Czołgi jak na dłoni. Brytyjski chieftain i amerykańska...

Czołgi jak na dłoni. Brytyjski chieftain i amerykańska haubica M109 to jedyne egzemplarze tego sprzętu w kraju

Wojciech Mąka

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Wkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowejWkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowej

Wkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowej Wkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowej ©Tomasz Czachorowski

Muzeum Wojsk Lądowych jutro po raz pierwszy pokaże wszystkim chętnym swoją filię na Osowej Górze. Filia gotowa jeszcze nie jest, ale jest już co oglądać.
Wkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowejWkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowej

Wkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowej Wkrótce nastąpi otwarcie filii muzeum okręgowego w jednostce wojskowej ©Tomasz Czachorowski

Filia muzeum znajduje się w lasach przy ul. Grunwaldzkiej - tam, gdzie kiedyś znajdowała się jednostka wojskowa nr 1433. W połowie odcinka ul. Grunwaldzkiej, który biegnie przez las, trzeba skręcić na północ w wąską asfaltową drogę. Potem trzeba już jechać cały czas prosto - aż do bramy muzeum.

MWL dysponuje tym terenem i budykami od dłuższego czasu, gromadzi ciężki sprzęt, ale dopiero dziś wszyscy chętni - w godz. 10-14 - będą mogli swobodnie tam wejść.

- W przyszłości na Osowej Górze zamierzamy utworzyć oddział techniki wojskowej MWL, gdzie będzie można zobaczyć eksponowane pojazdy nie tylko statycznie, ale i w ruchu - mówi Przemysław Olszyński z MWL. - Na ul. Czerkaskiej wokół budynku muzeum jest bardzo mało miejsca na eksponowanie ciężkiego sprzętu. Część naszej kolekcji znajduje się na terenie jednostki wojskowej w Czarnem.

Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to będziemy mieli w Bydgoszczy miejsce, gdzie będzie można zobaczyć jeżdżący czołg, wyrzutnię rakiet czy transporter opancerzony.

Jak podkreśla Olszyński, MWL w tym roku pozyskało kilka ciekawych pojazdów. Brytyjski czołg podstawowy chieftain Mk. 11 i amerykańska haubica M 109 to jedyne egzemplarze tego sprzętu w kraju. Obok nich będzie można również zobaczyć potencjalnych przeciwników tych wozów z okresu zimnej wojny, czołg T-72 i haubicę 2S1 „Goździk”. Dodatkowo, z garaży wystawimy kilka innych, sprawnych technicznie pojazdów - zapowiada Olszyński.

Tymczasem Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego przygotowuje się do remontu zabytkowego obiektu przy ul. Gdańskiej 4 oraz jego rozbudowy. Gotowa jest koncepcja, ogłoszono już przetarg na opracowanie dokumentacji budowlanej. Zakładać będzie ona zgodnie z przygotowaną wcześniej koncepcją także rozbudowę budynku. Nowa cześć obiektu ma zostać dobudowana na zapleczu, od wschodniej strony budynku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 40 mln zł.

WARTO WIEDZIEĆ


MWL szuka ochotników

Muzeum Wojsk Lądowych ogłasza rekrutację do grupy wolontariuszy - miłośników techniki wojskowej, którzy będą chcieli poświęcić własny czas na ożywianie zabytków techniki wojskowej. Kontakt dla zainteresowanych: Przemysław Olszyński, Dział Techniki Wojskowej, tel. 601 291 234.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo