Jak podaje wp w każdym kraju Unii Europejskiej ojcowie mają zyskać prawo do dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego. Wolnego nie będą mogli przekazać matkom. Komisja UE przyjęła we wtorek, 26 lutego, dyrektywę w tej sprawie.

W związku z przyjętą dyrektywą, wiele krajów UE będzie musiało wprowadzić minimum cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, w tym dwa wyłącznie dla ojców. Ojcowie nie będą mogli przekazać tego urlopu matce, jeśli go nie wykorzystają - ten przepadnie.

Rząd wprowadza nową formę alimentów. Zmiany w prawie rodzinnym

- Chcemy zapobiec sytuacjom, w których jedno z rodziców, zwykle kobieta, aby realizować obowiązki rodzinne, musi zrezygnować ze swojego rozwoju zawodowego. Przede wszystkim jednak chcemy walczyć ze zjawiskiem "kary za macierzyństwo i premii za ojcostwo - komentuje europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Jak podaje Gazeta Wyborcza, opierając się na badania OECD, tam gdzie kobiety muszą wybierać między karierą a domem, dzietność jest niższa. Jeśli kobiety mogą liczyć na pomoc partnerów w sprawie opieki nad dziećmi - dzietność jest wyższa.

Aktualnie polskie prawo dawało więcej dowolności w kwestii opieki nad dzieckiem. Przez pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka na urlopie musi być matka. Pozostały czas, czyli urlop macierzyński wraz z rodzicielskim, który trwa rok, rodzice mogą podzielić według własnego uznania.

Możliwości są dwie: jeśli zakładamy, że roczny urlop w całości wykorzystywany jest przez matkę to albo zabieramy z 12 miesięcy 2 miesiące dla ojca i zostaje 10 miesięcy dla matki, albo do 12 miesięcy dodaje kolejne 2 miesiące, czyli łącznie 14.

Mama 4 plus - emerytura dla matek przynajmniej czwórki dzieci

- Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Dzięki temu żaden z rodziców nie czułby, że odbiera mu się jakąś część dotychczasowego uprawnienia - powiedział "DGP". Zaznaczył, że jest to "jego pogląd, a nie oficjalne stanowisko ministerstwa".

- Politycy dostają małpiego rozumu. Nie jest rolą pracodawcy prowadzić politykę demograficzną. Mnożenie regulacji i przerzucanie kosztów na przedsiębiorców skończy się katastrofą, gdy dojdzie do osłabienia koniunktury gospodarczej - komentował w rozmowie z money.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku