Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor pierwszy pomiędzy równymi

Sławomir Łaniecki
Julian Gerpe urodził się 29.11.1816 w Nakle. Wcześnie stracił ojca i jego wychowaniem zajeła się matka. Tu ukończył szkołę elementarną, a w Poznaniu uczęszczał do gimnazjum.

Julian Gerpe urodził się 29.11.1816 w Nakle. Wcześnie stracił ojca i jego wychowaniem zajeła się matka. Tu ukończył szkołę elementarną, a w Poznaniu uczęszczał do gimnazjum.

<!** Image 2 align=right alt="Image 49485" sub="Grób Juliana Gerpe w Łabiszynie. Ufundował go Leon Skórzewski z Lubostronia, natomiast wykonał Neuendorff z Bydgoszczy">We Wrocławiu studiował medycynę, a pierwszą zawodową praktykę odbywał ponownie w Poznaniu. Już w młodym wieku zyskał miano świetnego lekarza, oddającego się pracy z pełnym poświęceniem.

Judym z Łabiszyna

Dzięki pomocy wybitnego polskiego patrioty Karola Marcinkowskiego, w 1844 roku trafił do Łabiszyna pod opiekę hrabiego Arnolda Skórzewskiego i jego żony Melanii. W dobrach Skórzewskich stał się miejscowym „doktorem Judymem”, całkowicie poświęcając się pracy na rzecz najuboższych mieszkańców majątku. W mowie pogrzebowej ku czci Gerpe, ksiądz Władysław Chotowski pisał: „Wzywano go stąd na inne miejsca, otwierano mu stanowiska donośne i szersze pole działania, ale on tak się przywiązał do tego zacnego domu hr. Skórzewskich, i do przyjaciół swoich, i do tego ludu polskiego, że już się rozstać z nimi nie zdołał”.

<!** reklama left>W pamięci mieszkańców zapisał się jako skromny człowiek stroniący od wyróżnień i nagród, wielki filantrop, który jak tylko mógł wspierał swoim działaniem, pieniędzmi i żywnością najuboższych. Prowadził dla nich kwesty wśród bogatych. Był fundatorem wyposażenia łabiszyńskiego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, leczył z osobistym narażeniem rannych powstańców Wiosny Ludów w 1848 r.

Honorowy obywatel

Wyjątkowym zaangażowaniem w pracy wyróżnił się w 1849 r. i 1866 r. podczas szalejących epidemii cholery. Lekarze Rejencji Bydgoskiej, za zasługi, wyróżnili go tytułem „primus inter pares” - czyli pierwszy wśród równych, a Łabiszyn nadał tytuł honorowego obywatela. Żył bardzo skromnie. Zmarł 24.12.1876 roku, a jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestacją społeczną Polaków, Niemców i Żydów - mieszkańców tych ziem. Leon Skórzewski nad trumną tak wspominał swojego przyjaciela: „Dobroczyńca ludu słowem i datkiem pocieszał strapionych, potrzebujących wspomagał, wszystkim bez różnicy stanu, wyznania i narodowości przyjacielem był i opiekunem”. Na grobie doktora kazał zaś wyryć takie epitafium: „Przez lat trzydzieści żył i pracował w Łabiszyńskiej okolicy. Jako lekarz ulgę i zdrowie przynosił cierpiącym i chorym”.

Nazwisko Juliana Gerpe znalazło poczesne miejsce w Polskim Słowniku Biograficznym.

PS Serdecznie dziękuję Jerzemu Andrzejowi Kruszyńskiemu.

Autor jest dyrektorem Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!