Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś i jutro Enea Bydgoszcz Triathlon - połowa to debiutanci!

Marek Fabiszewski
Marek Fabiszewski
Od lewej: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, dyrektor hali Łuczniczka Piotr Drażdżewski oraz duet organizatorów Enea Bydgoszcz Triathlon: Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński.
Od lewej: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, dyrektor hali Łuczniczka Piotr Drażdżewski oraz duet organizatorów Enea Bydgoszcz Triathlon: Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński. Marek Fabiszewski
Ponad 3300 uczestników, 650 w biegu nocnym, 300 wolontariuszy, 20 tysięcy kubków, które zużyją zawodnicy i kibice, wiele kilometrów do pokonania (w wodzie, rowerem i biegiem) oraz 15 tysięcy kibiców na trasie.

Tak w liczbach przedstawia się Enea Bydgoszcz Triathlon, impreza, króra po raz trzeci gościć będzie w centrum Bydgoszczy, przed halą Łuczniczka, na nabrzeżu i w nurtach Brdy.

Od początku organizacją zawodów zajmuje się duet Jakub Kubiński i Aleksander Skorecki.

- Łącznie teren imprezy odwiedzi, tak jak szacujemy na podstawie poprzednich edycji, 15 tysięcy osób - mówi Jakub Kubiński. - Połowa zawodników, którzy wystartują, to są osoby spoza województwa. I co wyróżnia naszą imprezę, połowa uczestników, to debiutanci. Co nas przede wszystkim cieszy, to to, że ta impreza bardzo dynamicznie się rozwija, dzięki bardzo silnemu wsparciu miasta Bydgoszcz i naszego nowego partnera tytularnego, firmy Enea. Z roku na rok notujemy 50-procentowy wzrost frekwencji.

Aleksander Skorecki dodaje: - W hali Łuczniczka mamy przygotowanych 1296 miejsc dla zawodników, którzy będą startowali w zawodach indywidualnych. Pozostali zawodnicy startujący w wyścigach sztafetowych, a także w mistrzostwach Polski osób niewidomych i słabowidzących, mają wyznaczone strefy poza halą.

Za rok będą zmiany

Rafał Bruski: - W przyszłym roku planujemy remont nabrzeża Brdy na całej długości, choć będzie ona wykonywana etapami. Jakieś utrudnienia dla zawodników na pewno będą, trzeba będzie zmodyfikować nieco trasę triathlonu dla tej części biegowej. Miastu i organizatorom bardzo zależy, żeby bieg odbywał się wzdłuż Brdy, bo to jest atrakcyjne dla startujących i samych zawodników.

Jakub Kubiński: - To prawda, pracujemy nad imprezą z rocznym wyprzedzeniem. Dla nas organizatorów jest bardzo istotne, abyśmy wiedzieli jakie są plany inwestycyjne w tej części miasta na okres naszej imprezy.

Czy w przyszłości możliwe jest wydłużenie dystansów?

- Takie myśli się pojawiają, ale to zależy przede wszystkim od możliwości organizacyjnych - wyjaśnia Jakub Kubiński. - Jesteśmy cały czas w kontakcie z zarządem dróg miejskich i komunikacji, żeby także zmodyfikować trasę rowerową. Inna sprawa, że w tej chwili mamy zgłoszonych maksymalną liczbę zawodników. Za chwilę będzie oddane do użytku lodowisko obok hali Łuczniczka, które będzie można w lipcu, czy sierpniu wykorzystać w naszej imprezie. W tej chwili strefa zmian jest jedyną rzeczą, która nas limituje. Gdybyśmy nie mieli tego ograniczenia, to na tegoroczną edycje przyjelibyśmy 300-400 osób więcej. Natomiast my rozwijamy się organicznie. Nie zależy nam na tym, żeby robić rewolucję, ale ewolucyjnie się rozwijać. W trosce o to, aby jakość usług przez nas świadczonych, organizatorów, była jak najwyższa. To doceniają zawodnicy i cały czas nam na tym zależy.

Do ewentualnego wydłużenia dystansu odniósł się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

- Na pewno wydłużanie dystansu powoduje zmniejszenie liczby uczestników. A nam bardzo zależy na masowości tej imprezy, żeby tego bakcyla chwyciło jak najwięcej osób i jak najwięcej startowało. Tym bardziej, że mamy pełnego Ironmana, na koniec sierpnia w Borównie. Tak naprawdę oferta jest i dla profesjonalistów, i dla każdego z nas, kto ma z ruchem do czynienia. I tym najkrótszym dystansem sobie na pewno poradzi. Ja mam w tym roku silną drużynę, startuję rodzinnie w sztafecie, co prawda w jednej trzeciej, bo wystawiam syna i córkę.

W ofercie startowej oprócz indywidualnej rywalizacji i wspomnianej sztafety, jest jeszcze quadrathlon, czyli bieg połączony z pływaniem w kajaku.

Niewidomi i słabowidzący, którzy rywalizować będą po raz drugi w mistrzostwach Polski w triathlonie (16 zawodników z przewodnikami) wystartują w sobotę jako pierwsi - pięć minut przed całą stawką, czyli o 8.55.

Enea Bydgoszcz Triathlon 2017

Miejsce imprezy: hala Łuczniczka i jej okolice, nabrzeże Brdy, ulice: Toruńska, Al. Jana Pawła II.
Start i meta: przed halą Łuczniczka (od strony Brdy).
Dystanse: superkrótki (475 m pływania/22 km jazdy rowerem /5,5 km biegu); krótki (950 m pływania/44 km jazdy rowerem /10,8 km biegu).
SOBOTA. Początek od godz. 8.55 - dystans krótki (1/8), dekoracja o 13.00; o 22.30 Enea Bieg Nocny.
NIEDZIELA. Początek od godz. 10.00 - dystans superkrótki (1/4), dekoracja o 15.00; zakończenie imprezy o 18.00.
Transmisja z zawodów w obydwa dni: www.bydgoszcztriathlon.pl.

Dodatkowe atrakcje dla kibiców

Food Truck Festiwal czyli festiwal mobilnych barów i restauracji;
Strefa Enea i Strefa Dziecka;
EXPO, czyli targi sportowe hali Artego Arena (bezpłatne badania EKG dla wszystkich zawodników, konsultacje z fizjoterapeutami, porady dietetyków, serwis rowerowy);
aplikacja #DodajEnergii; Swim&Chill w Endless Pool;
Strefa komfortu Mercedesa.

POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!