Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do biblioteki można iść po książkę. Zwiedzać wystawy? Tylko pojedyncze i nielicznie

Justyna Tota
Justyna Tota
Książkę może podać tylko bibliotekarz. Zalecane jest, by dany tytuł zamówić telefonicznie lub internetowo. Książka zwrócona do biblioteki, nim ponownie zostanie komuś wypożyczona, musi przejść 14 dni kwarantanny.
Książkę może podać tylko bibliotekarz. Zalecane jest, by dany tytuł zamówić telefonicznie lub internetowo. Książka zwrócona do biblioteki, nim ponownie zostanie komuś wypożyczona, musi przejść 14 dni kwarantanny. Filip Kowalkowski
W ramach II etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, od poniedziałku (4 maja) zmniejszone zostały restrykcje dotyczące bibliotek - papierowe książki można wypożyczyć, ale te zwracane będą na kwarantannie. Do zwiedzania wystawy od 5 maja chce zaprosić Muzeum Fotografii. Być może wrócimy na szlak Exploseum.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy od poniedziałku (4 maja) otwiera Wypożyczalnię Główną przy Starym Rynku 24 oraz Wypożyczalnię Multimedia 39 przy ul. Długiej 39.

Filie otwierać będą się stopniowo

- Jesteśmy przygotowani w zakresie środków ochrony. Są też opracowane zasady przyjmowania i wypożyczania książek. W kolejnych dniach, po 4 maja, zamierzamy stopniowo otwierać także nasze filie osiedlowe - zaczniemy od tych największych na Błoniu, Leśnym, w Fordonie czy Śródmieściu (przy Dworcowej), o czym będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej - mówi nam Danuta Kaczmarek, zastępca dyrektora ds. merytorycznych WiMBP w Bydgoszczy.

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa rozwoju w konsultacji z GIS, książki oddane przez czytelników będą przechodzić 14-dniową kwarantannę, zanim wrócą do obiegu.

Czytelnicy dzwonią już i pytają, kiedy się otwieramy. Jest zatem potrzeba, żeby książkę papierową znów móc wypożyczać - mówi Danuta Kaczmarek.

Warto dodać, że wszystkie dotychczasowe udogodnienia online (m.in. wykonywanie skanów zamawianych mailowo) oraz księgozbiory biblioteki czy partnerskich platform nadal są dostępne dla czytelników.

Wypożyczalnia Główna WiMBP czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9-17. W tych samych godzinach będą też pracować otwierane kolejno osiedlowe filie Biblioteki Głównej.

Zasady korzystania z usług biblioteki:

  1. W bibliotece może przebywać jednocześnie maksymalnie 3 czytelników.
  2. Należy zachować bezpieczną odległość między osobami (ok. 2 metrów)
  3. Dla czytelników otwarta jest wyłącznie wypożyczalnia.
  4. Czytelnie, stanowiska komputerowe, czasopisma oraz katalogi kartkowe są niedostępne dla czytelników.
  5. Każdy czytelnik wchodzący do biblioteki ma obowiązek noszenia maseczki oraz rękawiczek.
  6. Po wejściu do biblioteki należy zdezynfekować ręce.
  7. Książki podaje bibliotekarz.
  8. Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejce, wskazane jest wcześniejsze zamówienie telefoniczne lub mailowe poszukiwanych tytułów.
  9. Do 30 czerwca 2020 r. wstrzymane zostaje systemowe naliczanie opłat regulaminowych za przetrzymanie dokumentów.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku bibliotek uniwersyteckich, gdyż na uczelniach wyższych zgodnie z rozporządzeniem MNiSW do 24 maja nie odbywają się zajęcia.
- Biblioteka UKW jest w trakcie opracowywania procedur. W przyszłym tygodniu przedstawiona będzie koncepcja działania biblioteki w czasie epidemii. Po jej akceptacji będą wdrażane procedury - poinformowała nas Aldona Chlewicka-Mączyńska, dyrektor Biblioteki UKW w Bydgoszczy.

W Muzeum Fotografii - zwiedzanie do 5 osób jednocześnie

Od 5 maja do zwiedzania swej najnowszej wystawy „Witold Jurkiewicz- 50 lat z fotografią” zaprasza Muzeum Fotografii przy WSG w Bydgoszczy, które w tygodniu czynne będzie od wtorku do piątku w godz. 11-17.

- Niewiele osób miało okazje zobaczyć tę wystawę, gdyż jej wernisaż odbył się krótko przed zamknięciem placówek kultury w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Wystawa jest ciekawa, dotyczy podróży artysty na Wschód - zaprasza Marek Noniewicz, podkreślając, że ekspozycja znajduje się w wydzielonej przestrzeni muzealnej. Wystawę jednocześnie będzie mogło zwiedzać do 5 osób.

- Stopniowo będziemy starali się udostępnić zwiedzającym muzeum wraz drugą wystawą „Śladami Jerzego Riegla”, oczywiście zachowując środki ostrożności i uwzględniając rozwój wydarzeń - dodaje Marek Noniewicz, który jako kustosz Muzeum Fotografii w dobie obostrzeń bardzo aktywnie działa w wirtualnej przestrzeni, prezentując m.in. Historie fotografii w praktyce czy spotkania z eksponatem.

- Te działania będę kontynuować, bo mam pomysły na kolejne wirtualne lekcje fotografii. Prowadząc spotkania online zawsze jednak powtarzam, że traktuje je jako substytut i liczę, że są one formą zachęty, by osoby je oglądające przyszły odwiedzić Muzeum Fotografii, gdy już życie toczyć się będzie normalnie - mówi Marek Noniewicz.

Wypadek na Struga przy al. Kościuszki. Skuterzysta potrącił ...

Starania, by wrócić na trasę zwiedzania w Exploseum

Również Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy pracuje nad tym, by możliwie szybko i bezpiecznie udostępnić zwiedzającym swoje ekspozycje. - W pierwszej kolejności otworzymy trasę zwiedzania w Exploseum i robimy wszystko, by było to możliwe już w przyszłym tygodniu - przekazała dyrekcja i zespół MOB w oficjalnym komunikacie przesłanym do naszej redakcji w czwartek (30 kwietnia).

Datę udostępnienia zwiedzającym Exploseum oraz kolejnych oddziałów, a także wprowadzone zasady bezpieczeństwa, Muzeum Okręgowe wkrótce ma zamieścić na swojej stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych. Póki co trasę Exploseum można przejść wirtualnie TUTAJ

Na razie pewne jest, że od 4 maja od 4 maja dostępny dla interesantów będzie sekretariat Muzeum Okręgowego (od poniedziałku do piątku w godz. 10-14) Ponadto uruchomiony zostanie ponownie sklepik internetowy, będzie też możliwość wykonywania kwerend dla pracowników naukowych, przy zachowaniu ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Galeria Miejska bwa - na razie tylko online

Prezentowaną dotąd tylko online TUTAJ wystawę pt. „Marek Noniewicz. Świat poza czasem” udostępnić zwiedzającym miała zamiar Galeria Miejska bwa w swej siedzibie głównej przy ul. Gdańskiej 20.

- Ekspozycja znajduje się w przestronnej sali wystawowej na parterze budynku. W sali jednocześnie mogłoby przebywać 5 osób - usłyszeliśmy jeszcze przed długim majowym weekendem w Galerii Miejskiej bwa, która jednak na razie nie zostanie otwarta dla zwiedzających. Placówka, podobnie jak inne instytucje, nadal będzie prowadzić swe działania online, jak: warsztaty dla dzieci i seniorów, pokazy filmów czy wykłady. Także kolejny wernisaż w bwa odbędzie się wirtualnie.

Oczywiście we wszystkich instytucjach muzealnych czy galeriach sztuki obowiązują te same zasady - obowiązek noszenia maseczki oraz rękawiczek, dezynfekowaniu rąk po wejściu do gmachu, zachowanie bezpiecznej odległości (minimum 2 m).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera