Bydgoszcz szykuje kąpieliska dla mieszkańców. Plaża w mieście – powstaną aż trzy nowe otwarte kąpieliska na świeżym powietrzu

Materiał informacyjny APRO Investment Sp. z o.o.
Na nowej plaży przewidziano rozbudowaną strefę gastronomiczną
Już niedługo lato w mieście zyska zupełnie nowy wymiar. Bydgoszcz planuje budowę aż trzech otwartych kąpielisk – w Parku Centralnym, nad Balatonem i przy świeżo wyremontowanym basenie Astorii. Zobacz, jak będą wyglądały nowe miejskie plaże!

O otwartych kąpieliskach mówiło się w Bydgoszczy już od dobrych paru lat. Nic dziwnego – zapotrzebowanie jest spore. Teraz, żeby spędzić latem trochę czasu na plaży, musimy jechać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów – na przykład do Borówna, nad Zalew Koronowski albo jezioro Wąsoskie. Po wybudowaniu nowych kąpielisk będziemy mieć znacznie więcej opcji – i to na wyciągnięcie dłoni.

Budowa otwartego kąpieliska to powtarzający się postulat mieszkańcówpowiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – To również powrót do rozwiązań, które były wyjątkowo popularne kilkadziesiąt lat temu. Korzystając z nowych technologii, możemy ponownie stworzyć takie miejsca rekreacji, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa. To kolejny element naszej strategii zwracania się ku wodzie

.

Kąpielisko w Bydgoszczy. Powrót nad Balaton – plaża na Bartodziejach

Pierwsze kąpielisko w Bydgoszczy ma powstać na Bartodziejach, nad brzegiem Balatonu – czyli w miejscu, w którym Bydgoszczanie plażowali w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zostanie ulokowane od południa, przy szkółce żeglarskiej. Ta zaś doczeka się gruntownej rewitalizacji. Znajdzie się w niej miejsce na całoroczną kawiarnię lub restaurację, szatnie, łazienki i mikromagazyny, służące do przechowywania na przykład kajaków czy desek surfingowych.

Na samej plaży przewidziano całoroczne parasole przeciwsłoneczne, mały amfiteatr z siedziskami, leżankę siatkową oraz drewniane tarasy. Całość nada się świetnie nie tylko do odpoczynku, ale też do organizacji wydarzeń kulturalnych, koncertów i rodzinnych imprez na świeżym powietrzu.

apro

Tak będzie wyglądało kąpielisko nad Balatonem

Na bydgoskim kąpielisku możemy się również spodziewać:

 • wydzielonej płytszej strefy dla dzieci,
 • głębszej strefy dla zaprawionych pływaków,
 • parku wodnego z tryskaczami,
 • stanowiska dla ratownika, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem plażowiczów.

Szacowany koszt inwestycji to około 4,5 mln zł.

Kąpielisko w Bydgoszczy. Nowy staw w Parku Centralnym

Drugie miejskie kąpielisko w Bydgoszczy zaplanowano w Parku Centralnym – przy brzegu nowego stawu, który powstanie specjalnie w tym celu. Pomysł jest unikatowy w skali kraju. Zakłada wybudowanie sztucznego zbiornika wodnego o powierzchni 3000 metrów kwadratowych, a następnie połączenie go z Brdą za pomocą systemu kanałów zasilających i odprowadzających wodę. Staw zostanie umiejscowiony pomiędzy halą Areny Bydgoszcz a przepływającym przez Park Centralny strumieniem.

Dookoła niego powstaną plaże – piaszczysta i trawiasta, ta druga z nasadzeniami roślinnymi, które dalej przejdą w zagajnik, w zamierzeniu siedlisko ptactwa wodnego i innych zwierząt. Projekt przewiduje wybudowanie trzech pomostów, w tym jednego wielopoziomowego, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Za plażami znajdzie się również miejsce między innymi na:

 • strefę wypoczynkową (z hamakami i siatkowymi siedziskami),
 • skarpę rekreacyjną z ławkami,
 • strefę gastronomiczną z foodtruckami,
 • stanowisko ratownika,
 • siedzibę WOPR,
 • zewnętrzne przebieralnie,
 • toalety,
 • ścieżkę rowerową.

Inwestycję oszacowano na 9,5 mln zł.

Trzecia bydgoska plaża – rozbudowa Astorii

Niedawno zakończony remont basenu to nie koniec rewitalizacji kompleksu Astorii. Drugi etap prac obejmie stworzenie zewnętrznego terenu rekreacyjnego z czterema strefami wypoczynku:

 • W pierwszej – najbliższej samej Astorii – zaplanowano budowę dwóch basenów (kolejno o wymiarach 25x15 metrów oraz 15x15 metrów), szatni i punktów gastronomicznych.
 • W drugiej znajdzie się strefa rekreacji wodnej i zabaw dla najmłodszych, w tym specjalny płytki basen dla dzieci do piątego roku życia, wodotryski, zjeżdżalnie i rwąca rzeka.
 • W trzeciej – plaża, boiska i natryski schładzające.
 • W czwartej – najbliżej ul. Unii Lubelskiej – plac zabaw, park linowy dla dzieci, strefa parkouru, siłownia na świeżym powietrzu, urządzenia do ćwiczenia jogi i fitness.

Częścią inwestycji będzie też poprawa komunikacji wokół Astorii – uruchomienie nowych przystanków w okolicach ulic Królowej Jadwigi, Rejtana oraz Unii Lubelskiej, stworzenie nowych miejsc parkingowych i budowa kolejnej stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego.

Kiedy możemy spodziewać się otwarcia nowych miejskich plaż miejskich w Bydgoszczy?

Które projekty zostaną realizowane w pierwszej kolejności? Wiele zależy od wyników konsultacji społecznych. Ze względu na zmniejszenie budżetu miasta – co częściowo wynika z pandemii, a częściowo z rządowych decyzji i ograniczenia dotacji – wszystkie inwestycje muszą być finansowane przede wszystkim ze środków własnych. O tym, jak je najlepiej rozdysponować, miasto chce decydować wspólnie z bydgoszczanami.