Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą postawić pomnik. Komu? Słynnemu warszawiakowi

Piotr Schutta
Dariusz Bloch
Warszawiak Władysław Bartoszewski ma mieć swoją ławkę w centrum Bydgoszczy. Konkretnie na Wyspie Młyńskiej. Chce tego Ster Na Demokrację.

Ma być to symboliczna ławka z figurą siedzącego profesora Władysława Bartoszewskiego (zmarłego dwa lata temu polityka, dyplomaty, społecznika).

Podobna do tej, na której w parku Kazimierza Wielkiego przycupnął prof. Zygmunt Mackiewicz.
Jest to inicjatywa bydgoszczan ze stowarzyszenia Ster Na Demokrację. Miesiąc temu zawiązali oni Komitet Społeczny Budowy „Ławeczki prof. Władysława Bartoszewskiego”. Chcą ją umieścić na Wyspie Młyńskiej.

Warto być uczciwym

Wkrótce ma się rozpocząć zbiórka pieniędzy. Ze wstępnych szacunków wynika, że potrzeba będzie około 100 tysięcy złotych. Tyle mniej więcej, ile kosztowała ławka upamiętniająca postać słynnego kryptologa Mariana Rejewskiego, ulokowana u zbiegu ul. Śniadeckich i Gdańskiej.

- Jestem optymistką, dlatego mam nadzieję, że uda nam się postawić ławeczkę pana profesora jeszcze w tym roku 
- powiedziała naszemu reporterowi Danuta Matusik z zarządu Steru Na Demokrację.

Jest jedną z jedenastu osób, które zawiązały społeczny komitet.

Pomysł postawienia ławeczki przypominającej postać profesora Władysława Bartoszewskiego osadzony jest w szerszym kontekście. „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto” 
-przytaczają słowa profesora społecznicy z SND i namawiają, by praktykować je w codziennych relacjach międzyludzkich.

Tłumaczą to w specjalnym „Memoriale” na stronie internetowej stowarzyszenia: „... Zważywszy na coraz bardziej powszechny deficyt przyzwoitości, połączony z nadmiarem obłudy, fałszu, hipokryzji i populizmu, wzywamy wszystkich, (...) aby podobnie jak nasi dziadowie i ojcowie, walcząc o transformację ustrojową, stworzyli społeczny front ludzi przyzwoitych”.

- Tą ławeczką chcemy uszanować pamięć o człowieku, który przez całe życie pomagał innym. Myślimy o zorganizowaniu cyklu debat poświęconych uniwersalnym wartościom. Chodzi o to, że w życiu zawsze warto zachować się przyzwoicie. Zwłaszcza wtedy, gdy nie wiadomo co zrobić 
- mówi Danuta Matusik.

Jak usłyszeliśmy w ratuszu, w ostatnim czasie obserwuje się wysyp podobnych inicjatyw w mieście. Prócz ławeczki Bartoszewskiego w Bydgoszczy mają pojawić się dwa nowe pomniki: Żołnierzy Wyklętych oraz Marszałka Piłsudskiego. W grudniu 2016 przed kościołem Św. Mateusza stanęła prawie dwumetrowa postać Jana Pawła II z brązu, ufundowana przez jedną z rodzin z parafii. W minioną niedzielę figurę poświęcił abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Taka mała architektura

Ławeczkowy komitet zgłosił do MSWiA chęć zorganizowania zbiórki publicznej. Wystarczyło wypełnić formularz i dołączyć akt założycielski komitetu podpisany przez co najmniej trzy osoby. Trzeba będzie również zgłosić ławkę w wydziale administracji budowlanej ratusza, z projektem i lokalizacją. Wniosek trafi też po opinię do biura konserwatora zabytków.

- Bardziej złożona procedura dotyczy pomników, gdzie potrzebna jest uchwała rady miasta i pozwolenie na budowę. Ławeczka to element małej architektury - wyjaśnia Halina Piechocka-Lipka, główny specjalista w biurze konserwatora zabytków Urzędu Miasta Bydgoszczy. W mieście mamy około 300 miejsc upamiętnień, w tym tylko 2 monumentalne pomniki: Walki i Męczeństwa oraz Kazimierza Wielkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!