Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi tom "Encyklopedii Bydgoszczy" wreszcie gotowy. 6 lat pracy na 500 stronach

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Prof. Włodzimierz Jastrzębski (z lewej) w rozmowie z Markiem K. Jankowiakiem podczas promocji encyklopedii
Prof. Włodzimierz Jastrzębski (z lewej) w rozmowie z Markiem K. Jankowiakiem podczas promocji encyklopedii Dariusz Bloch
Pomysł narodził się już w 1983 r. Na realizację trzeba było jednak poczekać do XXI w. A i tak jesteśmy jednym z nielicznych miast, które ma swą encyklopedię.

Prace nad „Encyklopedią Bydgoszczy” ruszyły w 2004 r. Przygotowanie pierwszego tomu trwało długie siedem lat. Na drugi tom czekaliśmy o rok krócej. I doczekaliśmy się. Kilka dni temu w Domu Polskim Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy (TMMB) - wydawca książki - pokazało go miastu i światu. W planach jest tom trzeci i być może czwarty, w którym m.in. znajdą się biogramy tych ważnych dla Bydgoszczy postaci, które pominięto w poprzednich tomach. Z tej zapowiedzi, ogłoszonej przez redaktora naczelnego „Encyklopedii Bydgoszczy”, historyka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Włodzimierza Jastrzębskiego, wywnioskować można, że ciśnienie na miejsce w encyklopedii było i jest silne wśród bydgoskiego establishmentu.

Od poniedziałku 25 czerwca Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy wprowadza zmiany w funkcjonowaniu kursowaniu linii autobusowych tramwajowych.

Nowe rozkłady jazdy MZK Bydgoszcz. Od poniedziałku autobusy ...

To cena, jaką wydawca i redaktorzy naczelni (zastępcami prod. Jastrzębskiego zostali prof. Jacek Woźny, obecny rektor UKW i Jerzy Derenda, prezes TMMB) płacą za odważną decyzję umieszczenia w encyklopedii biogramów żyjących osób, zasłużonych dla miasta. W drugim tomie takich sylwetek znalazło się około setki. Z drugiej strony, dzięki tej decyzji dzieło blisko dwustu autorów artykułów hasłowych nie pachnie naftaliną od chwili ukończenia, tylko budzi autentyczne zainteresowanie i emocje.

Wspomnianych dwustu autorów encyklopedii pracowało pod kierownictwem redaktorów działów, którymi w większości zostali naukowcy z UKW. W drugim tomie znalazło się osiem działów: Architektura, Film, Historia i polityka, Kultura, Media, Oświata, Sztuka i Wojsko. Każdy z nich otwiera krótki wstęp, po którym następują artykuły hasłowe (łącznie ponad 1000), zarówno poświęcone osobom, jak i instytucjom, organizacjom oraz efektom ich działalności.

W dziale Media oczywiście nie zabrakło miejsca dla „Expressu Bydgoskiego” i kilkorga dziennikarzy od lat związanych z naszą gazetą.
Ponad pięćset stron „Encyklopedii Bydgoszczy” to także mnóstwo zdjęć, w większości kolorowych. Zdjęcia nie są pogrupowane w osobne załączniki, lecz znajdują się w obrębie związanych z nimi artykułów hasłowych, co czyni korzystanie z encyklopedii mniej kłopotliwym.
O druk i oprawę graficzną encyklopedii zadbała bydgoska Drukarnia ABEDIK.

Gdzie można kupić drugi tom „Encyklopedii Bydgoszczy”? Na razie w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4 w godz. 9-14, a także w sklepie z pamiątkami związanymi z Bydgoszczą przy ul. Długiej 15. Prezes TMMB Jerzy Derenda obiecuje jednak, że wkrótce książka trafi także do bydgoskich księgarń.

Ster na Bydgoszcz 2018. Jarmark festiwalowy na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera