Były prezes Portu Lotniczego został honorowym konsulem...

Były prezes Portu Lotniczego został honorowym konsulem Austrii w Bydgoszczy

red

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Krzysztof WojtkowiakKrzysztof Wojtkowiak

Krzysztof Wojtkowiak Krzysztof Wojtkowiak ©Dariusz Bloch

- W zeszłym roku obroty handlowe między Polską a Austrią przekroczyły 6 miliardów euro i mamy nadzieję, że sieć konsulatów w obu krajach ten wynik jeszcze polepszy - mówił Radosław Sikorski.
Krzysztof WojtkowiakKrzysztof Wojtkowiak

Krzysztof Wojtkowiak Krzysztof Wojtkowiak ©Dariusz Bloch

Wczoraj w Bydgoszczy ministrowie spraw zagranicznych - Polski, Radosław Sikorski i Austrii, Sebastian Kurz otworzyli uroczyście Konsulat Honorowy Republiki Austrii.
Honorowym konsulem został dobrze znany w Bydgoszczy Krzysztof Wojtkowiak, a siedziba konsulatu mieścić się będzie przy alei Mickiewicza.

- Dwustronne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Austrii odbywamy jednocześnie z otwarciem kolejnego, szóstego już konsulatu honorowego Austrii w Polsce, tym razem w moim rodzinnym mieście, Bydgoszczy - mówił na otwarciu Radosław Sikorski. - To dobra wiadomość dla Bydgoszczy, ale dzisiejszy dzień upływa pod znakiem tragedii na Ukrainie (więcej opinii ministrów na temat sytuacji na Ukrainie str. 3).

- W zeszłym roku obroty handlowe między Polską a Austrią przekroczyły 6 miliardów euro i mamy nadzieję, że sieć konsulatów w obu krajach ten wynik jeszcze polepszy.
Dlatego w geście wzajemności 30 września Polska otworzy swój konsulat honorowy w Linzu - zadeklarował Radosław Sikorski.

- Szanowny panie ministrze, drogi Radku, cieszę się, że mogę złożyć wizytę w Polsce - dyplomatycznie zaczął Sebastian Kurz. - Związki pomiędzy naszymi krajami są bardzo ścisłe, mamy bogatą tradycję kontaktów historycznych, kulturalnych, gospodarczych. 50 tysięcy osób w Austrii ma polskie korzenie, a w województwie kujawsko-pomorskim działa 16 austriackich firm. Chcemy rozbudowywać relację między Polską a Austrią, stąd cieszy mnie, że mamy 6 konsulatów i jeden z nich mogliśmy otworzyć także w Bydgoszczy.

Austriacki dyplomata nie krył radości ze spotkania z polskim ministrem. Tym bardziej, że ten zaprosił go - co spotyka tylko bliskich ministrowi polityków - do swojego dworku w podbydgoskim Chobielinie.

- To dla mnie zaszczyt, że otwieramy razem konsulat i że możemy też razem zjeść lunch i znajdziemy czas na prywatne spotkanie w twoim domu. Dopiero od 6 miesięcy jestem ministrem spraw zagranicznych Austrii, więc tym bardziej cieszę się, że mogę być gościem tak doświadczonego i charyzmatycznego polityka, jakim jesteś - komplementował starszego kolegę Sebastian Kurz.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie lubię gąsiora (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy zadufany w sobie marszałek toruński przeprosił p. Konsula ,za wypowiadane kłamstwa?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pilot (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Może on wpłynie na likwidatora Lotniska Całbeckiego i uratuje rujnowane przez ekipę zTorunia Całbecki Lenc LBydgoskie Lotnisko

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo