Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Bydgoszczy powstanie kompleksowa poradnia pocovidowa? - bydgoski poseł PO pyta ministra zdrowia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Pierwsza w Toruniu poradnia kardiologiczna „Post-COVID-19” już działa od stycznia w szpitalu na Bielanach. W Bydgoszczy jest z kolei poradnia pocovidowa w Wojewódzkiej Przychodni Gruźlicy i Chorób Płuc przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii. Przyjmuje tam na razie jeden pulmonolog.
Pierwsza w Toruniu poradnia kardiologiczna „Post-COVID-19” już działa od stycznia w szpitalu na Bielanach. W Bydgoszczy jest z kolei poradnia pocovidowa w Wojewódzkiej Przychodni Gruźlicy i Chorób Płuc przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii. Przyjmuje tam na razie jeden pulmonolog. Grzegorz Olkowski
W Bydgoszczy, podobnie jak w całym kraju, przybywa ozdrowieńców. Niektórzy z nich po przechorowaniu Covid-19 odczuwają problemy ze zdrowiem. Z interpelacją do ministra zdrowia w sprawie utworzenia w Bydgoszczy takiej kompleksowej poradni pocovidowej zwrócił się Paweł Olszewski, poseł PO.

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.

W piśmie do ministra bydgoski poseł podkreślił, że w kilku miastach w kraju powstały poradnie pocovidowe, które świadczą specjalistyczne usługi medyczne i pomagają w dojściu do poprawy lub pełni zdrowia pacjentom po przebyciu wirusa SARS-CoV-2.

Jak podał poseł, według informacji zamieszczonych na rządowej stronie internetowej, w tym danych pochodzących z Ministerstwa Zdrowia z 21 stycznia br. (godz. 8), województwo kujawsko-pomorskie, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, ze wskaźnikiem 2,58 było czwartym regionem w kraju w statystyce osób zakażonych od początku pandemii.

W związku z tym poseł Paweł Olszewski pyta Adama Niedzielskiego, szefa resortu zdrowia:

  • Czy Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć w Bydgoszczy poradnię pocovidową i kiedy to nastąpi?
  • Czy Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę utworzenie w Bydgoszczy poradni pocovidowej, poprzez pozyskanie (np. wynajem) na ten cel obiektu, który po przekształceniu, odpowiednim wyposażeniu i zorganizowaniu kadry medycznej, mógłby pełnić taką rolę?
  • Czy w placówkach leczniczych w Bydgoszczy, podlegających NFZ, zostaną wyodrębnione części, w których, chociażby w takiej formule, będzie mogła zostać utworzona poradnia pocovidowa?
  • Jakiego rzędu środki finansowe rząd przeznacza na pacjenta, który przeszedł zakażenie wirusem SARS-CoV-2?

Dolegliwości, które odczuwają pacjenci po przechorowaniu Covid-19

O potrzebie utworzenia poradni pocovidowej w Bydgoszczy mówią bydgoszczanie, którzy przechorowali Covid-19.

- Z koronawirusem zmagałam się w grudniu ub. roku - mówi 49-letnia pani Joanna. - Przechodziłam chorobę w domu, ale dość ciężko. Z wysoką gorączką, którą trudno było zbić. Straciłam też smak. Jestem już ozdrowieńcem, ale w ostatnim czasie odczuwam pewne dolegliwości. Budzę się w nocy i mam kołatania serca, których wcześniej nie miałam. Wiążę to z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Chcę umówić się na wizytę do kardiologa, bo jestem zaniepokojona. Na pewno przydałaby się taka poradnia pocovidowa, gdzie tacy pacjenci jak ja otrzymają pomoc.

Podobnego zdania jest też pani Aleksandra z Bydgoszczy. - Koleżanka z pracy przeszła pod koniec listopada ub. roku Covid-19 i ma problemy z koncentracją. Po pokonaniu kilku schodów szybko się męczy - mówi pani Aleksandra. - Do lekarzy specjalistów trudno się dostać od ręki, więc poradnia pocovidowa byłaby w sam raz dla takich pacjentów. Jestem przekonana, że wielu ozdrowieńców chętnie skorzystałoby z niej, bo tak naprawdę nie bardzo wiedzą, gdzie szukać pomocy.

Potrzebna jest kompleksowa opieka pocovidowa - mówią lekarze

Do Przychodni Łomżyńska w Bydgoszczy zgłaszają się pacjenci, którzy przechorowali Covid-19 i mają dolegliwości.

- To np. przewlekłe zmęczenie, utrzymujący się przez długi czas kaszel - mówi lek. Waldemar Gadziński z Przychodni Łomżyńska i zarazem wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej. - Niektórzy potrzebują bardziej szczegółowej diagnostyki np. w zakresie pulmonologii czy kardiologii. To nawet osoby w wieku 40 lat. Po wstępnej diagnostyce, zalecamy obserwację lub kierujemy takich pacjentów do lekarzy specjalistów, ale zdecydowanie potrzebna jest przychodnia pocovidowa, która zajęłaby się tymi pacjentami kompleksowo.

Poradnia pocovidowa w Wojewódzkiej Przychodni Gruźlicy i Chorób Płuc w Bydgoszczy

Poradnia pocovidowa działa już w Bydgoszczy w Wojewódzkiej Przychodni Gruźlicy i Chorób Płuc przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii. Finansowana jest w ramach Poradni Chorób Płuc.

- Uruchomiliśmy ją 26 listopada ub. roku - mówi lek. Bogusław Jasik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii. - Na razie przyjmuje tam jeden pulmonolog, ale będziemy starać się, by było tam więcej lekarzy tej specjalności, bo zgłasza się coraz więcej pacjentów i to nawet tych, którzy nie leczyli się w naszym szpitalu.

Jak zaznacza lek. Bogusław Jasik, Covid-19 może powodować zmiany w wielu narządach.

Na razie w poradni pocovidowej przyjmuje jeden pulmonolog, ale będziemy starać się, by było tam więcej lekarzy tej specjalności, bo zgłasza się coraz więcej pacjentów i to nawet tych, którzy nie leczyli się w naszym szpitalu - mówi lek. Bogusław Jasik, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

- Są pacjenci, którzy mają zmiany w układzie krążenia, w tym w samym sercu i wymagają pogłębionej diagnostyki, np. echokardiografii - mówi lekarz. - Inni potrzebują rehabilitacji, konsultacji neurologicznej czy psychologicznej. Niektórzy pacjenci mają zmniejszona tolerancję wysiłku, odczuwają natrętne smaki lub brak smaku. Dlatego opieka pocovidowa powinna być kompleksowa. Stąd potrzebna jest kompleksowa porada, która powinna być finansowana przez NFZ.

Przypomnijmy, że pierwsza w Toruniu poradnia kardiologiczna „Post-COVID-19” już działa od stycznia w szpitalu na Bielanach. Pacjentom, którzy przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV2, oferuje się tu kompleksową ocenę układu sercowo-naczyniowego przez kardiologa i w zależności od potrzeb konsultację pulmonologiczną, psychologiczną i psychiatryczną lub rehabilitację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo