Dziś 2 dzień Kongresu 590. Zobacz relację live i podsumowanie dnia pierwszego.

Materiał informacyjny Kongresu 590

Wideo

Udostępnij:

Za nami pierwszy dzień Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”. Wydarzenie obfitowało w rozmowy na ważne dla Polski tematy. Zaproszeni paneliści rozmawiali m.in. o roli spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski, strategii wzrostu polskich przedsiębiorstw w dobie aktualnych wyzwań i dynamicznych zmian otoczenia gospodarczego i geopolitycznego czy możliwościach rozwoju rynku kapitałowego. Sprawdź jakie tematy poruszano 22 czerwca podczas 1 dnia 7. edycji Kongresu 590.

Przypomnijmy, że nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie przedsiębiorstwa. Jego głównym celem jest uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług. Ideą Kongresu 590 jest stworzenie przestrzeni do kooperacji dla polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych.

Kongres 590 potrwa dwa dni, 22-23 czerwca. Na pięciu scenach oraz Polsko-Rumuńskim Forum Ekonomicznym goszczą zarówno polscy jak i zagraniczni eksperci. Pierwszego dnia można było wysłuchać szeregu ciekawych debat. Agendę z całego wydarzenia oraz linki do transmisji debat na żywo można znaleźć pod tym adresem: https://kongres590.pl/7-edycja/agenda/.

O czym rozmawiano pierwszego dnia Kongresu 590?

Kongres 590 to kluczowe wydarzenie gospodarcze w kraju, które swoją obecnością zaszczycają najważniejsze osoby w państwie. Na uroczystym otwarciu pojawił się gość honorowy – prezydent Andrzej Duda, który mówił m.in. o ważnej roli Trójmorza i rozwoju gospodarczym z polskiej perspektywy. A o czym rozmawiali zaproszeni paneliści podczas pierwszego dnia konferencji?

Rola spółek Skarbu Państwa w budowaniu siły gospodarczej Polski

Polskie spółki Skarbu Państwa inwestują na niespotykaną dotąd skalę, czyniąc polski przemysł nowoczesnym i przywracając polską gospodarkę na ścieżkę szybkiego wzrostu po okresie pandemii koronawirusa. Według ekspertów, to właśnie firmy państwowe działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki i mogą przyczynić się do szybszego wychodzenia z recesji. Czy ich ogromny potencjał odegra kluczową rolę w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego wywołanego Inwazją Rosji na Ukrainę?

Na to i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć Jacek Sasin - wiceprezes Rady Ministrów Minister Aktywów Państwowych, Beata Kozłowska–Chyła - prezes zarządu PZU SA, Iwona Duda, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A., Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Paweł Majewski, prezes Zarządu Enea SA, Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON S.A., Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

- Zadaniem każdego prezesa zarządu, każdego szefa jest to, żeby dbać o to, co jest dzisiaj. O produkcję, o rozwój, o bieżący rynek. Musimy też myśleć strategicznie. Takim absolutnie strategicznym projektem jest energia atomowa w kontekście całego polskiego przemysłu energochłonnego – mówił Paweł Szczeszek.

- Potrzebujemy bilansowania energii, magazynów, nowoczesnej, sprawnej sieci dystrybucyjnej. Źródła energii odnawialnej będą miały charakter rozproszony, będziemy potrzebowali większych inwestycji, musimy niejako budować wszystko od nowa, zaprojektować od zera i musimy to zrobić jak najszybciej – tłumaczył Marcin Chludziński.

Bezgotówkowa waluta cyfrowa

Nowoczesne formy płatności to bezsprzecznie szereg korzyści, ale dla ich optymalnego funkcjonowania konieczne są nowe regulacje. Rosnąca popularność kryptowalut coraz dobitniej przemawia za wprowadzeniem cyfrowego pieniądza na szeroką skalę, łączącego zalety tradycyjnej gotówki i wirtualnej waluty. W debacie na ten temat wzięli udział prof. Bogdan Szafrański – członek rady nadzorczej PKO Banku Polskiego, dr Tomasz Michalak – lider zespołu badawczego IDEAS NCBR, Richard Turrin – ekspert ds. innowacji, branży fintech oraz Chin, adwokat Leszek Kieliszewski.

Narzędzia polskiej transformacji cyfrowej

O roli technologii i rozwiązań cyfrowych w realizacji celów państwa Polskiego, narzędziach i metodach digitalizacji administracji publicznej oraz kluczowych sektorów gospodarki, transformacji cyfrowej w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i rozwoju e-usług dla państwa rozmawiali: Waldemar Buda - minister Rozwoju i Technologii, Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu ds. Finansowych KGHM Polska Miedź S.A., Tomasz Niebylski - Sales Director Energy & Natural Resources, Communications, Pharma, Microsoft Polska oraz Jacek Borek - dyrektor zarządzający, Accenture Technology.

- Pracownicy mogą sobie podejrzeć z telefonu ile dostają, co im się należy, ile mają wolnych dni. Mogą wystąpić o urlop, rozliczyć delegację, więc te wszystkie zadania codzienne uległy cyfryzacji. Nie musimy już co miesiąc wysyłać 18 tysięcy pasków z wypłatami i wkładać ich do kopert. Druga rzecz to obrót e-dokumentami, czyli cały system przejścia z pisania i skanowania dokumentu na gromadzenie dokumentów cyfrowo. To zmienia podejście do pracy i efektywności pracy. Ale największy postęp jest w obszarze produkcyjnym, przemysłowym. Przede wszystkim zainstalowaliśmy internet podziemny i teraz np. sztygar na przodku ma wydrukowany plan, gdzie ma robić wiercenia – powiedział Andrzej Kensbok.

Wiceprezes zarządu ds. Finansowych KGHM Polska Miedź S.A. mówił też o cyfryzacji przemysłu hutniczego, obsługi pieców zawiesinowych. - To są bardzo duże instalacje, całkowicie zamknięte, a trzeba to diagnozować, kontrolować. Pod to również tworzymy model pobierania danych i stworzenia tzw. cyfrowego bliźniaka, czyli modelu cyfrowego funkcjonowania dużego urządzenia, dzięki któremu można dokonywać nie tylko optymalizacji pracy ale też predykcji – tłumaczył.

_- Warto korzystać z rozwiązań, które są na świecie _– dodał Jacek Borek.

Możliwości rozwoju rynku kapitałowego

Wojna na Wschodzie znacząco wpłynęła na otoczenie rynku kapitałowego, indeksy oraz skłonność do inwestowania. Jakie są obecnie możliwości i kondycja polskiego rynku kapitałowego, jego podstawowe wskaźniki, trendy i prognozy? W debacie wzięli udział Katarzyna Szwarc - pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów, Maciej Trybuchowski - prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. i KDPW_CCP S.A., Jarosław Fuchs - wiceprezes zarządu Banku Banku Pekao S.A., nadzoruje Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych, Piotr Borowski - członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Grzegorz Zawada - dyrektor Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

Na pytanie, w jaki sposób uruchomić mechanizm aby oszczędności zamienić na inwestycje Katarzyna Szwarc odpowiedziała: - Jedną z rzeczy jest wzbogacanie produktów finansowych o takie, które dadzą inwestorom możliwość inwestowania zgodnie z ich wartościami, preferencjami, zainteresowaniami.

- Stawiamy na jakoś, nie na ilość na giełdzie – powiedział Piotr Borowski.

Połączenie szansą rozwoju polskich przedsiębiorstw

Obecna sytuacja geopolityczna pokazuje, jak bezpieczeństwo energetyczne wpływa na rozwój gospodarczy regionu. Jedynie silny koncern multienergetyczny umożliwi realizację inwestycji zapewniających niezależność surowcową oraz stabilność na rynku paliw i energii. W debacie wzięli udział Maciej Małecki - sekretarz stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Leszek Wiwała - prezes, dyrektor generalny POPiHN, Krzysztof Nowicki - wiceprezes Zarządu ds. Fuzji i Przejęć Grupy LOTOS S.A., Artur Cieślik - wiceprezes zarządu PGNiG ds. Strategii i Regulacji PGNiG S.A., Marek Garniewski - ekspert w Obszarze Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich, PKN ORLEN.

Zielony zwrot Taurona. Energia na okrągło

Wydzielenie konwencjonalnych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego ma zapewnić spółkom z sektora możliwość przeprowadzenia bezpiecznej transformacji, a w konsekwencji zagwarantowania konkurencyjności polskiej gospodarce w dłuższej perspektywie. O tym, jak będzie zmieniał się TAURON w perspektywie 2030 roku, opowiedzieli członkowie zarządu Grupy.

Grupa Tauron deklaruje, że jej główną misją jest dbanie o klienta, ale także troska o planetę i środowisko. Deklaruje neutralność klimatyczną do roku 2050. – Same źródła OZE to nie wszystko. Potrzebujemy odpowiednich narzędzi, żeby stabilizować i bilansować system. Potrzebujemy magazynów energii – mówił Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON S.A.

- Są trzy kamienie milowe. Pierwsza kwestia to wydzielenie aktywów węglowych w ramach rządowych programów, otrzymane środki będziemy w stanie zainwestować w odnawialne źródła energii. Drugim kluczowym elementem jest inwestycja w obszar dystrybucji, która jest ważna dla całego rozwoju OZE, generuje stabilny, regulowany przychód rok do roku. To gwarancja dla wszystkich inwestorów finansowych, daje im poczucie bezpieczeństwa. Trzecia kwestia to zupełna zmiana kierunku inwestycyjnego. Obecnie wszyscy bardzo pozytywnie oceniają dekarbonizację i rozwój odnawialnych źródeł energii – tłumaczył Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. Finansów TAURON S.A.

- Chcemy być bezpiecznym dostawcą. Chcemy dostarczać ciepło czyste, chcemy podnieść komfort życia na Śląsku, oraz mieszkańcom zarówno korzystającym z tego ciepła jak i nie korzystającym – dodał Artur Michałowski, wiceprezes zarządu ds. Handlowych TAURON S.A.

Efektywna komunikacja w biznesie

Wraz z dostępem do cyfrowych narzędzi i nowych rozwiązań technologicznych zmienił się także styl życia ludzi. Dziś coraz więcej tekstów czytają na urządzeniach mobilnych. Czego oczekują klienci? Jak komunikować się z nimi efektywnie? I czy zmiany formy komunikacji przynoszą korzyści nie tylko klientom, lecz także biznesowi? Na te pytania odpowiedzieli zaproszeni paneliści: Dorota Macieja - członek zarządu PZU Życie S.A., Paweł Szczepaniec - szef zespołu Po prostu w ING, Stanisław Konował - menedżer ds. Prostego Języka w X-kom, dr Magdalena Wanot-Miśtura z Fundacji Języka Polskiego, Uniwersytet Warszawski.

- Znajomość języka, a teraz także reguł upraszczania to jest najlepszy towar eksportowy, który polonista może zabrać ze sobą w świat i robić prawdziwą karierę. Zawsze to powtarzam moim studentom – powiedziała dr Magdalena Wanot-Miśtura.

Firma, która chce mieć znaczenie na rynku musi walczyć o prosty język, stwierdzili zaproszeni goście. – Warto zajmować się takimi rzeczami jak prosty język, to się opłaca – dodał Stanisław Konował. Przekłada się to chociażby na mniej pytań ze strony klienta. Jeśli informacje będą przekazane w prosty sposób, będzie to dla niego bardziej zrozumiałe.

- Powinniśmy też myśleć o grupach, które mają problemy komunikacyjne, np. pewne stopnie niepełnosprawności. Prosty język ma wymiar odpowiedzialności prowadzenia biznesu – powiedział Paweł Szczepaniec.

Rola państw w regulowaniu wolnego rynku

Wojna na Ukrainie, pandemia, wcześniej kryzys finansowy - każde z tych zdarzeń wyraźnie pokazało, że nie da się oddzielić gospodarki od państwa. Te kryzysy dowiodły, że często powracająca mantra o wolnym rynku funkcjonującym niezależnie od decyzji instytucji państwowych nie ma przełożenia na rzeczywistość. Z drugiej strony dominacja państwa w gospodarce okazuje się przeciwskuteczna, gdyż blokuje rozwój, innowacyjność, elastyczność. Jak więc pogodzić te dwa światy? Dyskutowali o tym prof. Justin Yifu Lin, ekonomista Uniwersytetu Pekińskiego, twórca koncepcji nowej ekonomii strukturalnej oraz prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

- Musimy uwzględniać zmiany, jakie obserwujemy na świecie w pojedynczych krajach oraz w relacjach międzypaństwowych. To, czego uczę młode pokolenia, że trzeba obserwować sytuację. Nie starajmy się robić sobie wrogów ale starajmy się doszukiwać pozytywnych aspektów po obu stronach – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak.

- Możemy spojrzeć na to zagadnienie z perspektywy historycznej. Wszyscy edukowaliśmy się w zakresie ideologii wolnorynkowej, jesteśmy pod jej wpływem. Ona po raz pierwszy pojawiła się w Wielkiej Brytanii, a później przeszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. To są kraje, które odniosły sukces, a wszyscy chcielibyśmy aby nasze kraje odnosiły sukcesy. Jeśli chcemy osiągnąć sukces, musimy wdrażać wolny rynek – tłumaczył prof. Justin Yifu Lin.

Wymiana handlowa z krajami Trójmorza. Jak ją zwiększyć?

Kraje Trójmorza jako rynki, które potencjalnie mogą zastąpić Rosję, Ukrainę i Białoruś jako kierunki polskiego eksportu. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainą a następnie sankcji wprowadzanych przez Unię Europejską i USA na Rosję i Białoruś oraz trudności w handlu z Ukrainą polscy przedsiębiorcy, którzy eksportowali na Wschód są zmuszeni szukać nowych rynków zbytu. Straty dla polskiego eksportu są dość dotkliwe, gdyż eksport do Rosji wynosił ok. 8 mld euro rocznie, na Ukrainę 6,5 mld euro i na Białoruś ok. 2 mld euro. Z drugiej strony polski eksport do krajów Trójmorza, w tym na Bałkany i do państw bałtyckich, może być znacznie większy niż dotychczas. Dla Polski Trójmorze to 11 rynków zbytu z ludnością ponad 70 mln osób. Te tematy poruszali Grzegorz Piechowiak - sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych, Janusz Władyczak - prezes zarządu KUKE S.A., Zdzisław Sokal - członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Piotr Stolarczyk - dyrektor Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Handlu w Banku Pekao S.A.

- Z każdym z państw Trójmorza mamy inną wymianę handlową ale zdecydowanie widać, że zarysowuje się zwiększenie wymiany handlowej w obszarze tych 12 krajów. Na to, w mojej ocenie, składają się dwa elementy. Wspólnota interesu, która nazywa się właśnie Trójmorzem oraz kwestia wojny na Ukrainie – mówił Grzegorz Piechowiak.

Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych tłumaczył również, że każde z państw Trójmorza ma inne rzeczy do zaoferowania i zarówno po pandemii jak i teraz podczas konfliktu wojennego widać, że powinny te kraje dywersyfikować swój handel w taki sposób, żeby można było współpracować wewnątrz najbliższych sąsiadów. - To jest ten moment, kiedy powinniśmy zacieśniać relacje – dodał.

- Zmiana polityczno-ekonomiczna, która teraz dzieje się na świecie wynikła z sytuacji militarnej w Europie ma istotne znaczenie i blokowanie tej części przepływów towarów z Zachodu na Wschód i odwrotnie towarzyszy w tej chwili otwarcie w perspektywie transakcji z północy na południe. Wydaje się to racjonalne – wypowiadał się Zdzisław Sokal.

NABE kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej w Polsce

NABE jest kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej w Polsce i gwarantem jej bezpieczeństwa energetycznego. Utworzenie Agencji zapewni polskim odbiorcom niezależność od destabilizującego wpływu międzynarodowych rynków surowców. Kryzys energetyczny wywoływany przez Rosję od wielu miesięcy ujawnił, jak wielkim zagrożeniem dla gospodarki Unii Europejskiej było uzależnienie od rosyjskich węglowodorów. Rozmawiali o tym Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Marcin Eckert - wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej oraz dr hab. Mariusz Ruszel - prof. Politechniki Rzeszowskiej, ekspert współpracujący z PKEE.

- Zdajemy sobie sprawę, że koszty energii są ważną pozycją w budżetach domowych. Naszym zadaniem jest aby zapewnić klientowi nowoczesną usługę, ale jednocześnie w akceptowalnej dla niego cenie. Sytuacja, z którą dzisiaj mamy do czynienia, z kryzysem energetycznym będzie na pewno trudnym momentem dla naszych klientów ale to jest także trudny moment dla nas, bo naszym celem nie jest maksymalizacja zysków ponad wszelką miarę – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziś 2 dzień Kongresu 590. Zobacz relację live i podsumowanie dnia pierwszego. - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie