Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do apteki z kwitkiem po leki

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Lekarze zaczęli akcję protestacyjną i nie określają wysokości refundacji leków. Robią to za nich niektórzy farmaceuci.

Lekarze zaczęli akcję protestacyjną i nie określają wysokości refundacji leków. Robią to za nich niektórzy farmaceuci.

Wczoraj w bydgoskich aptekach pojawiły się pierwsze recepty opatrzone pieczątkami „Refundacja do decyzji NFZ”. Stemple zastępują wypełnienie rubryczki na druku recepty, w której lekarz powinien określić wysokość refundacji.

<!** reklama>

- Po pierwsze nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego, czy pacjenci są ubezpieczeni, czy nie - przypomina Dariusz Ratajczak, przewodniczący regionalnego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Po drugie, nie znamy ani listy leków refundowanych, ani zasad, które stosowane są przy określaniu wysokości refundacji. Urzędnik NFZ może zakwestionować prawie każdą receptą uznając, że lekarz zapisał pacjentowi nie ten, co powinien, lek. Nasz protest jest aktem samoobrony przed niesprawiedliwym prawem.

Recepty z protestacyjnymi pieczęciami docierają do aptek. Nie wszyscy je honorują, choć Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ opublikował specjalne oświadczenie. NFZ informuje, że dodatkowa pieczątka na recepcje nie unieważnia tego dokumentu oraz że leki będą refundowane. Zdaniem NFZ, poziom refundacji może określić także aptekarz..

Z opinią NFZ pozwalającą na dopisanie wysokości ulgi, nie zgadza się przedstawiciel izby aptekarskiej.

- Nie mamy takich podstaw prawnych - tłumaczy Piotr Chwiałkowski, prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej i przypomina, ze aptekarze także oprotestowali przepisy określające zasady refundacji. Aptekarze jednak do końca marca zawiesili swój protest i podpisują umowy z NFZ. Jeśli zasady się nie zmienią, zaczną wypowiadać tegoroczne kontrakty.

Zanim jednak cokolwiek miałoby się zmienić, warto pamiętać, że idąc do lekarza warto zabrać ze sobą dowód na to, że jest się ubezpieczonym i płaci się składki ZUS. Osoby zatrudnione powinny wziąć wystawiany co miesiąc przez pracodawcę potwierdzony raport RMUA. Pacjenci prowadzący działalność gospodarczą powinni mieć przy sobie dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rolnicy książeczkę lub zaświadczenie KRUS. Emeryci i renciści odcinek przekazu świadczenia lub wyciąg bankowy. Honorowana jest także legitymacja. Osoby bezrobotne muszą okazać zaświadczenie z urzędu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!