Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciągle pozostają w naszej pamięci

Jerzy Drozdowski
Mijający rok, niestety, kilka razy pogrążył nas w smutku i żalu. Swoje pracowite życie zakończyło bowiem kilka osób, szczególnie zasłużonych dla sportu w naszym regionie.

Mijający rok, niestety, kilka razy pogrążył nas w smutku i żalu. Swoje pracowite życie zakończyło bowiem kilka osób, szczególnie zasłużonych dla sportu w naszym regionie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 36733" sub="25 października 2005 roku Teresa Ciepła z rąk ówczesnego wojewody kujawsko-pomorskiego, Romualda Kosieniaka, otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski">Nie ma już wśród nas znakomitej sportsmenki, zasłużonego dziennikarza, uznanych działaczy i trenerów. I tym razem pochylamy głowy nad ich mogiłami, a czytelnikom przypominamy Ich sylwetki.

Jerzy Stroiński

Jerzy Stroiński zmarł 22 października 2006 r. w Bydgoszczy. Miał 75 lat. Pracę zawodową rozpoczął w latach pięćdziesiątych w bydgoskim oddziale „Tygodnika Powszechnego”, niebawem zatrudniony został w „Gazecie Pomorskiej”, by po kilku kolejnych związać się na stałe z „Dziennikiem Wieczonym”. Do chwili przejścia na emeryturę kierował działem sportowym. Jerzy był cenionym społecznikiem, a swój czas poza pracą zawodową, poświęcał także na realizację wielu cennych pomysłów. Do dziś, organizowane są przez „Gazetę Pomorską”, a cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem, turnieje dla młodzieży szkolnej - „Biały Miś” i „Brązowy Miś”. Turnieje piłkarskie „dzikich drużyn”, to było również ukochane „dziecko” Jerzego.

Pomysłem Jerzego Stroińskiego były ponadto olimpiady sportowców wiejskich, których honorowymi gośćmi byli ambasadorowie kilku państw.

<!** reklama left>Wielkim powodzeniem cieszyła się kolejna inicjatywa J. Stroińskiego - „Plebiscyt na najlepszego sportowca województwa bydgoskiego”. Do redakcji „Dziennika Wieczornego” napływały co roku tysiące kuponów z całego regionu, a finał plebiscytu rozgrywał się w hotelu „Pod Orłem”.

Za zasługi w pracy zawodowej i społecznej J. Stroiński uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Wśród wielu innych wyróżnień są także tytuł Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej oraz medale i odznaki wielu klubów i związków sportowych.

Karol Paszkiewicz

Karol Paszkiewicz (lat 68) zmarł 3 sierpnia 2006 r. Wybitny działacz sportowy, wieloletni trener gimnastyki sportowej, profesjonalny organizator sportu dzieci i młodzieży.

Z sekcją Zawiszy związany był od roku 1958. Przygodę ze sportem rozpoczął jako zawodnik sekcji gimnastycznej, zdobywając wiele medali mistrzostw Polski i Wojska Polskiego. Po zakończeniu kariery zawodniczej i studiów, rozpoczął pracę w WKS Zawisza. W roku 1978 był jednym z inicjatorów powołania klas sportowych w gimnastyce i akrobatyce sportowej w Szkole Podstawowej nr 15, gdzie następnie przez ponad 20 lat był zastępcą dyrektora. Był wzorem szlachetnego i dobrodusznego człowieka, godnym naśladowania.

Za swoje dokonania odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Edukacji Narodowej, posiadał tytuł Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej.

Teresa Ciepła

Teresa Ciepła zmarła 8 marca 2006 w wieku 69 lat. Znakomita lekkoatletka bydgoskiego Zawiszy i reprezentacji Polski. Złota medalistka olimpijska i rekordzistka świata w biegu sztafetowym 4x100 m (Tokio 1964, wicemistrzyni olimpiady w Tokio na 80 m ppł., zdobywczyni brązowego medalu w sztafecie 4x100 m (Rzym, 1960). Medalistka mistrzostw Europy - złoto na 80 m ppł. i w sztafecie 4x100 m, rekord Europy (Belgrad, 1962), oraz brązowy medal w biegu na 80 m ppł., 20-krotna rekordzistka Polski.

W 1962 roku uznana najlepszym polskim sportowcem w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. W 1995 r. w plebiscycie „Expressu” uhonorowana tytułem najlepszego sportowca Bydgoszczy 75-lecia. Za wybitne zasługi odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Obywatel Bydgoszczy.

Józef Łukomski

<!** Image 3 align=right alt="Image 36733" sub="Józef Łukomski był nauczycielem i trenerem. Swoje życie zawodowe poświęcił niepełnosprawnym sportowcom.">Józef Łukomski zmarł 12 listopada 2005 r. w Bydgoszczy. Miał 70 lat. Prawie pół wieku aktywnie pracował jako trener oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Szczególnie zaangażowany był w pracę ze sportowcami niepełnosprawnymi w Astorii. Wielu im pomógł pokonać ułomności i słabości, znaleźć sens i radość życia.

Wśród Jego wychowanków znajdują się medaliści prestiżowych zawodów, w kilku dyscyplinach sportowych, m.in. podnoszeniu ciężarów, lekkiej atletyce, tenisie stołowym, pływaniu. Praca J. Łukomskiego znalazła uznanie sportowych władz. W 1992 r. w nagrodę za swoją pracę wyjechał na paraolimpiadę w Barcelonie, gdzie Jego wychowanek Krzysztof Pałubicki zdobył złoty medal. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Edward Fischer

Edward Fischer zmarł 28 października 2005 r. w Bydgoszczy. Miał 69 lat. Od drugiej połowy lat pięćdziesiątych związał się trwale z siatkówką, gdy występował w drugoligowym Gryfie Toruń. Po zakończeniu kariery na przełomie lat 60. i 70. poświęcił się działalności sędziowskiej, zyskując szybko autorytet. Charakter i umiejętności doprowadziły Edwarda Fischera do najwyższego stopnia - sędziego klasy państwowej. Był jednym ze współzałożycieli (1975 r.) Okręgowego Związku Siatkówki w Bydgoszczy, zasiadając nieprzerwanie w jego władzach, był m.in. szefem wydziału sędziowskiego. Uhonorowany Złotą Odznaką PZPS i tytułem Honorowy Sędzia PZPS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!