Całe życie dla rodzinnego miasta

Całe życie dla rodzinnego miasta

Kamila Czechowska

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Całe życie dla rodzinnego miasta
Zenon Erdmann, harcerz, samorządowiec, filatelista, założyciel Muzeum Ziemi Szubińskiej, urodził się 17 listopada 1918 roku.
Całe życie dla rodzinnego miasta

Zenon Erdmann, harcerz, samorządowiec, filatelista, założyciel Muzeum Ziemi Szubińskiej, urodził się 17 listopada 1918 roku.


Po ukończeniu Szkoły Powszechnej im. Władysława Jagiełły w Szubinie, kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum Humanistycznym w Bydgoszczy. Po maturze w 1937 r. - ponieważ rodziny nie było stać na jego dalszą edukację - podjął pracę w Urzędzie Skarbowym w Szubinie, a potem w miejscowym wydziale powiatowym. Dopiero po wojnie, studiując zaocznie, skończył w 1949 r. Wyższą Szkołę Nauk Administracyjnych w Łodzi.


W 1928 roku wstąpił do 2.

Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego, był członkiem powstałej w czasie powstania wielkopolskiego 1. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, a w 1939 r. zastępcą komendanta harcerskiego pogotowia wojennego w Szubinie. W czasie okupacji pracował jako robotnik i przyuczony blacharz, kierował grupą konspiracyjną Szarych Szeregów w Szubinie. Jego rodzina w tym czasie oparła się wpisaniu na niemiecką listę narodowościową.


Po wojnie wrócił do pracy w samorządzie powiatowym i miejskim w Szubinie. Przez całe życie działał społecznie w harcerstwie Stanął na czele pierwszej utworzonej po wojnie drużyny, był komendantem Hufca Szubin. Dzięki jego staraniom, w latach 1963-1964 przy ul. Winnica na bazie dawnej bożnicy żydowskiej powstał Dom Harcerza.


Przez 30 lat był organizatorem i opiekunem izby pamięci przy Domu Harcerza. Opieka nad izbą i działalność w Kujawsko-Pałuckim Towarzystwie Kulturalnym zaowocowały publikacjami dotyczącymi historii regionu. Formuła izb pamięci w latach 90. zaczynała przeżywać kryzys, wiele przestało istnieć, a zgromadzone w nich zbiory często przepadały bez wieści. Zenon Erdmann nie chciał by taki los spotkał izbę szubińską i podjął starania o przekształcenie Izby Pamięci Narodowej w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Uchwałą Rady Miejskiej powołano je 1 stycznia 1993 r. Kustoszem został Zenon Erdmann.


Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń, między innymi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Zwycięstwa i Wolności, Złoty Krzyż za Zasługi dla ZHP z rozetą i mieczami , medale za zasługi dla Szubina, Kcyni i województwa bydgoskiego, Krzyż Armii Krajowej. Zenon Erdmann zmarł 8 marca 2002 roku. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Szubinie. 10 listopada 2003 roku nadano jego imię muzeum.


Autorka jest dyrektorem Muzeum Ziemi Szubińskiej.


Zenon Erdmann urodził się w 1918 roku. Był założycielem Muzeum Ziemi Szubińskiej, jego pierwszym kustoszem. Zmarł w 2002 roku. Od 2003 roku placówka nosi jego imię.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo