Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas przyszłość bez gotówki

Maja Piotrowska AIP
Polska Press Grupa
Coraz więcej Polaków wybiera płatności bezgotówkowe – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy eService w ramach kampanii społecznej „Warto Bezgotówkowo''. Aż 70 proc. respondentów uważa, że to najwygodniejszy i najszybszy sposób rozliczania zakupów. Czy pieniądz elektroniczny z czasem wyprze gotówkę?

Upowszechnianie się elektronicznych płatności w administracji publicznej idzie pełną parą. Część policjantów już jest uzbrojonych w terminale, a wkrótce kartą płatniczą będzie można zapłacić w większości urzędach. Szacuję się też, że gotówka kosztuje polską gospodarkę 18,5 mld zł rocznie, czyli niemal 1 proc. PKB. To więcej niż wydatki na szkolnictwo wyższe! Stopniowe zmniejszanie udziału płatności gotówkowych w ogóle transakcji, to jeden z celów Ministerstwa Rozwoju. Dlatego też powstała, objęta honorowym patronatem resortu, kampania społeczna „Warto Bezgotówkowo”.

W portfelach Polaków jest już 38 mln kart, z czego 78 proc to kart zbliżeniowe. Według danych Krajowej Izby Rozliczeniowej roczna wartość przelewów internetowych to już 4,5 bln złotych. Polacy wolą płatności bezgotówkowe (56 proc.) od gotówkowych (31 proc.). W transakcjach elektronicznych cenią innowacyjność i nowoczesność (69 proc.), wygodę (60 proc.) i oszczędność czasu (59 proc.). – Większość Polaków ma konto w banku. Jest to już prawie trzy czwarte naszej populacji. Polacy są w stanie płacić bezgotówkowo i być aktywnymi uczestnikami tego rynku – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjna Polska Press (AIP) przewodniczący koalicji na rzecz obrotu bezgotówkowego i mikropłatności Włodzimierz Kiciński.

Coraz większe zapotrzebowanie na posiadanie terminali płatniczych odczuwają tez przedsiębiorcy. – Sądzimy, że w ciągu najbliższych trzech lat, w oparciu o działania Związku Banków Polskich, sektora finansowego, jak również wsparcia Ministerstwa Rozwoju ilość terminali płatniczych zostanie w Polsce podwojona. Oznacza to, że po tym okresie będziemy mogli skorzystać z około 600 tysięcy nowych terminali – zaznacza w rozmowie z AIP Włodzimierz Kiciński.

W Szwecji od 2009 roku obrót gotówki spadł o 40 proc., z kolei narodowy bank centralny w Danii w 2016 roku zaprzestał drukowania banknotów. W Szwajcarii udział gotówki w obiegu wynosi jedynie 4,5 proc. Wypieranie tradycyjnych form płatności to już globalny trend. Czy zatem też w Polsce będziemy stopniowo odchodzić od gotówki? – Myślę, że to jeszcze trochę potrwa. Udział transakcji bezgotówkowych, biorąc pod uwagę ogół płatności jednak wzrasta – wyjaśnia Kiciński.

Bezgotówkowa rewolucja nie dotknęła jednak wszystkich. Co piąty Polak nie ma konta w banku.– Pewna grupa ludzi jest przyzwyczajona do posiadania gotówki. Mamy tutaj do czynienia z czynnikiem emocjonalnym, traktujemy pieniądze jako coś tradycyjnego. Nie możemy też zapomnieć o studentach, czy uczniach, którzy niekiedy dostają kieszonkowe jedynie w formie tradycyjnej. Myślę, że płatności bezgotówkowe upowszechnią się z czasem.– mówi w rozmowie z AIP psycholog biznesu, eService, Witold Siekierzyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czeka nas przyszłość bez gotówki - Portal i.pl