Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi 2019: kiedy obchodzimy i co to jest za święto? [jak powinniśmy je celebrować Dzień Flagi, 2.05]

online
Dzień Flagi 2019: kiedy obchodzimy i co to jest za święto? [jak powinniśmy je celebrować, akcja #mojaflaga]
Dzień Flagi 2019: kiedy obchodzimy i co to jest za święto? [jak powinniśmy je celebrować, akcja #mojaflaga] Sławomir Kowalski / Polska Press
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które zostało ustanowione w 2004 roku. Tradycyjnie obchodzone jest między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Skąd wzięło się to święto i jak powinno się je obchodzić?

Dzień Flagi RP - kiedy obchodzimy i co to za święto?

Tradycyjnie Dzień Flagi obchodzimy między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja) czyli 2 maja. Ustanowione zostało 20 lutego 2004 roku. Wybór tej daty nie był przypadkowy. Chodziło o wybór dnia, w którym Polakom towarzyszy refleksja o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

Dzień Flagi - jak obchodzimy to święto?

Tego dnia w całej Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.

W ostatnich latach bardzo powszechne stało się noszenie tego dnia kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie również przez Andrzeja Dudę.

Dzień Flagi wolny od pracy?

Dzień Flagi, który obchodzimy 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Wielu Polaków tego dnia bierze wolne, ponieważ jest to jedyne święto w kalendarzu, które wypada pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Jak wieszać flagę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami flagę można wywieszać zawsze. Jednak 15 lat temu tak nie było. Flaga trzeba było zdejmować 2 maja, aby nie wisiała 3 maja. Istnieją jednak pewne zasady, których trzeba przestrzegać.

Stawianie masztów i wieszanie na nich flag jest zarezerwowane dla instytucji publicznych, dlatego nie można robić tego w domach. Flaga nie może też dotykać ziemi, wpadać do kałuży, nie można jej brudzić ani po niej pisać.

Polska nie jest jedynym państwem, w którym obchodzi się święto flagi. To święto obchodzi się również m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

2. maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera