Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w kinie „Orzeł” MCK 10. urodziny Bydgoskiej Kroniki Filmowej [wstęp wolny]

Justyna Tota
Justyna Tota
„Film na 10 lat BKF - chwilami mroczny, wzruszający, zabawny i bardzo bydgoski! Premiera 30 maja w kinie „Orzeł” o 20.00 (wstęp wolny!). Będzie też, m.in., wystawa zdjęć i film z mrożącej krew w żyłach dalekiej wyprawy BKF
„Film na 10 lat BKF - chwilami mroczny, wzruszający, zabawny i bardzo bydgoski! Premiera 30 maja w kinie „Orzeł” o 20.00 (wstęp wolny!). Będzie też, m.in., wystawa zdjęć i film z mrożącej krew w żyłach dalekiej wyprawy BKF Kadr z filmu
Zwykle dokumentują życie Bydgoszczy, ale z okazji 10. urodzin stworzyli bydgoski film fabularny, na który zapraszają dziś wieczór (30 maja) do kina „Orzeł” MCK. Będzie też wystawa, tort i kilka niespodzianek - wstęp wolny.

Jak Bydgoska Kronika Filmowa miałaby uczcić swe urodziny, jeśli nie filmem? Od dwóch miesięcy (ostatnia scena kręcona będzie w sobotę!) powstaje więc film „Na 10 lat Bydgoskiej Kroniki Filmowej” i jest wyjątkowy nie tylko ze względu na okrągły jubileusz.

- Chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego. Wpadliśmy na pomysł, że fajnie będzie zaprosić wszystkich, którzy przez te 10 lat byli związani z BKF, do stworzenia filmu. A że jest to już kilkadziesiąt osób, zdecydowaliśmy się na film fabularny bez scenariusza. Każdy filmowiec miał trzy dni: pierwszy, żeby zobaczyć, co stworzyli poprzednicy (z wyjątkiem autora pierwszej sceny), drugi - by nakręcić dalszą część filmu, trzeci - by zmontować swój materiał - wyjaśnia nam Maciej Cuske, który wraz z Marcinem Sauterem dekadę temu powołali Bydgoską Kronikę Filmową w Miejskim Centrum Kultury.

Maciej Cuske o filmie „Na 10 lat BKF"[/b]]Jeśli ktoś lubi kino niezależne, to myślę, że nie zawiedzie się. - [b

Jaki jest efekt końcowy, gdy film współtworzy tyle osób? - Jeśli ktoś lubi kino niezależne, to myślę, że nie zawiedzie się - uśmiecha się Maciej Cuske, przyznając, że do filmu „Na 10 lat BKF” każdy z autorów wniósł swoją osobowość, dzięki czemu... - Każda scena jest inna, a im dłużej ogląda się ten film, tym bardziej zaskakuje. Przyjemnie jest też widzieć film fabularny z akcją w mieście, które się zna, choć niektóre bydgoskie atrakcje w naszym ujęciu nabierają nowego blasku - dodaje nasz rozmówca.

I chociaż formuła jubileuszowego dzieła jest eksperymentalna, to tak naprawdę odzwierciedla podstawowe założenie BKF, która od samego początku skupia ludzi, chcących pracować nad swoim filmem.

- Kiedyś spotykaliśmy się na kilka godzin w Pałacu Młodzieży, gdzie była dostępna filmowa kamera. Zależało nam jednak na czymś więcej. Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym moglibyśmy rozwijać się twórczo każdego dnia i o każdej porze (także w nocy). Początkowo to pragnienie wydawało się tak abstrakcyjne, że wręcz niemożliwe do spełnienia, a jednak udało się. BKF w Miejskim Centrum Kultury trwa do dziś, bo w Bydgoszczy nie brakuje ludzi wrażliwych i ambitnych - mówi Maciej Cuske, nie ukrywając, że zarówno on, jak i Marcin Sauter wymagają od swoich podopiecznych pracowitości.

- Jeśli chcesz zaprosić widza na swój film do kina, to najpierw musisz na to zapracować. To jedyny wymóg, jaki stawiamy w BKF. Nie wszyscy jednak potrafią to zrozumieć. Tymczasem nawet jeśli ktoś ma talent, nie rozwinie go, bez ciężkiej pracy - podkreśla Maciej Cuske.

Jak się okazuje, to słuszna droga. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że ciągu 10 lat BKF zdobyła ponad 70 nagród na różnych festiwalach filmowych. Wśród nagradzanych, m.in.: Anna Paprzycka (5 filmów z nagrodami, zrealizowanych w BKF), Maciej Jasiński i Jarosław Piskozub (w duecie - 6 filmów), Marcin Kundera (3 filmy) oraz Mateusz Buława (2 filmy).

Film zauważony na festiwalu jest nie lada sukcesem, jednak dla dokumentalistów nagrody grają drugoplanową rolę.
- Jesteśmy garstką ludzi, tworzących skromne filmy dokumentalne, które trudno zobaczyć w telewizji, ale wierzymy, że robimy coś ważnego. Pozostaną po nas filmy, w których ktoś będzie mógł się przejrzeć i dowiedzieć tego, jak kiedyś wyglądał nasz świat, jak żyliśmy w Bydgoszczy i o czym myśleliśmy - mówi skromnie Maciej Cuske, który przecież razem z Marcinem Sauterem są uznanymi dokumentalistami.

Kadr z filmu

O kontynuację bydgoskich tradycji filmowych możemy być spokojni. W BKF rośnie nam bowiem kolejne pokolenie dokumentalistów.
- Jest nowa grupa, która cały czas się „odświeża”. Niektórzy po jakimś czasie odchodzą, zajmując się zupełnie czymś innym niż film, ale są też osoby, które swoją pasję zamieniają w zawód. W tym roku mamy cztery kandydatów na studia do szkół filmowych - zdradza nam Maciej Cuske, po cichu marząc, żeby w niedalekiej przyszłości zaangażować bydgoską młodzież w międzynarodowy projekt filmowym, co wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem (głównie ze względów finansowych). - Wierzę, że nadejdzie taki moment, kiedy uda się to zrealizować. Myślę, że warto młodych uczyć otwartości na świat i tworzenia ponad wszelkimi podziałami - wyjaśnia filmowiec, który sam jako dokumentalista eksplorował daleką Rosję (film „Elektryczka” z cyklu „Rosja - Polska. Nowe spojrzenie”). Zresztą Marcin Sauter również znany jest ze swych podróży po świecie, które dokumentuje na taśmie filmowej lub na fotografiach.

Oprócz wypłynięcia na międzynarodowe wody młodych adeptów sztuki dokumentu filmowego, czego jeszcze można by życzyć BKF z okazji 10. urodzin?

- By Bydgoska Kronika Filmowa cały czas się rozwijała i żyła, byśmy nie osiedli na laurach i mieli kolejne pomysły co najmniej tak dobre, jak „Bydgoszcz na taśmie”, która okazała się niewyczerpaną kopalnią bydgoskich archiwaliów, przekazywanych nam przez mieszkańców - podsumowuje Maciej Cuske, zapraszając wszystkich bydgoszczan na urodziny BKF do kina „Orzeł”.

Jak nam zdradzono, premierze filmu „Na 10 lat BKF” towarzyszyć będą także pokazy kilku najlepszych filmowych dokumentów BKF, zrealizowanych w ciągu minionej dekady. Będzie można zobaczyć też wystawę zdjęć oraz film z bardzo mrocznej i dalekiej wyprawy BKF. I jak to na urodzinach, nie może zabraknąć tortu oraz upominków.

Polecamy stronę www.bydgoskakronikafilmowa.pl

Kiedy? Gdzie? Za ile?
30 maja (pon.) godz. 20 - premiera filmu „Na 10 lat Bydgoskiej Kroniki Filmowej" oraz wydarzenia towarzyszące, kino „Orzeł" (ul. Marcinkowskiego 12-14), wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!