Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy uczniowie powinni przynosić sprawdziany do domów, by rodzice mieli do nich od razu wgląd?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wczoraj klasówkę pisali uczniowie klasy IVD SP nr 32 na Bartodziejach.
Wczoraj klasówkę pisali uczniowie klasy IVD SP nr 32 na Bartodziejach. Tomasz Czachorowski
W niektórych bydgoskich szkołach uczniowie nie zabierają do domu pisemnych prac klasowych. Nie wszystkim rodzicom to się podoba. - Zwłaszcza młodsze dzieci powinny je pokazać opiekunom - mówią.

[break]
- Mam dwóch synów w wieku szkolnym - mówi pani Justyna. - Starszy uczęszcza do drugiej klasy technikum i przynosi do domu klasówki. Młodszy, uczeń klasy IV szkoły podstawowej, już nie. Owszem, mogę zobaczyć, jak napisał sprawdzian np. podczas zebrania rodziców lub umówić się z nauczycielem, ale nie zawsze mam czas, by po każdym sprawdzianie biegać do szkoły. Są dzienniki elektroniczne, więc można by zeskanować taką pracę klasową - twierdzi.

Sposób udostępniania prac klasowych określa statut szkoły. To dokument zatwierdzony przez radę pedagogiczną. - Kiedyś rzeczywiście dzieci zabierały klasówki do domu, a rodzice po przejrzeniu ich, podpisywali je. Niestety, zdarzało się, że dokonywano w nich poprawek - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 8. - Dochodziło do sytuacji podważania decyzji nauczyciela. To rodziło nieporozumienia, dlatego w statucie szkoły mamy zapis, że klasówek nie wolno wynosić ze szkoły. Rodzice mają prawo zapoznać się z nimi, ale w szkole. Nauczyciel na życzenia rodzica musi przedstawić mu do wglądu prace klasowe, sprawdziany i kartkówki.

U nas kiedyś uczniowie zabierali klasówki do domu. Niestety, zdarzało się, że dokonywano w nich poprawek. - Eugeniusz Sobieraj

W przypadku, gdy np. na semestr uczniowi grozi ocena niedostateczna z jakiegoś przedmiotu lub zachowanie naganne bądź nieodpowiednie, mamy obowiązek poinformować o tym rodzica na miesiąc przed wystawieniem ocen. Z kolei na trzy dni przed wystawieniem wszystkich ocen musi poznać je zarówno uczeń jak i rodzic. Statut szkoły jest do wglądu na naszej stronie internetowej lub w szkolnej bibliotece. Mamy też zasady wewnątrzszkolnego oceniania. Dzięki nim rodzice wiedzą, ile dziecko powinno przeczytać lektur w danym semestrze, ile będzie klasówek. Zgodnie ze statutem szkoły, w tygodniu nie mogą być więcej niż trzy prace klasowe. Każda musi być poprzedzona lekcją powtórkową. Ponadto w jednym dniu nie może być dwóch sprawdzianów.

Podobne zasady obowiązują w Zespole Szkół nr 21.

- Nauczyciel ma obowiązek udostępnić uczniom sprawdzone klasówki, ale nie daje ich dzieciom do domu - twierdzi Arletta Popławska, dyrektorka szkoły. - Tydzień przed pracą klasową w dzienniku elektronicznym jest podana informacja o tym, że będzie klasówka i każdy rodzic, który tam zerknie, wie o tym. Jeśli chce mieć wgląd do klasówki sprawdzonej przez nauczyciela, to oczywiście może przyjść do szkoły i sprawdzić, jakie błędy dziecko popełniło. Może to też zrobić podczas wywiadówki. Każdy uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną, dopuszczającą lub dostateczną ma prawo poprawić ją o stopień wyżej. Od września w statucie szkoły zapisaliśmy, że nie skanujemy i nie kserujemy klasówek. Robimy to tylko w sytuacji, gdy ma to uzasadnienie. Na przykład dziecko ma dysleksję i rodzic potrzebuje klasówkę, by przedstawić ją w poradni.

PRZECZYTAJ:Indywidualnie, z uwzględnieniem oczekiwań rodziców

Są jednak szkoły, w których uczniowie zabierają klasówki i sprawdziany do domu. Tak jest w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. - Nie widzę powodu, aby trzymać prace klasowe w szkole. Nie ma gdzie ich gromadzić. Dla rodziców ta forma też jest wygodniejsza, bo po każdym sprawdzianie nie muszą fatygować się do szkoły. Nawet jeśli uczeń nie chciałby pochwalić się wynikami sprawdzianu rodzicom, to i tak oceny zamieszczane są w dzienniku elektronicznym, do którego mają oni wgląd - mówi Janusz Tomas, dyrektor szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!