Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Medicum bierze udział w nowoczesnym programie leczenia cukrzycy

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Katedra edndokrynologii Collegium Medicum kwalifikuje pacjentów do udziału w nowoczesnym programie leczenia cukrzycy typu drugiego.

Katedra endokrynologii Collegium Medicum kwalifikuje pacjentów do udziału w nowoczesnym programie leczenia cukrzycy typu drugiego.

Nowatorski program leczenia cukrzycy typu drugiego kierowany jest do chorych, którzy mają również nadwagę. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem we Włoszech, Austrii, Francji, Niemczech, Japonii, USA, Izraelu i od niedawna także w Polsce.

- Istotą jej jest wszczepienie urządzenia, które pobudza perystaltykę całego przewodu pokarmowego - wyjaśnia dr Agata Bronisz, adiunkt Katedry Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.

Perystaltyka to aktywność motoryczna w przewodzie pokarmowym, która powoduje przesuwanie pokarmu z przełyku aż do jego końcowego odcinka, czyli odbytnicy.

Urządzenie jest niewielkie, przypomina rozrusznik serca. Wszczepia się go pod skórę w okolicy jamy brzusznej. Następnie, metodą endoskopową, wprowadza się 4 elektrody, które przyczepia się do żołądka. Kiedy pacjent zaczyna jeść, czujnik odbiera pierwsze fale perystaltyczne i przesyła informację do urządzenia.

<!** reklama>

- Technika wszczepienia jest mało inwazyjna - uważa dr Agata Bronisz. - Do tej pory w Polsce nie odnotowano żadnych powikłań po przeprowadzeniu tych operacji.

Pobudzenie perystaltyki układu pokarmowego wspomaga redukcję masy ciała.

- Teoretycznie metodę tę można byłoby wykorzystywać tylko do leczenie otyłości. Takie próby na świecie są już wykonywane - tłumaczy dr Agata Bronisz i podkreśla, że w leczeniu cukrzycy typu drugiego zredukowanie masy ciała jest niezwykle ważne.

Do udziału w programie kwalifikuje się osoby z cukrzycą i znaczną nadwagą. Pacjenci powinni znajdować się na takim etapie choroby, gdzie rozważa się wprowadzenie terapii insulinowej z powodu niedostatecznego wyrównania się glikemii. - Ma to wielkie znaczenie, ponieważ insulina pobudza apetyt - tłumaczy dr Agata Bronisz. - Zastosowanie tego hormonu do leczenia osób otyłych utrudnia uzyskanie tego, co w leczeniu cukrzycy typu drugiego jest najważniejsze, czyli zmniejszenia masy ciała.

Jeśli ktoś zechce wziąć udział w programie, powinien zgłosić się do sekretariatu kliniki endokrynologii i diabetologii. Trzeba będzie tam zostawić swoje dane.

- Oddzwonimy do tych osób - zapewnia dr Agata Bronisz. - Przeprowadzimy weryfikację pacjentów, ponieważ nie wszyscy chorzy spełniają kryteria.

Zabiegi wszczepienia urządzenia przeprowadzane są w Warszawie. Pacjent w warszawskim ośrodku przebywa od 2 do 3 dni. Po 7 dniach od daty przeprowadzenia zabiegu musi zgłosić się na kontrolę. Kolejne badania sprawdzające (co 6 tygodni) wykonywane są w bydgoskiej klinice.

Warto dodać, że w wyniku funkcjonowania urządzenia chorzy mogą stracić nawet do 40 kg masy ciała. - Zaplanowana przez nas obserwacja pacjenta potrwa przez rok - mówi dr Agata Bronisz. - Po tym okresie, jeśli chory zechce, będzie mógł nadal użytkować to urządzenie.

Każdy uczestnik programu ma też prawo do wycofania się z niego w dowolnym momencie realizacji.


Dla chętnych

Gdzie się zgłosić, żeby wziąć udział w badaniu?

Osoby chore na cukrzycę drugiego stopnia z nadwagą powinny skontaktować się z sekretariatem Katedry Endokrynologii i Diabetologii CM.

nr tel.: 52 585 42 40, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Jurasza


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!