Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowych Obozów Internowania [zdjęcia]

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10 na skwerze u zbiegu ulic Dwernickiego i Sułkowskiego w Bydgoszczy, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym utworzenie Wojskowych Obozów Internowania.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10 na skwerze u zbiegu ulic Dwernickiego i Sułkowskiego w Bydgoszczy, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym utworzenie Wojskowych Obozów Internowania. Dariusz Bloch
W czwartek 3 listopada w Bydgoszczy odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą utworzenia Wojskowych Obozów Internowania. W piątek obchody zaplanowano w Chełmnie.

Zobacz wideo z drona: Rozbiórka starego wiaduktu na Armii Krajowej w Bydgoszczy

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10 na skwerze u zbiegu ulic Dwernickiego i Sułkowskiego w Bydgoszczy. Tu delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym utworzenie Wojskowych Obozów Internowania.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestnicy przejechali do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 odbyła się konferencja naukowa pt. „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”. Przez kilka godzin rozmawiano i dyskutowano na temat genezy WOI i ich funkcjonowania w stanie wojennym. Udział w konferencji wziął wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wojskowe Obozy Internowania zostały utworzone jesienią 1982 roku. Były formą represji wobec osób związanych z Solidarnością, których tam przetrzymywano, dręczono i prześladowano. Do trzynastu obozów trafiło ponad 1700 opozycjonistów. W Chełmnie od 5 listopada 1982 roku do 16 lutego 1983 r. internowano 304 osoby m.in. ze Szczecina, Gdańska, Łodzi i Bydgoszczy. Od 2008 r. działa Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”, które dba o to, aby pamięć o osobach, które miały zostać skazane na zapomnienie, wciąż była żywa.

W piątek 4 listopada o godzinie 11:00 w Chełmnie odbędzie się msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej pod przewodnictwem ordynariusza polowego Wojska Polskiego, biskupa Wiesława Lechowicza. Po niej w planie uroczystości znajduje się przemarsz pod pomnik Wdzięczności i Solidarności w parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera, pod którym o 12:30 złożone zostaną kwiaty.

Na zakończenie obchodów goście zaproszeni są do kina Rondo przy ul. Dworcowej 23, gdzie po godzinie 13 wręczone zostaną odznaczenia państwowe. Przy okazji przyznane zostaną nagrody zwycięzcom w konkursie szkół pt. „Obóz internowania a nie wojsko”. W planie uroczystości przewidziano również występy artystyczne młodzieży szkół chełmińskich oraz projekcję filmu „Labirynt”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo