Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doliczanie okresów pracy do emerytury

Redakcja
Emeryt lub rencista, który pracuje zarobkowo i z tego tytułu podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

Emeryt lub rencista, który pracuje zarobkowo i z tego tytułu podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia.

Kiedy złożyć wniosek

W sytuacji gdy osoba pobiera świadczenie przyznane na starych zasadach, wniosek o doliczenie okresu ubezpieczenia powinna złożyć nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Wówczas ZUS doliczy nieuwzględnione dotychczas okresy składkowe i nieskładkowe.

<!** reklama>W sytuacji, gdy osoba zaprzestała wykonywania pracy w trakcie kwartału, wniosek o doliczenie okresów ubezpieczenia może zostać zgłoszony w każdym momencie, nawet przed upływem kwartału kalendarzowego, w czasie którego ustało ubezpieczenie. Niezależnie od daty złożenia wniosku ZUS doliczy do stażu pracy nieuwzględnione dotąd okresy składkowe i nieskładkowe, przebyte przed przyznaniem emerytury lub renty.

Natomiast osoba, która pobiera nową emeryturę, może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia z uwzględnieniem nowych okresów ubezpieczenia po upływie roku kalendarzowego.

W sytuacji gdy ubezpieczenie ustało w trakcie roku, wniosek można złożyć po ustaniu ubezpieczenia emerytalnego i rentowych.

Jak wzrośnie emerytura

Ponowne ustalenie wysokości świadczenia przyznanego na starych zasadach, z uwzględnieniem nowych okresów ubezpieczenia, następuje od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. Polega na doliczeniu do kwoty emerytury po 1,3 proc. podstawy wymiaru świadczenia za każdy rok okresów składkowych i po 0,7 proc. podstawy za każdy rok okresów nieskładkowych. Jednak przy ustalaniu wysokości emerytury lub renty okresy nieskładkowe uwzględniane są w wysokości 1/3 okresów składkowych. W związku z tym, jeżeli już wcześniej uwzględnione zostały okresy nieskładkowe w pełnej wysokości, a świadczeniobiorca składa wniosek o doliczenie kolejnych, to nie zostaną one uwzględnione. Tym samym ZUS nie ustali nowej wysokości emerytury w oparciu o te okresy. Natomiast w sytuacji, gdy na wniosek emeryta do stażu pracy doliczone zostaną nowe okresy składkowe, zwiększy się liczba lat nieskładkowych możliwych do przyjęcia w celu ponownego ustalenia wysokości emerytury. W takim przypadku ZUS automatycznie doliczy nieuwzględnione wcześniej okresy nieskładkowe do wysokości 1/3 aktualnych okresów składkowych, bez konieczności składania odrębnego wniosku.

Ponowne obliczenie wysokości nowej emerytury polega na ustaleniu kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury i podzieleniu jej przez średnie dalsze trwanie życia, ustalone dla wieku ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie. Tak obliczoną kwotę dodaje się do kwoty już wypłacanej emerytury. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do kolejnych wniosków o ustalenie emerytury w nowej wysokości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!