Digitalizacja, czyli łańcuch współczesnej ewolucji

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dużym zainteresowaniem cieszył się panel poświęcony digitalizacji. Prelegenci dyskutowali m.in. o wpływie przyspieszenia procesów cyfryzacji na biznes, administrację, rynek pracy i życie codzienne, a także o cyberbezpieczeństwie i nowych zagrożeniach.

W panelowych dyskusjach i rozmowach mocno akcentowany jest temat tzw. „czarnych łabędzi” ostatnich lat, czyli pandemii COViD-19 i rosyjskiej napaści na Ukrainę. Oba wydarzenia są nie tylko czynnikami destabilizacji, ale równocześnie akceleratorami zachodzących zmian społecznych i technologicznych.

Transformacja cyfrowa to niezbędna konieczność

Ponad 75% małych i średnich przedsiębiorstw inwestuje w transformację cyfrową, gdyż takie działanie poprawia konkurencyjność i podnosi efektywność. Przeszkodą w takiej transformacji są budżety firm i znalezienie taniego finansowania. Poza tym, aż 60% firm uważa, że przeszło przez pandemię dzięki wcześniejszym inwestycjom w technologię. Ciekawym przykładem transformacji technologicznej jest „Żabka”, która rozpoczęła ten proces w 2016 roku. Teraz, 15% osób zatrudnionych w firmie pracuje tylko i wyłącznie nad rozwojem nowych technologii.

Mamy ponad 8 tysięcy sklepów, dziennie odwiedza nas 3 miliony klientów, współpracujemy z 7 tysiącami franczyzobiorców i otwieramy ponad tysiąc sklepów rocznie. Byłoby to niemożliwe, gdyby nie wcześniejsze, długofalowe, spójne inwestycje w transformację technologicznąmówi Adam Manikowski, dyrektor zarządzający Żabka Polska Sp. z o.o.

Domena cyfrowa nową przestrzenią ataków

W ostatnich latach cyberbezpieczeństwo stało się jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania wielu podmiotów publicznych i biznesowych. Najlepsze na świecie zabezpieczenia nie są odporne na błędy czynnika ludzkiego. Nie trzeba wynajmować hakerów, wykradać oprogramowania – jeśli hasło jest zbyt proste, składa się np. z daty urodzenia, to jest ono niezwykle łatwe do złamania. Znając wagę kultury bezpieczeństwa w Sieci musimy dążyć do zmiany swoich przyzwyczajeń w wirtualnej rzeczywistości.

Bezpieczeństwo to z jednej strony kwestia informatyczna, dotyczy to całej gospodarki i państwa. Zmieniła się zupełnie perspektywa. Z drugiej strony, dotyczy to również pojedynczych osób – smsy które przychodzą do każdego z nas to proste wejście naszych prywatnych zasobów. Postrzeganie i rozumienie bezpieczeństwa zmieniło się w ostatnich latachtłumaczy Agnieszka Kubera, dyrektor zarządzająca Accenture w Polsce. - Bezpieczeństwo to nie tylko dostęp do kont, ale również zachowanie ciągłości operacji, ochrona danych osobowych i wiele innych aspektów- dodaje.

Sektor bankowy wobec cyberbezpieczeństwa

Bankowość jest dla cyberprzestępców bardzo atrakcyjnym sektorem.

Mówiąc o cyberbezpieczeństwie w bankowości, dotykamy obszaru ochrony nas jako społeczeństw. Przeciwdziałanie oszustwom i fraudom społecznym to spore wyzwanie.
Biorąc to pod uwagę pracy nam raczej nie zabraknie pewnie przez wiele lat – zapowiada Brunon Bartkiewicz.

Banki motorem innowacji w Polsce

Polskie banki przodują w innowacjach i digitalizacji. Banki w Polsce inwestują w technologie od lat dlatego w bankowości codziennej nie obserwujemy luki technologicznej i wzmożonej konkurencji z fintechami. Musimy jednak skoncentrować się na rozwijaniu bazy infrastrukturalnej w postaci rozwiązań chmurowych oraz na wzmacnianiu zdolności do utrzymania ruchu klientowskiego – zauważa Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Digitalizacja to nieustannie rozwijający się proces, którego wszyscy jesteśmy uczestnikami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Digitalizacja, czyli łańcuch współczesnej ewolucji - Strefa Biznesu

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski