Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na wymianę pieców węglowych - jakie wsparcie zaproponuje miasto?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Pogarszający się stan powietrza w wielu miastach skłonił mieszkańców do organizacji pikiet i protestów które miały na celu wymuszenie na władzy wprowadzenia antysmogowych przepisów.
Pogarszający się stan powietrza w wielu miastach skłonił mieszkańców do organizacji pikiet i protestów które miały na celu wymuszenie na władzy wprowadzenia antysmogowych przepisów. Sławomir Kowalski
W kwietniu poznamy treść bydgoskiej uchwały antysmogowej. Wspólnoty mieszkaniowe będą mogły sięgnąć po spore pieniądze na wymianę starych pieców węglowych. Pod pewnymi jednak warunkami.

Na kolejnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, czyli w kwietniu, urzędnicy przedstawią radnym projekt bydgoskiej uchwały anstysmogowej. Jeśli zostanie przyjęta mieszkańcy będą mieli szansę na wymianę pieców ze sporą, większą niż dotychczas dotacją.

- Trwają prace i przymiarki nad uchwałą. Chcemy dostosować ją nie tylko do uchwały antysmogowej, którą przygotowuje Sejmik, ale również do rządowego programu „Czyste Powietrze”. Nie ma jeszcze żadnych ustaleń dotyczących kwot, jakie mieszkaniec będzie mógł otrzymać w ramach dotacji, jeśli zdecyduje się na likwidację pieca węglowego i zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczne - mówi Grzegorz Boroń, dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju bydgoskiego ratusza, komentując pojawiające się informacje o tym, że kwota ta sięgnąć miałaby 8 tysięcy złotych. - Może będzie to cztery, może pięć tysięcy, a może inna kwota. Będzie miało na to wpływ wiele czynników, cały czas nad tym pracujemy.

Dla wszystkich czy nie?

Miasto nie chciałoby, żeby programy dotacyjne mieszały się. Stąd wątpliwe jest, że po miejskie pieniądze na ten cel sięgnąć będą mogli właściciele domów jednorodzinnych. To właśnie do nich skierowany jest program Czyste Powietrze, którego szczegóły poznać można w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Nie ma na razie żadnej listy wykluczeń. Nie zaproponowaliśmy, by pieniądze mogli otrzymać tylko mieszkańcy kamienic w Śródmieściu, nikt nie mówił, że np. w Starym Fordonie nie będzie można starać się o wsparcie - zauważa Grzegorz Boroń.

Bydgoscy radni nie znają jeszcze założeń projektu uchwały.

- Jednak program Czyste Powietrze to program rządowy, który działa na terenie całego kraju. Sądzę, że jest potrzeba, by również mieszkańcy domów jednorodzinnych np. na Osowej Górze byli objęci miejskimi dotacjami. Będą zapewne osiągalne szybciej i łatwiej. Domy jednorodzinne są również odpowiedzialne za problem smogu i nie można tego pomijać - uważa radny Szymon Róg.

Na razie założenia są takie, że preferencje w programie dotacyjnym mają mieć właściciele mieszkań w kamienicach, jeśli wszyscy zdecydują się na likwidację pieców i przyłączenie do miejskiej sieci ciepłownicze. Wtedy dotacja będzie najwyższa. Co ze wspólnotami, które zdecydują się na likwidację ogrzewania węglowego, ale z przyczyn od siebie niezależnych podpiąć się pod KPEC nie będą mogły? Dokładnie nie wiadomo, ale prawdopodobnie dla nich pozostanie możliwość skorzystania z dotacji w wysokości takiej, jak obecnie (czyli 3 tysięcy złotych).

Czas na ruch miasta

Ale prywatni właściciele, którzy zdecydują się na inwestycje i wymianę źródeł ciepła nie zmienią wiele, jeśli miasto nie wesprze również najemców miejskich kamienic. Tymi zarządza ADM i co roku przeprowadza remonty, starając się „wpinać” nieruchomości w miejską sieć ciepłowniczą. Nie ma jednak wątpliwości, że te inwestycje powinny przebiegać nie tylko szybciej ale i we większym zakresie.

- Ogrzewanie z sieci miejskiej dotyczy 63 budynków czyli 6,2% całego zasobu mieszkaniowego gminy przyłączonych jest do sieci cieplnej - przyznaje Magdalena Marszałek, rzecznik ADM. - Całych budynków ogrzewanych piecami kaflowymi jest 416 - 41,2 % całego zasobu mieszkaniowego gminy ogrzewanych jest piecami kaflowymi.

Do tego dochodzą budynki ogrzewane sposobami mieszanymi (węgiel+prąd, węgiel+gaz). Dotyczy to aż 477 budynków, to jest ponad 47 procent zasobu mieszkaniowego gminy

- Ogrzewanie piecami kaflowymi dotyczy 2616 lokali mieszkalnych, 462 socjalnych i 16 pomieszczeń tymczasowych - przekazała nam Magdalena Marszałek.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera