EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

[Dla dzieci] W sobotę odbierz swoją „Kolorowankę bydgoską” i...

[Dla dzieci] W sobotę odbierz swoją „Kolorowankę bydgoską” i zrób torbę na pamiątkę

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

W Otwartej Pracowni Sitodruku dzieci miały swój niemały udział w tworzeniu „Kolorowanek bydgoskich”, które można jutro dostać w Kamienicy 12 za darmo.

W Otwartej Pracowni Sitodruku dzieci miały swój niemały udział w tworzeniu „Kolorowanek bydgoskich”, które można jutro dostać w Kamienicy 12 za darmo. Część kolorowanek trafi też do szkół i przedszkoli ©Maciej Wiśniewski

Takiej książeczki nigdzie nie kupicie, za to dostaniecie - już w sobotę (13 sierpnia) w Kamienicy 12 premiera „Kolorowanek bydgoskich”, wernisaż prac dzieci i tworzenie toreb z bydgoskim symbolem niespodzianką. Za darmo.
W Otwartej Pracowni Sitodruku dzieci miały swój niemały udział w tworzeniu „Kolorowanek bydgoskich”, które można jutro dostać w Kamienicy 12 za darmo.

W Otwartej Pracowni Sitodruku dzieci miały swój niemały udział w tworzeniu „Kolorowanek bydgoskich”, które można jutro dostać w Kamienicy 12 za darmo. Część kolorowanek trafi też do szkół i przedszkoli ©Maciej Wiśniewski

Na kolorowanie (już od jakiegoś czasu) jest prawdziwy boom, także wśród dorosłych. Jednak powstanie „Kolorowanek bydgoskich” nie miało nic wspólnego z modą antystresowego kolorowania, lecz z kreatywnym działaniem na warsztatach sitodruku, prowadzonych (za niewielką opłatą) dla dzieci przez plastyczkę Katarzynę Kowalczyk, właścicielkę Otwartej Pracowni Sitodruku w Bydgoszczy.

- Zwykle na warsztatach jest tak, że to ja przygotowuję wzór, a dzieci uczą się go przenosić na papier lub inny materiał techniką sitodruku.
Od jakiegoś czasu myślałam jednak o tym, aby zaangażować dzieci do wspólnego zaprojektowania kolorowanki. To, że będzie ona bydgoska, wyklarowało się w trakcie zajęć. Okazało się, że dzieciom wielką frajdę sprawia rozpoznawanie miejsc związanych z miastem, w którym na co dzień mieszkają, bawią się, spacerują, chodzą do szkoły czy przedszkola. Tak narodził się pomysł na „Kolorowanki bydgoskie” - wyjaśnia nam Katarzyna Kowalczyk.

Pomysł, by Bydgoszcz doczekała się swej kolorowanki, spodobał się w ratuszu - Katarzyna Kowalczyk otrzymała stypendium artystyczne od prezydenta Bydgoszczy, dzięki czemu jutro „Kolorowanki bydgoskie” otrzyma za darmo każde dziecko, które pojawi się o 17.00 w Kamienicy 12 (ul. Poznańska 12).

Pomysłodawczyni przedsięwzięcia podkreśla, że „Kolorowanki bydgoskie” to książeczka dla dzieci stworzona niemal od postaw przez dzieci. - Podczas naszych warsztatowych spotkań, trwających od 7 lipca, dzieci najpierw rysowały swoje ulubione bydgoskie symbole. Później wspólnie odbijaliśmy ilustracje, a na ostatnim spotkaniu ręcznie zszywaliśmy książeczki. Oczywiście najmłodsi nie drukowali ani nie zszywali całego nakładu 500 sztuk „Kolorowanek bydgoskich”, lecz część egzemplarzy, to jednak pozwoliło dzieciom nie tylko poznać, ale i uczestniczyć w procesie powstawania kolorowanki - zdradza Katarzyna Kowalczyk.

Tak powstał, można powiedzieć, miniprzewodnik po Bydgoszczy z 12 charakterystycznymi symbolami naszego miasta. - Z „Kolorowanką bydgoską” można pójść na spacer i zwiedzić zaznaczone na mapce 12 miejsc Starego Miasta - dodaje plastyczka.

Sobotnia premiera „Kolorowanek bydgoskich” nie ograniczy się tylko do rozdania jej maluchom. Jutrzejszemu spotkaniu w Kamienicy 12 od godz. 17 towarzyszyć będzie wernisaż wystawy prac, wykonanych przez dzieci w trakcie projektowania „Kolorowanek bydgoskich”. Wszystkie przybyłe dzieci będą też mogły odbyć „spacer” po mapie symboli bydgoskich, która jest zamieszona na tylnej okładce książeczki - pogadankę z dziećmi (g. 17.15) przeprowadzi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz. A na koniec (18.00) każde dziecko będzie mogło odbić bydgoski symbol niespodziankę na bawełnianej torbie, którą zabierze do domu na pamiątkę.

Kto nie zdąży jutro na premierę do Kamienicy 12, ten o kolorowankę może później pytać w Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Batorego 2. Część kolorowanek trafi też do bydgoskich szkół i przedszkoli.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
13.08. (sob.) godz. 17 - premiera „Kolorowanek bydgoskich”, Kamienica 12 przy ul. Poznańskiej 12, wstęp wolny
W programie:
17.00 - wernisaż prac stworzonych przez uczestników
17.15 - „Po mapie symboli bydgoskich" - pogadanka dla dzieci objaśniająca zawarte w książeczce ilustracje. Na zakończenie młodzi słuchacze otrzymają dwunastostronicową kolorowankę - przewodnik po Bydgoszczy dla najmłodszych.
18.00 - miniwarsztaty sitodruku - każde dziecko będzie mogło wykonać nadruk na torbie bawełnianej. Nadruk będzie przedstawiał specjalnie zaprojektowaną ilustrację związaną z symbolami bydgoskimi. Torby będzie można zabrać ze sobą do domu.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo