniu egzaminu ósmoklasisty, młodzież zdawać będzie język obcy nowożytny. Zdecydowana większość wybrała język angielski. Zdawać go będzie w województwie kujawsko-pomorskim aż 18 tys. 201 uczniów. Egzamin rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 90 minut. Ze względu na pandemię, podobnie jak egzaminy z języka polskiego i matematyki, przeprowadzony zostanie w ścisłym reżimie sanitarnym.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca br. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 9 lipca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo