MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura 2024 - tabela. Zobacz wyliczenia netto - tyle ZUS wypłaci na rękę [25.07.2024 r.]

Michał Sierek
ZUS wypłaci we wrześniu czternastą emeryturę. W tym roku świadczenie będzie wynosić 1780,96 zł brutto (tyle, ile minimalna emerytura w 2024). Nie każdy otrzyma świadczenie w pełnej kwocie.Ile na rękę dostaną emeryci? W galerii zamieszczamy wyliczenia brutto i netto dla przykładowych kwot. ▶▶
ZUS wypłaci we wrześniu czternastą emeryturę. W tym roku świadczenie będzie wynosić 1780,96 zł brutto (tyle, ile minimalna emerytura w 2024). Nie każdy otrzyma świadczenie w pełnej kwocie.Ile na rękę dostaną emeryci? W galerii zamieszczamy wyliczenia brutto i netto dla przykładowych kwot. ▶▶ Grafika: Express Bydgoski
Po wakacjach na konta emerytów trafi czternasta emerytura. W sprawie dodatkowego świadczenia podjęto już wszystkie kluczowe decyzje - wiemy jaka będzie jego wysokość. Czternasta emerytura będzie wypłacona razem ze "zwykłą emeryturą". W galerii zamieszczamy wyliczenia netto - sprawdź, jaka "czternastka" będzie Ci przysługiwać i czy dostaniesz świadczenie w całości. Wyliczenia przeprowadził dla nas Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

1780,96 zł brutto wyniesie czternasta emerytura w 2024 roku. Decyzję dotyczącą wysokości "czternastki" w tym roku rząd podjął podczas majowego posiedzenia. Zdecydowano również, że świadczenie zostanie wypłacone - tak jak w ubiegłym roku - we wrześniu.

- Czternastkę otrzyma około 8,9 miliona emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości, a 2,5 mln w wysokości niższej - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Czternasta emerytura 2024 - TABELA

"Czternastka" - w przeciwieństwie do "trzynastki" - nie trafi w całości na konta wszystkich emerytów. 14. emerytura w całości będzie wypłacona osobom, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 brutto. Od tej kwoty, świadczenie będzie pomniejszane. Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść 50 złotych, aby świadczenie przysługiwało. Poniżej tej kwoty ZUS nie będzie wypłacał już pieniędzy.

Osoby, które otrzymują minimalną emeryturę podstawową (1780,96 zł brutto) dostaną we wrześniu 1492,67 zł netto czternastki. Jak będą wyglądały kwoty czternastek dla osób, które otrzymują wyższe świadczenia? O wyliczenia poprosiliśmy Krystynę Michałek, regionalną rzeczniczkę prasową ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. Wyliczenia zamieszczamy w naszej galerii:

  • Warto wiedzieć: Wyliczenia w tabeli uwzględniają pomniejszenie czternastki według zasady złotówka za złotówkę oraz pomniejszenie świadczenia o zaliczkę na podatek dochodowy (12 proc.) i składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9 proc.)

Kwota czternastej emerytury w 2024. Jakie są zasady?

Kwestię czternastej emerytury od 2023 roku reguluje "Ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów". Rząd na jej podstawie ogłosił pod koniec maja wysokość czternastki w 2024 roku oraz termin wypłat.

Wysokość czternastki w oparciu o kwotę najniższej emerytury w danym roku reguluje wspomniana ustawa. W artykule 3. (ust. 6) doprecyzowane zostało jednak, że:

Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, kwotę wyższą niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w ust. 1, stosowaną do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia, mając na względzie sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych.

W tym roku rząd nie zdecydował się na podwyższenie świadczenia i wybrał opcję "minimum", czyli właśnie 1780,96 zł brutto. W 2023 roku decyzja odnośnie wysokości czternastej emerytury zapadła w gorącym okresie kampanii przed wyborami do parlamentu - "czternastka" wyniosła wówczas 2650 złotych brutto.

Co z waloryzacją emerytur w przyszłym roku?

Wiemy już, jak w 2025 roku może wyglądać waloryzacja emerytur. Przypomnijmy, że w marcu 2024 świadczenia zostały zwaloryzowane o 12,12 proc. W przyszłym roku emeryci nie mogą liczyć na dwucyfrową podwyżkę. Wysokość waloryzacji uzależniona jest głównie od inflacji (drugą składową braną pod uwagę przy jej wyliczeniu jest realny wzrost płac). Ponieważ inflacja w ostatnim czasie się obniżyła, to waloryzacja również będzie niższa. Rząd prognozuje, że podwyżka emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 6,78 proc.

  • Warto wiedzieć: prognozowany koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń, które są podwyższane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent, wyniesie w 2025 roku około 28,1 miliarda złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski