Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Rehabilitacja jest bardzo potrzebna, ale odpływa wraz z setkami litrów wody

Redakcja
Thinkstock
- Zaproponowano dofinansowanie aparatu, który zużywa od jednego do pięciu litrów wody na minutę. Nie stać mnie na płacenie tysiąca złotych miesięcznie - mówi matka niepełnosprawnego dziecka. - Takie mamy możliwości finansowe - mówią w MOPS.

[break]
W styczniu tego roku pani Anna złożyła w Dziale Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPS wniosek o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zakupu urządzenia do masażu Aquavibron dla swojego syna. Dziecko choruje na achondroplazję, genetyczną chorobę, objawiającą się karłowatością. - Na tę chorobę nie ma lekarstwa, jedyną metodą jest rehabilitacja - mówi pana Anna.

Cena z księżyca?

Przyrząd do masażu jest niewątpliwie urządzeniem drogim. Kosztuje bowiem 5500 złotych, ale jego zalety, szczególnie przy tak intensywnej rehabilitacji, jakiej musi poddawać się jej syn, są ogromne. Przede wszystkim urządzenie wykorzystuje zamknięty obieg wody, co zapewnia niezależność od sieci wodociągowej. Specjalna pompa zasilana z sieci utrzymuje stałe ciśnienie wody w obiegu, pojemność zbiornika wynosi 10 litrów. Przyrząd jest ekologiczny, bo nie wytwarza ścieków. Regulatory pozwalają, w razie potrzeby, na zmniejszenie intensywności masażu. To, co ważne do korzystania w warunkach domowych, urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i mobilnością. - Korzystanie z tego przyrządu to duża oszczędność, przede wszystkim wody - mówi pani Anna.

Tego rodzaju sprzęt stosuje się, między innymi, w szpitalu dziecięcym.

Na chorobę, na którą cierpi mój syn, nie ma lekarstwa, jedyną metodą jest rehabilitacja. - pani Anna

- Już na początku, kiedy składałam wniosek, usłyszałam, że cenę chyba wzięłam z księżyca. Rzeczywiście, jest to drogie urządzenie, ale bardzo potrzebne - tłumaczy pani Anna. - Wniosek został odrzucony, a w zamian miał zostać sfinansowany zakup aparatu do masażu wibracyjnego. Ten przyrząd kosztuje około 680 złotych.

Problem polega na tym, że aparat trzeba podłączyć do bieżącej wody, a jej zużycie, w zależności intensywności masażu, jest bardzo duże. Wynosi od jednego do pięciu litrów wody na minutę. - Nie stać mnie na to, aby miesięcznie płacić za wodę tysiąc złotych albo więcej. Kto zwróci mi za to pieniądze? - pyta pani Anna.

Od decyzji PFRON złożyła odwołanie, ale na ponowne rozpatrzenie wniosku będzie musiała poczekać.

Takie są możliwości finansowe

- Odwołanie zostanie rozpatrzone w trybie skargowym i odpowiedź wraz z uzasadnieniem zostanie tej pani przesłana - mówi Wiesław Wiśniewski z działu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, gdzie trafiają wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Komisja rozpatrująca wnioski, jak dodaje Wiesław Wiśniewski, zwykle ma bardzo trudne zadanie. - Z jednej strony, mamy do czynienia z życzeniami osób, które potrzebują tego sprzętu, z drugiej, mamy określone możliwości finansowe i nie wszystkie życzenia możemy spełnić. To jest, niestety, ten dylemat. Nasz budżet nie jest z gumy. Decyzja o przyznaniu dofinansowania na zakup drogiego urządzenia dla jednej osoby, może spowodować, że zabraknie pieniędzy dla kogoś innego. To również trzeba brać pod uwagę i każdy musi już sam rozstrzygnąć, czy jest potrzebne takie, a nie inne, tańsze urządzenie. W tym konkretnym przypadku na pewno uwzględnione zostaną wszystkie dokumenty i opinie uzasadniające konieczność zakupu tego przyrządu - stwierdza Wiesław Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!