Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020 nie jest konieczny? "Wystarczyłby konkurs świadectw"

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W tym roku egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 16 czerwca i będzie odbył się w wyjątkowych warunkach, w reżimie sanitarnym.
W tym roku egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 16 czerwca i będzie odbył się w wyjątkowych warunkach, w reżimie sanitarnym. Pawel Relikowski/Zdjęcie ilustracyjne
Czy w czasach pandemii egzamin ósmoklasisty jest konieczny? Dwa oświatowe związki zawodowe ZNP i WZZ Solidarność Oświata twierdzą, że nie. - Przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych wystarczyłby konkurs świadectw - mówią zgodnie.

Egzamin miał odbyć się 21-23 kwietnia. Niestety, koronawirus pokrzyżował plany i w rezultacie nowy termin wyznaczono na 16-18 czerwca.

- Sam egzamin to i tak duży stres dla uczniów, tymczasem w tym roku najpierw musieli czekać na nowy termin, a teraz będą go zdawać w reżimie sanitarnym - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes Oddziału ZNP Bydgoszcz i zarazem wiceprezes Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZNP. - Rekrutacja do szkół średnich mogłaby przecież odbyć się na podstawie ocen na świadectwie z klasy VII oraz stopni z półrocza i końca klasy VIII. Ostatnio, przez prawie 3 miesiące, młodzież uczyła się zdalnie, a to nie to samo, co praca z nauczycielem na lekcji w szkole. Co prawda, od 25 maja uczniowie mogą przychodzić na konsultacje do szkół, ale w kilkanaście dni nie da się odrobić tych 3 miesięcy. Poza tym nie wszyscy uczniowie uczestniczą w konsultacjach, więc to sprawy nie załatwia.

Zobacz także: Matura i Egzamin Ósmoklasisty 2020 - wytyczne. Wiemy, kiedy będzie trzeba nosić maseczki!

Mirosława Kaczyńska twierdzi też, że nauczyciele doskonale znają swoich uczniów i wiedzą, ile dany uczeń potrafi. - W tej trudnej sytuacji można by pójść uczniom na rękę i zrezygnować z tego egzaminu. Owszem, egzamin dawałby obiektywne szanse wszystkim, ale dlaczego od razu zakładać, że ocena wystawiona na koniec roku przez nauczyciela miałaby być niewiarygodna? - mówi.

Jak dobry jesteś?

Zdaniem Sławomira Wittkowicza, przewodniczącego WZZ Solidarność Oświata, organizowanie egzaminu ósmoklasisty w czasie pandemii, jest zbędne. - To niepotrzebne ryzyko tworzenia nowych ognisk zakażeń. Od marca mówimy, że nie ma konieczności przeprowadzania tego egzaminu w tym roku - podkreśla. - Ponadto fikcją są chociażby zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami dydaktyki dla klas I-III. W pierwszym dniu ich wprowadzenia w SP nr 2 w Bydgoszczy przyszło zaledwie 4 uczniów. To pokazuje, że w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego rodzice zachowali się bardziej odpowiedzialnie niż resort edukacji. Nie wspomnę już o kosztach, jakie wydano np. na zakup środków do dezynfekcji.

Dyrektorzy bydgoskich szkół podstawowych, z którymi rozmawialiśmy, także mają wątpliwości, czy w tym roku egzamin ósmoklasisty jest konieczny. - Oczywiście przygotujemy wszystko zgodnie z procedurami, ale tu chodzi o komfort uczniów - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor SP nr 18. - Ostatnio uczyli się zdalnie, a był to właśnie czas usystematyzowania wiedzy, powtórek. Po egzaminie będą jeszcze czekali na wyniki i w połowie sierpnia poznają wyniki rekrutacji do szkół średnich. Wakacje mają pełne nerwów. Tymczasem uczeń musi odpocząć, by mieć siły na nowy rok szkolny. Zamiast egzaminu przy naborze do szkół średnich mogłyby brane pod uwagę oceny z półrocza i końca ósmej klasy, ale jest jak jest i musimy się dostosować. U nas w szkole egzamin zdaje w tym roku 53 uczniów, więc podzielimy ich na mniejsze grupy w klasach.

Z kolei Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32, twierdzi: - Egzamin oczywiście zorganizujemy, choć także nie jesteśmy przekonani o jego konieczności. Jeśli rodzice obawialiby się wyników zdalnego nauczania, to można by wziąć pod uwagę oceny na świadectwie z klasy VII. Uczniowie stresują się i to też może obniżyć wynik ucznia na egzaminie. U nas egzamin zdaje 101 osób. Już miałam telefon od jednej z mam, której dziecko choruje na astmę. Uprzedziła mnie, że dziecko będzie kaszlało. Rozważam wydzielenie dla tego ucznia osobnej sali z dodatkową komisją. Tylko jaki to komfort dla ucznia?

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Nie można go oblać, ale trzeba do niego przystąpić. Uczniowie piszą testy przez 3 dni. Termin dodatkowy zaplanowano 7-9 lipca. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone do 31 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera