Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Legend Bydgoszczy nowy sezon we wrześniu otworzy spotkaniem z „Bydgoską legendą miesiąca” Romanem Baranowskim

Justyna Tota
Justyna Tota
Gościem Domu Legend Bydgoszczy w pierwszą środę września będzie Roman Baranowski, z którym wywiad na żywo przeprowadzi redaktor Beaty Korzeniowskiej z Radia Złote Przeboje (w środku). Baranowski jest twórcą m.in. działającego od 1987 r. teatru plastycznego „Witryna” - na zdjęciu z prawej aktorka tegoż teatru Joanna Andrzejewska
Gościem Domu Legend Bydgoszczy w pierwszą środę września będzie Roman Baranowski, z którym wywiad na żywo przeprowadzi redaktor Beaty Korzeniowskiej z Radia Złote Przeboje (w środku). Baranowski jest twórcą m.in. działającego od 1987 r. teatru plastycznego „Witryna” - na zdjęciu z prawej aktorka tegoż teatru Joanna Andrzejewska nadesłane
Po wakacyjnej przerwie powracają środowe spotkania w Domu Legend Bydgoszczy, gdzie co tydzień goszczą bydgoszczanie znani i mało znani, zawsze utalentowani, dzielący się swą wiedzą i pasją. W tym miesiącu będzie można: poznać historię bydgoskiego września’39, być świadkiem debiutanckiej wystawy fotograficznej i książkowej premiery, a na interesujący początek posłuchać wywiadu na żywo z wszechstronną postacią bydgoskiej kultury - Romanem Baranowskim. Początek jak zawsze o 18.00, wstęp wolny.

Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość na czele z prezes Małgorzatą Stawicką ponownie zapraszają w gościnne progi ośrodka kultury, jakim jest Dom Legend Bydgoszczy przy ul. Bartosza Głowackiego 10 na osiedlu Bartodzieje. W salonie Domu Legend Bydgoszczy, mieszczącym się w prywatnym domu prezes Stawickiej, co środę - zawsze o 18.00 - można przyjść, by posłuchać interesujących osób, działających bądź tworzących w naszym mieście.

Nowy sezon zainauguruje wywiad na żywo z cyklu „Bydgoska legenda miesiąca”. Rozmówcą redaktor Beaty Korzeniowskiej z Radia Złote Przeboje w pierwszą środę września będzie Roman Baranowski – postać obecna w bydgoskiej kulturze od lat, chociażby jako twórca działającego od 1987 r. teatru plastycznego „Witryna”. Roman Baranowski jest także reżyserem spektakli teatralnych, poetą, prozaikiem, autorem tekstów piosenek, artystą malarzem. Jak nam zdradzono, wywiad z wrześniową bydgoską legendą wzbogaci pokaz multimedialny – zobaczymy m.in. prace plastyczne Romana Baranowskiego, który opowie także o swej najnowszej (pachnącej jeszcze drukiem, bo wydanej pod koniec sierpnia br.) powieści „Furgon”, która miała swą premierę jednocześnie i w Polsce, i w Londynie. Będzie także okazja do zadawania pytań artyście, a osoby zainteresowane będą mogły nabyć najnowszą powieść Romana Baranowskiego, oczywiście z autografem.

Nie mniej atrakcyjne będą także kolejne wrześniowe środy w Domu Legend Bydgoszczy. Nie tylko dla miłośników historii bardzo interesujące będzie 12 września spotkanie z Krzysztofem Drozdowskim, który z właściwą sobie pasją i dociekliwością badacza historii opowie o bydgoskim wrześniu 1939 roku, ilustrując swą prelekcję materiałami z epoki.

Oryginalnie zapowiada się wystawa fotograficzna pt. „Bydgoskie owady w kadrze Marty Garnik”, wernisaż której odbędzie się 19 września. Co ciekawe, dla fotograficzki będzie to pierwsza w życiu autorska ekspozycja.

- Konsekwentnie odkrywamy pasjonatów, którzy są amatorami w danej dziedzinie, a jednak ich doświadczenie czyni z nich profesjonalistów. W zeszłym sezonie tak było w przypadku Agaty Kornik, która w Domu Legend Bydgoszczy zaprezentowała przecudne czaro-białe fotografie naszego miasta. Była to jej debiutancka wystawa, mimo że fotografuje przecież od lat. Z Martą Garnik jest podobnie - mówi dyrektor kreatywny Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość Tadeusz Oszubski. Oszubski, jako bydgoski pisarz, będzie bohaterem ostatniej wrześniowej środy, promując w Domu Legend Bydgoszczy swą najnowszą książkę pt. „Miasto”, wydaną dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Bydgoszczy oraz wsparciu KWK Construction.

- Na okładce książki jest ilustracja, którą wykonałem inspirując się wznoszoną w Bydgoszczy najnowszą budowlą River Tower (projektu KWK Construction – przyp. red.), co idealnie odpowiada treści moich tekstów, w których miasto jest samoistnym, samo tworzącym się bytem – wyjaśnia Tadeusz Oszubski.

Jak zdradził nam pisarz, „Miasto” to zbiór 11 opowiadań i mikropowieść, nawiązujące do wcześniejszego zbioru opowiadań pt. „Drapieżnik”, którym to Oszubski zdobył nagrodę Wydawnictw Bertelsmann Media - „Świat książki” i Zysk i S-ka w II Konkursie na Polską Powieść Współczesną w 1998 r. Jakie jest to najnowsze „Miasto”?

- Ta książka jest spojrzeniem na miasto jako byt, który sam rozrasta się i kontroluje się, a w pewnym sensie kontroluje też nas, mieszkańców. Z racji, że żyję i mieszkam w Bydgoszczy, fabuły rozgrywają się w bydgoskiej przestrzeni, ale jednocześnie mogłyby one zadziać się w każdym dużym mieście w Polsce, bo wszystkie miasta mają podobną konstrukcję i rządzą się pewnymi prawami, co zresztą w mikropowieści „Miastotwór” jest silnie eksponowane. Teksty, chociaż od strony formalnej oscylują od kryminału, poprzez thriller po literaturę grozy, ocierając się też o literaturę noir, mają odbiorcę uniwersalnego, bo poruszane są tu sprawy i problemy, dotyczące tak naprawdę nas wszystkich – wyjaśnia „Expressowi” Tadeusz Oszubski, z którym o pracy nad książką „Miasto” 26 września w Domu Legend Bydgoszczy rozmawiać będzie red. Beata Korzeniowska z Radia Złote Przeboje.

Dom Legend Bydgoszczy nowy sezon we wrześniu otworzy spotkaniem z „Bydgoską legendą miesiąca” Romanem Baranowskim

Zobacz wideo. Jak napisać dobre CV?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera