Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawna synagoga w Koronowie jest już po remoncie

Katarzyna Karwat
Dawna synagoga nareszcie odzyskała należny jej blask. Wygląda równie pięknie z zewnątrz, co w środku
Dawna synagoga nareszcie odzyskała należny jej blask. Wygląda równie pięknie z zewnątrz, co w środku Katarzyna Karwat
W poniedziałek 19 września odbędzie się oficjalne otwarcie centrum kulturalno-wystawowego w dawnej synagodze przy ulicy Szkolnej. To ukoronowanie wielu lat starań gminy o przywrócenie temu budynkowi zasłużonego blasku.

Budynek synagogi, sokolnia, kino, lumpeks, dyskoteka - swoją historią i burzliwymi dziejami mógłby obdarować co najmniej kilka obiektów. Dzięki staraniom władz gminy Koronowo, właśnie zyskuje szansę na nowe życie. Dobiegł końca generalny remont wnętrza i elewacji. Już niebawem będzie można tam iść obejrzeć wystawę, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym, seansie filmowym, spotkaniu autorskim.

W tym roku od zbudowania koronowskiej synagogi mija dokładnie 160 lat. Służyła jako miejsce modlitw przez ponad pół wieku, ale w latach 30., Żydzi zaniepokojeni sytuacją polityczną w Niemczech i rozpoczynającymi się prześladowaniami, zaczęli opuszczać miasto. Budynek kupiło w 1938 roku Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Rok później wybuchła II wojna światowa i Niemcy urządzili tutaj magazyn. Po 1945 roku nowa władza odebrała obiekt „Sokołom”. Do lat 90. XX wieku działało tutaj kino BRDA. Potem był tam lumpeks i dyskoteka, a budynek systematycznie zaczął popadać w ruinę. Tak było aż do 2010 roku.

Sześć lat temu władze Koronowa podjęły decyzję o przejęciu zdewastowanego zabytku i przeznaczeniu go na cele kulturalne. Od początku było wiadomo, że pochłonie to mnóstwo pieniędzy. Jak już pisaliśmy, pierwszy wniosek o dotację na kapitalny remont został odrzucony przez Urząd Marszałkowski, a złożenie drugiego zakończyło się przyznaniem 100 tysięcy w sytuacji, kiedy potrzebne było dziewięć razy tyle. Potem było jeszcze 50 tysięcy od marszałka i 15 od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wciąż za mało. Gmina od 2012 roku musiała kontynuować remont za własne fundusze.

Na pierwszy ogień poszła wymiana dachu, bo właściwie niewiele z niego pozostało. Przetarg na ostatni etap prac musiał być unieważniony, bo jedyna firma, która do niego przystąpiła, złożyła ofertę, przekraczającą możliwości finansowe gminy. W ubiegłym roku drugi przetarg na dokończenie prac wygrała firma KORBUD i udało się dokończyć inwestycję. Aktualnie synagoga wygląda równie pięknie z zewnątrz, co w środku. Zadbał o to konserwator zabytków, pod którego nadzorem odbywały się wszystkie prace. Śnieżnobiała elewacja, nowe schody z kostki, okna, wnętrze z pieczołowicie odrestaurowaną, półkolistą apsydą, nowe podłogi, zachowane freski na ścianach. Od strony ulicy Sienkiewicza - zaplecze sanitarno-socjalne.

Oficjalne otwarcie nowego centrum kulturalno-wystawowego - 19 września. Będzie można między innymi podziwiać zdjęcia Hanny Kulągowskiej-Puzio, zaplanowano także spotkanie autorskie z Jarosławem Jakubowskim.

Warto wiedzieć

Już w trakcie remontu dawna synagoga znajdowała się na trasie koronowskich Nocy Muzeów. Na wystawę, poświęconą historii i militariom, zaprosiła rok temu Harcerska Przestrzeń Kulturalna. Podobnych inicjatyw na pewno będzie więcej. Na Szkolną przeniesiony zostanie także z Placu Zwycięstwa Punkt Informacji Turystycznej z izbą muzealną. Gmina przystąpi wówczas do kolejnego remontu - budynku w którym mieści się PIT. Będzie tam siedziba Wydziału Promocji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera