Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec Zjednoczonej Prawicy? Koalicja może się rozpaść

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dziś po 13.00 decyzja ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy
Dziś po 13.00 decyzja ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy Adam Jankowski
W poniedziałek po godz. 13.00 zebrało się kierownictwo PiS. Władze partii miały podjąć decyzję w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy i obecności w szeregach koalicji Porozumienia Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Według Onetu przesądzona była decyzja o zerwaniu koalicji oraz ustanowieniu rządu mniejszościowego.

– Planowane mamy spotkanie w godzinach popołudniowych, więc będziemy na tym spotkaniu analizowali sytuację jaka w tej chwili jest i wewnątrz koalicji, wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, i działania, które na przyszłość będą podejmowane z naszej strony, więc wszystko przed nami dzisiaj – mówił w poniedziałek na antenie Polskiego radia Krzysztof Sobolewski. – Przypuszczam, że dzisiaj będą jednak podjęte konkretne decyzje i przecięty ten okres niepewności – dodał szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Sobolewski przyznał, że „może być lekka konsternacja”. Dodał jednak, że to nie „Piątka dla zwierząt” była „punktem zapalnym w koalicji”. - Ponieważ można potraktować tę ustawę jako papierek lakmusowy tego, co było wcześniej, tego co się działo wcześniej w koalicji, też w czasie rozmów, więc na pewno ustawa nie jest przyczynkiem do tego co się stało, a takim papierkiem lakmusowym. A parafrazując stan, który mamy do czynienia, to można powiedzieć, że z naszej strony chcemy, aby postawić sprawę na nogi i aby skończył się etap, kiedy to ogon macha psem – mówił Krzysztof Sobolewski w radiowej Jedynce.

Ziobro w tonie pojednawczym

Już przed 13 do siedziby Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzką zaczęły przyjeżdżać osoby z kierownictwa partii. Jako jeden z pierwszych pojawił się Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Przybył też premier Mateusz Morawiecki oraz była premier Beata Szydło, która jest uważana za sojuszniczkę Zbigniewa Ziobry w obozie PiS. Szydło nie brała udziału w piątkowej naradzie kierownictwa partii w Krakowie, gdzie - według doniesień i przecieków - miała zapaść decyzja o zerwaniu koalicji.

Krótko przed 13 przemówienie wobec mediów wygłosił Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski. Przemowa była wygłoszona w tonie pojednawczym, Ziobro przekonywał, że koalicja Zjednoczonej Prawicy powinna trwać nadal, gdyż jest dobra dla Polski i ma jeszcze dużo dobrego do wykonania. Wyraził przekonanie, że koalicja będzie trwać mimo napięć, jakie są normalne w każdej koalicji.

Odniósł się również do ustawy, która jest kością niezgody w obecnym sporze - zapewniającej bezkarność urzędnikom podejmującym niezgodne z prawem decyzje w czasie pandemii koronawirusa. Ziobro wcześniej zdecydowanie sprzeciwiał się tej ustawie, w poniedziałek mówił już, że należy brać pod uwagę, iż urzędnicy działali w stanie wyższej konieczności i można o kształcie ustawy nadal dyskutować w łonie koalicji, ale nie przez media.

Kaczyński w Radzie Ministrów?

Z kolei szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk podkreślił, że chciałby, żeby „Zjednoczona Prawica nadal funkcjonowała w niezmienionym kształcie, żebyśmy nadal traktowali się po partnersku, ale do tanga trzeba dwojga”. - Nie wiem, jak ta sytuacja się rozwinie. Z dużym zaniepokojeniem na nią patrzę. Jest tak, że wielu kolegów ocenia to mocnymi słowami, opisując rzeczywistość, jakby koalicji już nie było – mówił w TVN24.

Zapytany czy są plany, aby szeregi Rady Ministrów zasilił prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiedział, że „jest to jeden z realnych wariantów”. - Nie wiem, czy premierem, czy wicepremierem. To jest decyzja pana prezesa Kaczyńskiego. Ten polityk ma taki format, że mógłby odegrać rolę stabilizującą w tej napiętej sytuacji, ale do tego musi być dobra wola z obu stron. Z naszej strony ta wola jest – mówił Dworczyk.

Onet podał rano, że z jego informacji wynika, iż Jarosław Kaczyński już podjął decyzję o odwołaniu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i zerwaniu koalicji. Uratować ją mogłoby jedynie nagłe poparcie przez Solidarną Polskę Ziobry tzw. ustawy bezkarnościowej, która gwarantuje niepociąganie do odpowiedzialności urzędników rządu za decyzje podjęte w dobie koronawirusa. SP była przeciwko tej ustawie. Na taki zwrot jednak się nie zanosiło.

Nim zbierze się prezydium Komitetu Politycznego PiS, planowane jest spotkanie czołówki partii rządzącej, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim i Jackiem Sasinem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec Zjednoczonej Prawicy? Koalicja może się rozpaść - Portal i.pl