Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunt i wykluczenie w bwa. Można tam obejrzeć dwie ciekawe wystawy

Redakcja
Autorką wystawy „Projektowanie sprzeciwu” jest Jolanta Wdowczyk. Artystka za pomocą takich form jak plakat i grafika chce wyrazić bunt
Autorką wystawy „Projektowanie sprzeciwu” jest Jolanta Wdowczyk. Artystka za pomocą takich form jak plakat i grafika chce wyrazić bunt Nadesłane
Galeria Miejska bwa zaprasza na wystawę prac Jolanty Wdowczyk - zaangażowanej artystki, której celem jest uwrażliwienie na podłości tego świata. Jej narzędziem jest plakat i tkanina.

Bydgoszcz będzie pierwszym miastem, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa prac składających się na cały czas rozbudowywany przez artystkę zbiór „Projektowanie sprzeciwu”. Cechą charakterystyczna prac Wdowczyk jest wielki format oraz zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne. Dzieła artystki krzyczą wręcz o problemach współczesnego świata, które dotyczyć mogą każdego z nas. - Są artyści estetyzujący i walczący. Należę do tych drugich - mówi Jolanta Wdowczyk. - Moje plakaty mają krzyczeć i zwracać na siebie uwagę. Nie chodzi mi o obraz „oglądany”, a obraz „zapamiętany” - wyjaśnia autorka.

Na wystawie, której wernisaż dziś wieczór w Galerii Miejskiej bwa, zobaczymy dwa zbiory prac artystki, składające się na cykl „Projektowanie sprzeciwu”.

Jeden z nich to „Tylko plakat”, czyli kilkanaście czarno-białych prac, charakteryzujących się skrótem i syntezą myśli, określanych przez ich autorkę jako wielkie”piktogramy protestu”. Jak podkreślają krytycy, są to prace z pogranicza grafiki i plakatu.

Drugi zbiór nazywa się „Nie tylko plakat” „Nie tylko plakat”. Tworzy go obecnie siedem plakatów z lnianej tkaniny, które są swoistego rodzaju instalacjami. Jolanta Wdowczyk jedną z tkanin pt. „Nie(ch) żyją” (wyraz sprzeciwu wobec wojen) pokazała po raz pierwszy na VII Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie, gdzie zdobyła nagrodę Grand Prix, a profesor Irena Huml z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk nazwała eksperyment artystki „mówiącymi tkaninami”.

Czym różni się - prócz rozwiązań formalnych - plakat wielkoformatowy od tego w tkaninie? - W zbiorze „Tylko plakat” nie pojawia się wprost postać człowieka, ale czujemy jego obecność - „kata” i „ofiary”, natomiast w pracach zbioru „Nie tylko plakat” pojawia się swobodna przebudowa postaci ludzkiej. Moje postacie mają być jednak odindywidualizowane, zabarwione symbolicznie. To może być każda kobieta - dodaje artystka.

Wystawę oglądać można w bwa przy ul. Gdańskiej 20 jeszcze przez miesiąc.

Galeria zaprasza także na inne wystawy, które zobaczyć można w tym samym czasie. Od czwartku trwa wystawa pt. „Bydgoskie Art Brut” składająca się z prac z prywatnej kolekcji Alicji i Aleksandra Araszkiewiczów oraz archiwum Warsztatów Terapii Zajęciowej „mega-ART”.

Zamierzeniem wydarzenia jest precyzyjne ukazanie i podkreślenie wszelkich kontekstów związanych z twórczością nazywaną art-brut, której autorami w tym przypadku są osoby z zaburzeniami natury psychicznej. Wystawę ponad 200 prac oglądać można do 13 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!