Dlaczego nie Izba Pamięci prowadzona przez harcerzy? Bo nie...

Dlaczego nie Izba Pamięci prowadzona przez harcerzy? Bo nie ma kasy

(jar)

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Harcerze chcą wziąć ten dom we władanie

Harcerze chcą wziąć ten dom we władanie ©Tomasz Czachorowski

Przed wrześniowymi obchodami rocznicy wybuchu wojny w Bydgoszczy nie zostanie wyremontowany budynek na Cmentarzu Bohaterów. Pojawi się za to tablica „Ofiarom niemieckiej dywersji”.
Harcerze chcą wziąć ten dom we władanie

Harcerze chcą wziąć ten dom we władanie ©Tomasz Czachorowski

Chodzi o parterowy budynek dawnego zarządcy cmentarza. Był zamieszkały jeszcze do maja 2013 roku. Wkrótce potem pojawił się pomysł, żeby zaadaptować obiekt na Izbę Pamięci Bohaterów.

Ideę poparło wiele środowisk, w tym Rada Osiedla Szwederowo, Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego w Bydgoszczy, przewodniczący Spółdzielczej Rady Osiedla Wzgórze Wolności, Stowarzyszenie „Rowerowa Brzoza”, kręgi kombatanckie. Na oficjalne tory sprawę skierował przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz.

- Wzięciem budynku w użytkowanie zainteresował się Związek Harcerstwa Polskiego. Wystąpiłem do prezydenta Bydgoszczy z propozycją uratowania pustostanu i zaadaptowania go na miejsce, w którym harcerze organizowaliby spotkania, pogadanki historyczne, ze stałą ekspozycją poświęconą wydarzeniom 3-4 września 1939 roku - mówi Roman Jasiakiewicz.

Wszystko wskazuje na to, że domek zarządcy jednak zostanie rozebrany. Jego adaptację na nowe potrzeby oszacowano na grubo ponad pół miliona złotych. Prowadzeniem izby pamięci nie są zainteresowane ani Muzeum Okręgowe, ani Muzeum Wojsk Lądowych. Obie instytucje wskazują na zbyt wysokie koszty.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest urządzenie w tym miejscu ścieżki dydaktycznej z gablotami ze stała ekspozycją. Niemniej miasto pozostawiło w budżecie 200 tys. zł na wypadek, gdyby znalazł się partner społeczny gotowy partycypować w kosztach adaptacji budynku na izbę pamięci.

- My, jako stowarzyszenie, nie możemy brać w takim przedsięwzięciu udziału. Utrzymujemy się wyłącznie ze składek członkowskich i dotacji celowych, a na to przedsięwzięcie pieniędzy nie dostaniemy - mówi Beata Wróblewska, komendant hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto.

Jeszcze przed wrześniowymi uroczystościami na Cmentarzu Bohaterów pojawi się tablica z napisem: „Ofiarom niemieckiej dywersji 3-4 września 1939 roku Bydgoszczanie. (jar)

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

co tam niby kosztuje PÓŁ MILIONA !!!! w czynie społecznym dzieciaki wam to zrobią a materiały za pół darmo dostali byście z marketów jakieś końcówki z krótkim terminem ważności.....w jakim ja...rozwiń całość

co tam niby kosztuje PÓŁ MILIONA !!!! w czynie społecznym dzieciaki wam to zrobią a materiały za pół darmo dostali byście z marketów jakieś końcówki z krótkim terminem ważności.....w jakim ja mieście obecnie żyję....ja rozumiem, że taki bezmyślny trend jest w całej Polsce ale dlaczego TUTAJ LUDZIE PRZESTALI MYŚLEĆ !!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paweł (gość)

Zgłoś naruszenie treści

w poprawionym wniosku trzeba wpisać, że chodzi o izbę pamięci ofiar holokaustu. Pieniądze znajdą się natychmiast. Nawet nasz poseł P.Olszewski (z domu Kierbel) przebudzi się z letargu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bydgoszczak (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Mam nadzieję że Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych znajdzie swoje miejsce na dworcu po remoncie.... byłaby to atrakcja dla odwiedzających nas i przesiadających pasażerów pkp

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

H.B. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a może napis ofiarom Bromberger Blutsonntags...byłby właściwszy ? ot taka refleksja ...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo