Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

#Bydgoszcz jakiej nie znamy. Co kryje się za murami bydgoskich bibliotek?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Wewnątrz murów bydgoskich bibliotek warto się rozejrzeć. Znaleźć w nich możemy prawdziwe "smaczki".
Wewnątrz murów bydgoskich bibliotek warto się rozejrzeć. Znaleźć w nich możemy prawdziwe "smaczki". Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoskie książnice kryją w sobie znacznie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Oprócz tego, że są prawdziwymi skarbnicami wiedzy, mają bogatą historię, cenne - nie tylko pod względem materialnym - woluminy i tematyczne segmenty, które zainteresują każdego pożeracza książkowych (i nie tylko) kolekcji.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Najstarszą w Bydgoszczy biblioteką jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy, która działa od 1 października 1903 r. W okresie międzywojennym w jej murach swoją siedzibę miały różne towarzystwa naukowe. Tutaj też mieściła się redakcja „Przeglądu Bydgoskiego” (1933-1938).

Najstarsza kolekcja w Bydgoszczy

Pierwszym polskim dyrektorem instytucji został dr Witold Bełza (1920 r.). Zbiory biblioteki wzbogaciły się wówczas o rękopisy z kolekcji Kazimierza Kierskiego (670 jednostek zawierających 435 dokumentów królewskich), a także cenną, istniejącą od końca XV w. kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich.

- Poklasztorna biblioteka to najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów. Jego początki sięgają schyłku XV wieku. W 1907 roku proboszcz Fary, ks. Józef Jagalski przekazał książki Bibliotece, gdzie przechowuje się je do dziś jako odrębną kolekcję - opowiada Marcin Karnowski z Działu Promocji WiMBP.

Zabytkowy księgozbiór składa się z 1374 woluminów, które zawierają 1555 dzieł, m.in. 25 wydań Biblii, w tym dziewięć XV-wiecznych, księgi liturgiczne, zbiory kazań i żywotów świętych, a także dzieła reformacyjne oraz kontrreformacyjne. Chlubą biblioteki są inkunabuły - druki wydane do końca 1500 roku. W zbiorze bernardynów jest ich 97.

Łącznie na księgozbiór instytucji składają się 869 133 woluminy.

Z piwnicy do nowoczesnego gmachu

Kolejną książnicą, o której warto wspomnieć jest Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. To druga w mieście instytucja, która może pochwalić się największym zbiorem. Dziś znajduje się tu blisko 800 tys. woluminów. Wśród nich nie brakuje cennych kolekcji specjalnych, jak: inkunabuły, stare druki, zbiory kartograficzne, graficzne oraz rękopiśmienne.

Jak opowiada Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy uczelni, początki funkcjonowania biblioteki były trudne, wypożyczalnia mieściła się w jednej z sal w budynku głównym, magazyny w piwnicach budynku przy ul. J. K. Chodkiewicza 30. Była to tymczasowa siedziba, nieprzystosowana do potrzeb i funkcji biblioteki. Wraz z rozwojem uczelni przybywało studentów, bibliotece - czytelników, a księgozbiór stale się powiększał.

- 27 kwietnia 2010 podpisano umowę o dofinansowanie ze środków unijnych budowy nowego gmachu biblioteki UKW przy ul. K. Szymanowskiego 3. Działalność w nowym budynku biblioteka UKW rozpoczęła 1 października 2013 roku - mówi Tomasz Zieliński.

Bydgoski księgozbiór dla adeptów medycyny

Najmłodszą tego typu placówką w Polsce jest Biblioteka Główna Akademii Medycznej w Bydgoszczy (obecnie Biblioteka Medyczna Collegium Medicum UMK). Formalnie powstała w 1984 r., chociaż jako filia Biblioteki Głównej Akademii Medycznej w Gdańsku, z siedzibą w Bydgoszczy, funkcjonowała już od 1975 r. W początkach istnienia pracowało w niej zaledwie 5 osób, mieściła się na powierzchni 400 m kw. Dziś liczy 1150 m kw.

Co ciekawe, już w 1989 roku instytucja była już w pełni skomputeryzowaną biblioteką naukową. Jako pierwsza w kraju rozpoczęła eksploatację największej światowej bazy biomedycznej Medline i jako jedna z pierwszych bibliotek zyskała dostęp do Internetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo