MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek pielęgnacyjny trafi do wszystkich emerytów? O tyle mogą wzrosnąć świadczenia emerytalne [19.06.2024]

JK
Politycy Lewicy chcieliby, aby dodatek pielęgnacyjny przysługiwał wszystkim seniorom bez względu na wiek.
Politycy Lewicy chcieliby, aby dodatek pielęgnacyjny przysługiwał wszystkim seniorom bez względu na wiek. Archiwum Polska Press/Pixabay
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest po spełnieniu co najmniej jednego z kilku warunków. Dodatkowe świadczenie emerytalne przyznawane jest automatycznie lub po złożeniu wniosku w ZUS. Okazuje się, że już niebawem dodatkowe pieniądze mogłyby trafić do wszystkich emerytów. Sprawdziliśmy, o ile mogłyby wzrosnąć emerytury milionów Polaków dzięki dodatkowi pielęgnacyjnemu.

Spis treści

Dodatki do emerytury - lista

W Polsce jest ponad 6,5 miliona osób otrzymujących emerytury, a przeciętna wysokość rent i emerytur wypłaconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 3516,95 złotych.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Renta wdowia 2024 - zasady. Tyle pieniędzy mają zyskać osoby po śmierci współmałżonka - wyliczenia

Oprócz podstawowego świadczenia emerytalnego, wielu osobom przysługują również dodatki. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki, a w niektórych przypadkach również złożyć właściwy wniosek do ZUS.

Wśród dodatkowych świadczeń wypłacanych do emerytury możemy wymienić m.in. dodatek pielęgnacyjny, kombatancki oraz kompensacyjny. Wysokość tych świadczeń co roku jest waloryzowana i obecnie wynoszą one:

  • dodatek pielęgnacyjny - 330,07 zł
  • dodatek kombatancki - 294,39 zł
  • dodatek kompensacyjny - 44,16 zł

Dla kogo dodatek pielęgnacyjny?

Najczęściej wypłacanym przez ZUS dodatkowym świadczeniem jest dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on osobom, które są uprawnione do pobierania renty lub emerytury, a dodatkowo zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji. W takiej sytuacji konieczne jest orzeczenie lekarza ZUS.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest również automatycznie wszystkim rencistom lub emerytom, którzy ukończyli 75. rok życia. ZUS wypłaca pieniądze z tytułu dodatku pielęgnacyjnego wraz z podstawowym świadczeniem.

W przypadku, gdy osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny, przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym (ZOL) dłużej niż dwa tygodnie w skali miesiąca, powinna o tym fakcie poinformować ZUS. W takiej sytuacji świadczenie nie zostanie wypłacone.

Dodatek pielęgnacyjny dla wszystkich?

Od 1 marca 2024 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 330,07 złotych. Kwota ta co roku jest waloryzowana wraz z podstawowym świadczeniem. Jeszcze w lutym tego roku dodatek wynosił 294,39 zł, a na początku 2022 r. wynosił 256,44 zł.

Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi Lewica przekonywała, że konieczne są zmiany w polityce senioralnej. Liderzy ugrupowania przekonywali, że chcieliby doprowadzić do zniesienia warunku osiągnięcia 75. roku życia w przypadku dodatku pielęgnacyjnego, tak by świadczenie przysługiwało wszystkim seniorom.

Czy tak się rzeczywiście stanie? Do tej pory do Sejmu nie trafił jeszcze żaden projekt ustawy w tej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski