Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwonoarmista rozpłynął się we mgle

kb
Jeśli do pomników dodać figury, posągi, obeliski i kamienie memorialne, to zbierze się ponad 50 takich obiektów w naszym mieście.

Jeśli do pomników dodać figury, posągi, obeliski i kamienie memorialne, to zbierze się ponad 50 takich obiektów w naszym mieście.

Osobliwą drogę przeszedł obelisk na placu Wolności, kiedyś zwany pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej, dziś pomnikiem Wolności. Pierwotnie był to obelisk skromny, bo… tymczasowy. Miał go zastąpić gigantyczny pomnik Czerwonoarmisty, zrywającego się do szturmu w rozwianym szynelu. Bydgoszczanom zabrakło jednak na tę figurę… hojności, władzom nie udało się przekonać mieszkańców do zgromadzenia datków w odpowiedniej wysokości. W 1990 roku obelisk przekształcono w pomnik Wolności, otaczając go płytami nawiązującymi do wydarzeń z historii miasta i Polski.

Zaadaptowana do nowych czasów została także nieukończona rzeźba Stanisława Lejkowskiego z 1966 roku, ustawiona w parku przy ul. Markwarta, która pierwotnie zwała się pomnikiem Czynu Społecznego, a teraz upamiętnia Tysiąclecie Państwa Polskiego.

<!** reklama>Choć w ostatnich latach przybyło kilka posągów - Marii Konopnickiej na Szwederowie, Mariana Rejewskiego na ławeczce na Gdańskiej, Andrzeja Szwalbego przy filharmonii, wciąż najbardziej rozpoznawana jest postać Łuczniczki z 1910 roku. I ona doświadczyła na sobie różnicy poglądów, m.in., ubierano ją w bieliznę. Obecne miejsce postoju jest też czwartym z kolei.

Zupełnie nieudaną realizacją okazała się postać Wędrowca naprzeciw hotelu „Pod Orłem”, za to uwagę zwiedzających Bydgoszcz z reguły przykuwa oryginalna sylwetka Przechodzącego przez Rzekę, zawieszonego na linie nad Brdą 1 maja 2004 roku w dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Warto wspomnieć jeszcze o najstarszym posągu w mieście, figurze św. Jana Nepomucena, ustawionej przy katedrze, pochodzącej z I połowy XVIII wieku. Są jeszcze w Bydgoszczy inne figury, związane z kultem religijnym oraz kilkanaście posągów i popiersi znanych kompozytorów ustawionych opodal Filharmonii Pomorskiej, do tego dochodzą popiersia Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa i liczne kamienie memorialne na czele z „Zębem Rulewskiego” przy Urzędzie Wojewódzkim.

Oprócz Czerwonoarmisty, śmiercią naturalną umarły także inne pomysły na pomniki. W 1935 r. np. w dniach żałoby zapowiedziano wzniesienie pomnika Józefa Piłsudskiego na Starym Rynku. Tuż po wojnie planowano realizację pomnika Józefa Stalina, a po 1990 roku - 16. Dywizji Piechoty. Obecnie - jak na razie - poważniejszych pomysłów na nowe monumenty brak. Najbliższe lata przyniosą jednak rekonstrukcję słynnej fontanny Potop w parku Kazimierza Wielkiego, której pierwsze elementy są już gotowe i montowane w pozostałej po oryginale misie.(kb)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!