Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czterolatek wpadł do Brdy i utonął. Kalendarium bydgoskie 21.02

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
21 lutego 1931 podczas zabawy na sankach nad Brdą w okolicy mostów kolejowych w Bydgoszczy, czteroletnie dziecko nie zahamowało w porę i wpadło do Brdy. Chłopczyk utonął.
21 lutego 1931 podczas zabawy na sankach nad Brdą w okolicy mostów kolejowych w Bydgoszczy, czteroletnie dziecko nie zahamowało w porę i wpadło do Brdy. Chłopczyk utonął. Andrzej Muszynski
Zobacz, co ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 21 lutego.

21 lutego 1931 roku miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszej w Bydgoszczy przychodni przeciwgruźliczej w budynku Kasy Chorych przy ul. Cieszkowskiego 5. Kierownikiem przychodni został rentgenolog, dr Tomicki.

Tego samego dnia podczas zabawy na sankach nad Brdą w okolicy mostów kolejowych w Bydgoszczy, czteroletnie dziecko nie zahamowało w porę i wpadło do Brdy. Chłopczyk utonął.

21 lutego 1937 roku w Bydgoszczy odbyło się walne zgromadzenie ogólnopolskiego Towarzystwa Przyrodników im. Mikołaja Kopernika.

21 lutego 1938 roku specjalnym porannym pociągiem przyjechało z Warszawy ok. 150 osób na uroczystości związane z oficjalnym przejęciem nowo otwartej linii kolejowej Śląsk – Gdynia przez francusko-polskie konsorcjum kolejowe. Goście z ministrem komunikacji Ulrychem na czele zjedli śniadanie w ratuszu, wzięli udział w nabożeństwie w farze, a następnie udali się koleją do Gdyni.

21 lutego 1945 roku na konferencji delegatów „właściwych sił”, czyli tzw. stronnictw demokratycznych, wybrana została Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy licząca 40 osób. Na tym samym posiedzeniu podziękowano za pracę pierwszemu przewodniczącemu tymczasowego komitetu obywatelskiego (od 24 lutego), przedwojennemu oficerowi WP, Romanowi Borowskiemu.

21 lutego 1946 roku wykonany został w bydgoskim więzieniu wyrok śmierci na 30-letnim ppor. marynarki Zbigniewie Nieczuji-Smoleńskim, który po wyzwoleniu obozu jenieckiego w Woldenbergu w 1945 roku w drodze do domu dołączył do oddziału „wyklętych” pod dowództwem por. Alojzego Bruskiego „Graba”. 7 czerwca 1945 roku został aresztowany po zarzutem napaści na czerwonoarmistów i skazany na karę śmierci. Smoleński spoczywa na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

21 lutego 1951 roku odbyła się w bydgoskich Zakładach Elektrotechnicznych, późniejszej „Eltrze”, szeroko rozpropagowana uroczystość mianowania robotnika Alojzego Kończewskiego – p. o. dyrektora naczelnego zakładów.

21 lutego 1953 roku w trzech sklepach w Bydgoszczy (ul. Dworcowa 42, Gdańska 30 i Długa 36) rozpoczęły się trwające miesiąc targi konfekcyjne zorganizowane przez Miejski Handel Detaliczny w celu „lepszego zaopatrzenia świata pracy w artykuły odzieżowe”.

Tego samego dnia na placu Wolności odbyła się wielotysięczna „radosna” manifestacja mieszkańców Bydgoszczy z okazji 35-lecia powstania Armii Radzieckiej.

21 lutego 1958 roku w Bydgoszczy z recitalem pianistycznym wystąpił chiński pianista Fu Tsong, laureat III nagrody na Konkursu Chopinowskim w 1955 roku.

21 lutego 1965 roku na zamarzniętym torze żużlowym na stadionie Polonii odbyły się pierwsze w Bydgoszczy i w Polsce jazdy motocyklowe po lodzie, w których brali udział żużlowcy Polonii. Startowano na 4 okrążenia w pojedynkę. Najlepszy czas „wykręcił” Mieczysław Połukard. Tzw. lodożużel w Polsce nie chwycił, głównie z uwagi na brak mroźnych zim.

21 lutego 1968 roku w sali Kinoteatru w Bydgoszczy odbyła się uroczysta akademia z udziałem władz województwa i miasta oraz dowództwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego z okazji 50-lecia Armii Radzieckiej.

21 lutego 1976 roku na osiedlu Wyżyny, przy ul. Grzymały-Siedleckiego 20 otwarto pierwszy w Bydgoszczy sklep firmowy Pomorskich Zakładów Drobiarskich „Poldrob”. Cieszył się on ogromnym powodzeniem wśród bydgoszczan.

21 lutego 1989 roku w Bydgoszczy powstało nowe ugrupowanie polityczne „Prawda i Sprawiedliwość”. Akt powstania partii podpisało 15 osób wywodzących się z „Solidarności”.

21 lutego 1993 roku nadana została ze studia znajdującego się na ostatnim piętrze wieżowca Famoru w Bydgoszczy pierwsza nielegalna audycja nowego kanału telewizyjnego TV EX należącego do stacji Polonia 1 Włocha Nicolo Grasso. TV EX nadawała z Bydgoszczy tylko przez dwa lata.

21 lutego 1998 roku tłumy bydgoszczan uczestniczyły w otwarciu największej ówczesnej dyskoteki w mieście „Hysterii” przy ul. Dworcowej 13 usytuowanej w hali dawnych Zakładów Graficznych, gdzie przez wiele lat drukowano lokalną prasę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera